مشارکت سه جانبه امنیتی -نظامی آمریکا، انگلیس و استرالیا

نیویورک - ایرنا - جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا از مشارکت و همکاری امنیتی – نظامی جدید (AUKUS) میان آمریکا، استرالیا و انگلیس خبر داد.

رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه به وقت محلی در کنفرانس مجازی با حضور رهبران انگلیس و استرالیا گفت این مشارکت در مورد سرمایه گذاری بر روی بزرگترین منبع قدرت (اتحاد)  ما است.
بایدن پس از خروج شتابزده از افغانستان که سیاست خارجی دولتش در عرصه بین المللی از سوی متحدان و شرکایش مورد تردید قرار گرفته است، تاکید کرد که صلح و ثبات در هند و اقیانوس آرام  را در دراز مدت به رسمیت می شناسیم.
رئیس جمهوری آمریکا اظهار داشت ما باید بتوانیم به محیط استراتژیک کنونی در منطقه (هند و اقیانوسیه) و چگونگی گسترش آن بپردازیم.
اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا نیز در سخنانی گفت که زیردریایی ها در "آدلاید" با همکاری نزدیک با آمریکا و انگلیس ساخته می شوند.
نخست وزیر استرالیا افزود که کشورش از سلاح هسته ای استفاده نخواهد کرد.
بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس نیز در سخنانی گفت اتحاد به سه دموکراسی دریایی انگلیسی زبان اجازه می دهد پیوندهای خود را تقویت کرده و تمرکز خود را بر بخش پیچیده ای از جهان افزایش دهند.
جانسون افزود: ما فرصتی جدید برای تقویت جایگاه بریتانیا در خط مقدم علم و فناوری خواهیم داشت  و تخصص ملی خود را تقویت می کنیم و شاید مهمترین آن این است که انگلستان ، استرالیا و ایالات متحده به یکدیگر نزدیک تر می شوند.
بر اساس گزارش های رسانه ای، مقامات ارشد دولت آمریکا در مورد این همکاری به خبرنگاران گفتند که تحت مشارکت اعلام شده توسط جو بایدن، بوریس جانسون و اسکات موریسون، آمریکا فناوری و توانایی استقرار زیردریایی های هسته ای را در اختیار استرالیا قرار می دهد.
آمریکا، انگلیس و استرالیا اعلام کردند که یک مشارکت امنیتی برای هند و اقیانوس آرام ایجاد می کنند که شامل کمک به استرالیا برای دستیابی به زیردریایی های هسته ای با افزایش نفوذ چین بر منطقه است.
این سه کشور توافق کردند اطلاعاتی را در زمینه هایی از جمله هوش مصنوعی ، قابلیت های سایبری و پدافند زیر آب به اشتراک بگذارند.
"آدلاید" شهری واقع در جنوب کشور استرالیا و مرکز ایالت استرالیای جنوبی است.
 


 

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha