ایمانی: جذب اعتماد عمومی سبب تقویت مشارکت مردم در امور می شود

تهران- ایرنا- "ناصر ایمانی"، فعال سیاسی اصولگرا به خبرنگار ایرنا گفت: جذب اعتماد عمومی سبب تقویت مشارکت مردم در امور مختلف اجتماعی و سیاسی می شود و همکاری مردم با مسئولان را به همراه خواهد داشت.

اعتماد و امید مردم به دولت یکی از مسایل مهم در امر حکومت داری است که باعث می شود سرمایه اجتماعی حکومت ها بالا برود و به پشتوانه همین سرمایه اجتماعی تصمیم هایی هم در حوزه بین الملل گرفته شود. بنابراین اعتماد و امید مردم نسبت به دولت بسیار حایز اهمیت است اما مساله این است که طی سال های گذشته این اعتماد در ایران تا حدودی کاهش پیدا کرده است و همین امر به یک دغدغه مهم تبدیل شده است. همین مساله باعث شده تا پژوهشگر ایرنا گفت وگویی با «ناصر ایمانی» فعال سیاسی اصولگرا انجام دهد که در ادامه متن آن را می خوانیم:

اعتماد عمومی بسته به کارآمدی نظام سیاسی است

ناصر ایمانی اعتماد عمومی را یکی از دغدغه های بزرگ اجتماعی دانست و گفت: اعتماد عمومی به معنای این است که مردم اجمالاً چقدر اداره امور کشور را کارآمد می دانند؛ یعنی  مردم به میزانی به کارآمدی نظام سیاسی، حکومت و دولت اعتماد دارند که آنها را قادر به اداره کشور ببینند، سرنوشت خوبی برای آینده آنها رقم بزنند، شاهد رونق اقتصادی توام با امنیت باشند و به لحاظ فرهنگی یک کشور توسعه یافته فرهنگی و سیاسی داشته باشند.

اعتماد عمومی مردم طی سال‌ های گذشته نسبت به دولت کاهش پیدا کرده است

فعال سیاسی اصولگرا راجع به اعتماد عمومی در ایران طی سال های گذشته اظهار داشت: اعتماد عمومی مردم نسبت به دولت و بقیه نهادهای حکومت به خصوص قوه مجریه طی سال های گذشته به پایین ترین حد خود رسیده است که بیشترین دلیل آن عملکرد نامناسب  دولت پیشین بود که البته برخی مسایل هم مثل تحریم و این اواخر نیز موضوع کرونا مزید بر علت شد.کاهش اعتماد عمومی به طور عمده در زمینه مشکلات اقتصادی مردم بود که با افزایش قیمت ها ،کاهش قدرت خرید مردم،کاهش ارزش پول، بیکاری، تورم ۵۰ درصدی و ناامیدی نسبت به آینده خود و فرزندانشان همراه بوده است.کاهش اعتماد عمومی به طور عمده در زمینه مشکلات اقتصادی آنها بود که با افزایش قیمت ها و کاهش قدرت خرید مردم، کاهش ارزش پول ملی، مساله بیکاری، گرانی روز افزون؛ یعنی تورم بیش از ۴۰ درصدی و ناامیدی نسبت به آینده خود و فرزندانشان همراه شد و اینکه یکی از چند کشور بزرگ دارای تورم بالا در جهان باشیم و مردم احساس کنند که دچار یک نوعی بی‌دولتی هستند؛ یعنی کسی نیست که بتواند کشور را اداره کند.

افزایش اعتماد عمومی زبان مشترک میان مردم و دولت را به بالاترین حد می‌رساند

وی بیان داشت: کاهش اعتماد عمومی مردم به نظام سیاسی یا قوه مجریه فرق زیادی نمی‌کند هر کدام که باشد بالاخره بازگشت آن به نظام سیاسی کشور است و باعث می‌شود که اول از همه مردم در طرح ها و برنامه هایی که دولت دارد مشارکت کمتری داشته باشند. دوم این که زبان مشترک بین مردم و دولت به پایین ترین حد خودش برسد؛ یعنی در واقع مطالبی را که دولت می‌خواهد به افکار عمومی منتقل کند، مردم پذیرای آن مطالب و سیاستگذاری نباشند و شرایط به گونه‌ای پیش برود که آماده هر بحرانی باشد؛ یعنی با کوچکترین مساله ای که حتی ممکن است در یک شهرستان و یا استان ما پیش بیاید این به عنوان یک مشکل بزرگ امنیتی و سیاسی کشور تبدیل شود. همچنان که در مساله کم آبی در خوزستان مردم احساس ‌کردند که هم کم آبی را تحمل می‌کنند هم اینکه کسی به مشکلات آنها توجهی ندارد و این از تبعات کاهش ارتباطات دولت با مردم است. بنابراین جامعه آماده و مستعد بحران‌های مختلف می‌شود .

عدم ارتباط عاطفی مردم و حکومت سرمایه اجتماعی را کاهش می هد

ایمانی در خصوص آسیب های کاهش اعتماد عمومی تصریح کرد: عدم ارتباط عاطفی حکومت با مردم سبب کاهش سرمایه اجتماعی می‌شود و در واقع ارتباط عاطفی مردم را نیز نسبت به دولت و حکومت به پایین ترین سطح می‌رساند. چون وقتی مردم صبح از خواب بیدار می شوند و می‌بینند که قیمت بنزین افزایش پیدا کرده است بدون اینکه دولت از قبل آنها را محرم دانسته باشد و بدون رعایت سهم عمومی، پشت درهای بسته تصمیم گیری می شود به طور طبیعی مردم احساس غریبگی می کنند، اینکه دولت حرف های خود را به آنها نمی‌زند. لذا مشکل مردم در مساله بنزین صرفا این نبود که چرا قیمت بنزین چند برابر شده است بلکه مشکل اصلی به لحاظ روانی بود اینکه دولت  مردم را نامحرم دانسته است و  با این  رفتارها وادادگی بین مردم و حاکمیت قطعاً بیشتر خواهد شد.

دولت ها چیزی جز مردم و جلب اعتماد عمومی آن ها ندارند

این فعال سیاسی اصولگرا تصریح کرد: دولت ها چیزی جز مردم و جلب اعتماد عمومی آنها ندارند که در چند سال اخیر به میزان زیادی کاهش پیدا کرده و ارتباط بین دولت و مردم آسیب جدی دیده است. دولت وقتی با مردم مشورت کند و سختی های پیش رو را با آنها در میان بگذارد مردم هم نهایت همکاری را خواهند داشت.نتیجه این می‌شود که مردم عکس عمل می کنند. وقتی به عنوان مثال اعلام می‌کنند که پروتکل های بهداشتی را رعایت کنید عده ای توجه نکنند، یا زمانیکه گفته می‌شود آمار فوتی های امروز بر اثر بیماری کرونا فلان تعداد است کمتر کسی بپذیرد. پس به خاطر قطع ارتباط دولت، مردم هم صحبت های آنها را واقعی به شمار نمی آورند و این یعنی عدم اعتماد مردم و کاهش فاصله اجتماعی بین آنها با دولت است. دولت وقتی با مردم مشورت کند و سختی های پیش رو را با آنها در میان بگذارد مردم هم نهایت همکاری را خواهند داشت.

اگر اعتماد عمومی بالا برود مردم با دولت ها همکاری می کنند

وی در خصوص بالا بردن اعتماد عمومی مردم نسبت به دولت ها گفت: اگر دولت ها اعتماد عمومی مردم را بالا ببرند هر اندازه هم که مشکلات داشته باشند و با سختی زندگی را بگذراند باز هم همکاری خواهند کرد. اینجا این سوال پیش می آید که چگونه اعتماد عمومی بالا می‌رود؟ دولت ها در پشت درهای بسته تصمیم گیری نکنند، نیازهای مردم را بفهمند. مردم اجمالا یک فهم درستی از بسیاری از مسایل کشور را دارند از جمله مسایل مثل سیاست خارجی که یک کار تخصصی است، چه برسد به مسایل داخلی. فهم عمومی مردم نه الزاما تک تک آنها بلکه آنچه که در عامه مردم در مورد مسایل فرهنگی، اقتصادی،   اجتماعی وجود دارد در حقیقت فهم درستی از این مسایل ومشکلات است. دولت ها باید آن فهم را به خوبی استخراج کنند و به آن جامعه عمل بپوشانند. در این صورت اعتماد مردم جلب می‌شود. اگر مردم در یک موقعیت اجتماعی یا فرهنگی یک جوری فکر می‌کنند و دولت می‌خواهد یک سیاست غیر را اعمال کند، قطعا ناموفق خواهد بود.

ایمانی در خصوص ارتباط دولت و مردم برای جلب اعتماد عمومی اظهار داشت: دولت باید در داخل مردم باشد، داخل مردم بودن الزاماً این نیست که فلان مسوول در مترو و بین مردم حضور پیدا کند، این یکی از وظایف همه دولت ها باید باشد اما دولت ها در واقع می‌توانند از راه‌های مختلف بفهمند که کف جامعه راجع به موضوعات مختلف چگونه فکر می‌کنند و چه چیزی می خواهند. ممکن است دولت ها حداقل در کوتاه مدت نتوانند آن چیزی را که مردم می‌خواهند بفهمند، پس باید آن را با مردم در میان بگذارند و مشورت کنند تا به آگاهی لازم  در جهت رفع مشکلات برسند.

اقدامات دولت ها برای بالا بردن اعتماد عمومی

فعال سیاسی اصولگرا بیان داشت: دولت ها باید برای اینکه اعتماد عمومی به بالاترین سطح برسد، یکسری اقداماتی را انجام می دهند؛ ازجمله صداقت در گفتار مسوولان؛ یعنی مردم صداقت در رفتار و گفتار مسوولان را خوب درک می‌کنند این یک حس روانی است.
یعنی همچنان که شما برای خرید به مغازه ای می‌روید، وقتی مغازه دار به شما قیمتی را عنوان می‌کند اگر متوجه واقعی  بودن آن شوید حتما  خرید هم انجام می‌دهید، این یعنی حس روانی که علاوه بر اینکه عملی، اجرایی و دیدنی است، بعد روانی هم دارد  و به شما القا می شود که صحبت فروشنده حقیقت دارد. همچنین مردم اگر بدانند که دولت ها با آنها صادقانه صحبت می‌کنند و مسایل و مشکلات کشور را مطرح می نمایند به طور حتم همکاری لازم را انجام می‌دهند پس صداقت دولت ها برای مردم بسیار حائز اهمیت است؛ تطابق گفتار با عمل از طرف مسوولان؛ یعنی مسوولان هر آن‌چیزی را که می گویند حتمن انجام بدهند و اگر نتوانستند هم صادقانه با مردم در میان بگذارند، در مردم احساس شواف ایجاد نکنند، مردم چنانچه احساس کنند که دولت تمام تلاش خود را انجام داده است اما موفق نشده است که بخشی ازیک موضوع را به سرانجام برساند نهایت همکاری خود را انجام می دهند.

 مردم صداقت در رفتار و گفتار مسوولان را خوب درک می‌کنند، این یک حس روانی است. مردم چنانچه احساس کنند که دولت تمام تلاش خود را انجام داده است اما موفق نشده است  بخشی ازیک موضوع را به سرانجام برساند نهایت همکاری خود را انجام می دهند.بنابراین اگر مسوولان  کمتر حرف بزنند و بیشتر عمل کنند و آن چیزهایی را که ادعا می‌کنند، از انجام شدن حتمی آن سخن بگویند. یعنی اینکه اینکار را کردیم نه اینکه خواهیم کرد از فعل ماضی به جای مضارع استفاده کنند. تا امید و اعتماد از دست رفته را در جامعه بوجود آورند. به عنوان مثال در بحث واکسیناسیون، آقای رییسی از همان ابتدا اعلام کردند که واکسینه کردن مردم در اولویت برنامه های ایشان است علی‌رغم اینکه تنها یک‌ ماه از استقرار دولت سیزدهم  می‌گذرد اما میزان واردات واکسیناسیون و واکسینه کردن مردم در مقایسه با یک‌سال گذشته  بیشتر بوده و همین طور احساس خوبی به مردم دست داده است. لذا دولت یک حرف و سیاستی را اعلام کرد و بعد به شدت آنرا پیگیری می‌کند که این خیلی احساس خوشایندی در مردم بوجود می آورد. بنابراین اگر فردا روز دولت یک سیاست دیگری را در دستور کار خود قرار دهد مردم می گویند احتمالاً این می‌تواند این کار را انجام دهد چون واکسیناسیون را انجام داد. یدین طریق این اعتماد روز به روز افزایش پیدا خواهد کرد. پس دولت ها صادقانه با مردم حرف بزنند و رفتار و گفتار آنها یکی باشد.

ایمانی تصریح کرد: مردم اگر حس کنند که مجموعه ارکان دولت به لحاظ سطح زندگی با متوسط مردم یکی هستند و اینکه می فهمند که مردم چه سختی را تحمل می کنند حس خوبی در آنها به وجود می آید، اما اگر فکر کنند که بین سطح درآمدی ارکان دولت با دریافتی آنها بسیار فاصله است و حتی قیمت یک عدد نان سنگک یا یک کیلو مرغ، تخم مرغ، برنج و یا یک بسته پنیر و سایر اقلام را نمی‌دانند حس بدی در آنها ایجاد می‌شود . برای مردم اظهار همدردی از طرف مسوولان بسیار مهم است. اینکه دولتمردان به لحاظ زندگی شخصی هم طبقه با مردم  بوده و فرزندان و اطرافیان آنها در یک زندگی اشرافی به سر نبرند و از درد مردم آگاهی داشته باشند.

فساد و مساله ای به نام اعتماد عمومی

 وی در خصوص مساله فساد و اعتماد عمومی خاطرنشان ساخت: در طی سال های اخیر مردم در حالی که با شرایط سختی زندگی می‌کنند، با اخباری مواجه می‌شوند که سوءاستفاده های مالی هزاران میلیاردی تومانی توسط برخی مسئولان در کشور اتفاق افتاده است. ایجاد فساد یعنی بی لیاقتی و ناکارآمدی در مجموعه حاکمیت به خصوص قوه مجریه است. اینکه فساد زیاد شده‌است از دید مردم پنهان نیست و تصور مردم بر این است که خود اشخاص مسوول و عالی رتبه هم در ایجاد فساد مشارکت دارند و منفعت می‌برند. اگر پای صحبت های مردم  در هر کجا از قبیل کوچه، خیابان،  بازار،  تاکسی، اتوبوس، مترو و هر جای دیگری بنشینیم متوجه می‌شویم که اکثراً  منطقی و درست پیرامون یک موضوع صحبت می کنند. وقتی آحاد مردم  بر این باورند که برخی ارکان دولت در فساد دخالت دارند، جز اینکه در عمل نشان داده شود که دولت با فساد بیگانه است ، تدبیر دیگری نیست.

ایمانی در پایان یادآور شد: اگر حکومت ها، حکومت هایی باشند که فساد در آن نباشد و در مردم این احساس به وجود آید که به شدت با فساد مقابله می شود، همدلی بیشتر خواهد شد و اعتماد سلب شده به مردم برمی گردد. این بدان معنی نیست که دیگر فسادی نباشد، خیر.  فساد بالاخره به وجود می‌آید منتهی میزان آن بسیار کم می‌شود و افکارعمومی به این نتیجه می رسد که حاکمیت به شدت با فساد مخالف است  و با جدیت با آن مقابله می‌ شود حتی اگر از سوی برخی مسئولان باشد. اگر این حس به مردم منتقل بشود دیگر آن آثار سوء ظن ، ادامه نخواهد داشت بنابراین اولین‌ اقدام برای افزایش اعتماد عمومی  مبارزه جدی با فساد است.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha