۲۶ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۱۸
کد خبرنگار: 2199
کد خبر: 84472591
۰ نفر

برچسب‌ها

تخم مرغ، صدر نشین گپ و گفت‌ محافل زنجانی‌ها

زنجان - ایرنا - کمبود تولید و افزایش نهاده های دامی، موجب شد تا قیمت تخم مرغ به ناگاه افزایش یافته و این فرآورده خام دامی نقل محافل شود.

به گزارش ایرنا، فصل های گرم سال و کاهش تقاضا به طور معمول قیمت را تخم مرغ ثابت نگه می‌دارد و تغییری در افزایش یا کاهش آن اتفاق نمی افتاد.اما به ناگاه با افزایش نرخ این فرآورده خام دامی در هفته گذشته مصرف کنندگان تخم مرغ با مشکل مواجه شدند.
گشت و گذاری که در بازار و فروشندگان این محصول در زنجان داشتیم علت افزایش سراسری نرخ تخم مرغ را کمبود تولید، صادرات و گرانی نهاده دامی بیان کردند.

گرانی پولت، کاهش تولید تخم مرغ را موجب شده است

مدیرعامل اتحادیه مرغداران استان زنجان گفت: در گذشته هر پولت ( از پرورش جوجه یک روزه تخم گذار تا سن ۹۰ الی ۱۱۰ روزگی پولت - نیمچه تخمگذار - حاصل می شود) به قیمت ۳۰ هزار تومان عرضه می شد که در حال حاضر نرخ این نرخ تخمگذار به ۷۵ تا ۸۰ هزار تومان رسیده است.
محمد جعفر حصاری یادآوری کرد: علاوه بر این گرانی نهاده ها و افزایش کرایه های حمل  و دیگر عوامل موجب افزایش نرخ تخم مرغ شده است.
وی تاکید کرد: متأسفانه قیمت محصول نهایی دیده می شود اما سایر مشکلات پروسه تولید نادیده گرفته می شود.
مدیر عامل اتحادیه مرغداران استان زنجان گفت: مدتی  بود که نهاده ذرت در بازار با کمبود شدید مواجه بود و پیدا نمی شد در حالیکه این مهم یکی از نهاده های اصلی است.

قیمت مرغ تخمگذار، واحدهای تولید تخم مرغ زنجان را تعطیل کرد
مدیرعامل اتحادیه مرغداران استان زنجان گفت: علاوه بر گرانی ذرت، کمبود پولت و افزایش نرخ آن را در بازار داشتیم.
حصاری یادآوری کرد: این علت ها دست به دست هم دادند تا بیشتر واحدهای تولید تخم مرغ در استان خالی بماند.
وی ادامه داد: برای این واحدهای خالی نیز مجوز جوجه ریزی برای پرورش مرغ گوشتی نمی دهد چرا که مجوز آنها برای پولت و تولید تخم مرغ است.
مدیر عامل اتحادیه مرغداران استان زنجان گفت:  در حال حاضر از ۱۸ واحد تولید تخم مرغ در استان تا یک ماه گذشته فقط ۶ واحد فعال بود.
حصاری با بیان اینکه ۲ واحد دیگر تولید تخم مرغ در استان نیز پولت به واحدها ریخته اند، افزود: تا رسیدن به مرحله تولید در این واحدها نیز  حدود ۲ ماه زمان نیاز است.

‭‭‭‭‭‭۱۰۰‬‬‬‬‬‬ درصد تخم مرغ مورد نیاز زنجان از  سایر استان ها تامین می شود
مدیر عامل اتحادیه مرغداران استان زنجان گفت: کمبود تخم مرغ در سراسر کشور وجود دارد و این مسأله مختص استان نیست.
حصاری با بیان اینکه در زمان حاضر تخم مرغ های تولید در استان ۱۰ تا یازده تن در روز است، خاطرنشان کرد: میزان مصرف استان زنجان ۴۰ تن است.
وی اضافه کرد: زمانیکه واحدهای تولیدی زنجان فعال و تولید تخم مرغ داشتند جوابگوی نیاز استان نبود.
به گفته مدیر عامل اتحادیه مرغداران استان زنجان، به اندازه نصف تولید زنجان، از سایر استان ها نیز این فرآورده خام را تامین می کردیم.
حصاری خاطرنشان کرد: در حال حاضر ‭‭‭‭‭‭۱۰۰‬‬‬‬‬‬ درصد تخم مرغ مورد نیاز استان زنجان از سایر استان های کشور تامین می شود.

هر شانه تخم مرغ ۵۵ هزار تومان استر

رییس اتحادیه مرغ، تخم مرغ و ماهی فروشان زنجانی گفت: در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ با شانه ۵۰ تا ۵۵ هزار تومان بستگی به درشتی و ریزی تخم مرغ است.

به گفته سید ناصر موسوی، قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ بدون شانه نیز ۲۶ تا ۲۷ هزار تومان به مصرف کننده در واحدهای عرضه به فروش می رود.
وی افزود:  یک عدد تخم مرغ از یک هزارو ۵۰۰ تومان به یکهزار و ۷۰۰ تومان رسیده است.
رییس اتحادیه مرغ، تخم مرغ و ماهی فروشان زنجان گفت: قبل از افزایش نرخ تخم مرغ هر شانه از این فرآورده بر اساس ریزی و درشتی ۳۸ تا ۳۵ هزار تومان فروخته می شد.

کمبود تولید به افزایش قیمت تخم مرغ دامن زده است
یکی از فروشندگان عمده تخم مرغ  در زنجان، علت افزایش قیمت این فرآورده را کمبود تولید بیان کرد و افزود: در حال حاضر از ۱۸ واحد تولید تخم مرغ در استان تنها ۶ واحد فعال است.
به گفته بهرام عشقی، گرانی پولت و گرانی نهاده ها موجب خالی ماندن و تعطیلی این واحدهای تولیدی در زنجان شده است.
وی اضافه کرد: برای یک واحد تولیدی کوچک بر ای خرید مرغ تخمگذار نیازمند پنج میلیارد تومان است و علاوه بر این نیز باید ۲ ماه نهاده تامین کند تا تولید تخم مرغ محقق شود.
این فروشنده زنجانی گفت: همه این عوامل در افزایش قیمت تخم مرغ دخیل است.

عزت ندرلو یکی دیگر از فروشندگان عمده تخم مرغ ادامه داد: روز گذشته هر کیلو تخم مرغ را با کارتن ۲۴ هزار تومان از درب واحد تولیدی زنجان خریداری کرده ام.
وی ادامه داد: هرکدام از شانه ها را نیز جدا می کنیم و شکسته ها را دور می ریزیم.
این فروشنده عمده تخم مرغ افزود: در حال حاضر هر کیلورم تخم مرغ را با شانه ۲۴ هزار و ‭‭‭۵۰۰‬‬‬ تومان به مشتری می دهیم.
ندرلو کمبود تولید را علت گرانی تخم مرغ بیان کرد و  ادامه داد: در گذشته ‭‭‭۱۸۰‬‬‬ تا ‭‭‭۳۰۰‬‬‬ کارتن تخم مرغ می خریدیم و پخش می کردیم اما در حال حاضر بازار کشش این میزان فروش را با این قیمت ها ندارد.
وی تاکید کرد: اغلب اوقات خودم تخم مرغ مورد تقاضای مشتری را با موتور به درب خانه اش می برم بدون اینکه هزینه حمل بگیرم.

تفاوت نرخ تخم مرغ در بازار مصرف کننده را متعجب می کند
یکی از شهروندان زنجان در حال خرید تخم مرغ افزود: از وقتی که وارد بازار شدم با چندین قیمت متفاوت مواجه شدم.
یوسف شهبازی اظهارداشت: در نیم ساعتی که در بازار قیمت ها را مقایسه کردم مغازه ای هر شانه را کیلویی ۲۶ هزار و ۵۰۰ تومان، مغازه ای دیگر ۲۶ هزار تومان و مغازه ای نیز ۲۵ هزار و ۵۰۰ قیمت زده بود.
این شهروند زنجانی ادامه داد: این تفاوت نرخ ها برایم جالب شد و به کارتن های تخم مرغ ها دقت کردم که شاید تخم مرغ ها از واحدهای تولیدی متفاوت و این قیمت ها بر اساس کیفیت باشد.
شهبازی اضافه کرد: همه این نرخ ها برای یک واحد تولیدی آن هم از زنجان بود و برای استانهای دیگر نبود تا حداقل خود را قانع کنیم که کرایه حمل بیشتری پرداخت شده باشد.
وی تاکید کرد: در این گرانی تخم مرغ که فکر مصرف کننده مشغول موضوع شده بهتر است دستگاه های بازرسی وارد بازار شوند و این نابسامانی قیمت را جمع کنند.
 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha