وزیر امور خارجه و دفاع ارمنستان از حضور در اجلاس سستو بازماندند

تهران - ایران - وزیران دفاع و امور خارجه ارمنستان به دلیل نقص فنی هواپیما، نشست سازمان پیمان امنیت جمعی (سستو) را از دست دادند.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری «پان ارمنیا»، «واهان هونایان» سخنگوی وزارت امور خارجه ارمنستان امروز (پنجشنبه) در  این ارتباط گفت، «آرارات میرزویان» وزیر امور خارجه این کشور به دلیل نقص فنی هواپیما، نتوانسته در اجلاس سازمان پیمان امنیت جمعی در «دوشنبه» پایتخت تاجیکستان حضور پیدا کند. 

وی افزود: با این حال وزیر امور خارجه برای شرکت در نشست کلیدی امروز حتما به دوشنبه خواهد رفت. 

«آرشاک کاراپتیان» ویزر دفاع ارمنستان نیز که قرار بود در همان پرواز، وزیر امور خارجه را همراهی کند، هنوز به تاجیکستان عزیمت نکرده است. 

قرار بود هر دو وزیر ارمنستانی به «آرمن گریگوریان» دبیر شورای امنیت این کشور در جلسه وزیران امور خارجه و وزیران دفاع کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی ملحق شوند.  

سازمان پیمان امنیت جمعی ( CSTO ) یکی از سازمان‌های فعال نظامی و چندمنظوره در حوزهٔ آسیای میانه و قفقاز است. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی توان سیاسی، اقتصادی و نظامی فدراسیون روسیه کاهش یافت. روسیه با هدف بالابردن ظرفیت‌ها و متحد نگه داشتنِ کشورهای عضو پیشین، چنین سازمانی را پایه‌گذاری کرد.

 از دیگر اهداف عمدهٔ سازمان پیمان امنیت دسته‌جمعی، محدود کردن زمینهٔ گسترش «سازمان پیمان آتلانتیک شمالی» (ناتو) و نفوذ آمریکا در حوزهٔ کشورهای همسایه و متحدان پیشینِ آن است. دولت روسیه می‌خواست با ایجاد ساختارهای تازه سیاسی، اقتصادی و نظامی، بازیگرِ اصلی در منطقهٔ آسیای میانه و قفقاز باشد.
اعضای کنونی این سازمان عبارتند از ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان. همچنین افغانستان و صربستان از سال ۲۰۱۳ به عنوان اعضای ناظر این سازمان انتخاب شدند. 

اعضای این سازمان برای اولین بار در سال ۱۹۹۲ جلسه‌ای در تاشکند پایتخت ازبکستان برگزار کردند، اما عضویت ازبکستان از سال ۱۹۹۹ به حالت تعلیق در آمد، ولی پس از آن در سال ۲۰۰۶ به عضویت مجدد این سازمان درآمد. با این وجود در سال ۲۰۱۲ این کشور با اعلام اینکه دیدگاه‌هایش از سوی سازمان نادیده گرفته می‌شود، به عضویت خود پایان داد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha