ولایتی: ۲۰۰ پیوند ریه در بیمارستان مسیح دانشوری انجام شد

تهران - ایرنا - رییس بیمارستان مسیح دانشوری با بیان اینکه در این بیمارستان پیوند ریه از سال ۱۳۸۳ آغاز شده است، گفت: تاکنون ۱۳۴ نفر، برخی افراد یک ریه و برخی نیز دو ریه پیوند زده‌اند که با احتساب دو پیوند ریه برای برخی افراد، بیش از ۲۰۰ ریه پیوند در این بیمارستان اجرا شده است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از بیمارستان مسیح دانشوری، دکتر علی‌اکبر ولایتی در نشست کمیته علمی پیوند اعضای مرکز جامع پیوند حضرت مهدی(عج) بیمارستان مسیح دانشوری با حضور پزشکان، متخصصان، کادر درمان این مرکز افزود: کار مهمی در زمینه پیوند در  بیمارستان مسیح دانشوری صورت گرفته است ضمن آن که خوشبختانه مرکز پیوند حضرت مهدی (عج) با زحمت و تلاش همه همکاران راه‌اندازی شده است و می تواند زمینه توسعه خدمات در ابن خصوص باشد.

رییس بیمارستان مسیح دانشوری با بیان اینکه در کنار درمان سل به صورت پزشکی و طبی، جراحی هم لازم است اظهار داشت: اینکه پیوند اعضا قله پزشکی محسوب می‌شود تردیدی نیست و در بین اعضا،، پیوند ریه از همه مهمتر است.

دکتر ولایتی با اشاره به حضور اساتید، پزشکان، پرستاران و تمامی کادر درمانی ارزشمند و پرتلاش در این مرکز که همه در یک سطح و با یک معیار یعنی خدمتگذاری به مردم به عنوان بهترین عبادت سنجیده می‌شوند گفت: این مرکز با سابقه طولانی درمان بیماری های ریوی و به ویژه سل توانست با تحقیق و پژوهش‌های مستمر و عمیق، داروهای قابل ملاحظه‌ای را برای درمان این بیماری معرفی کند هر چند کماکان مواردی وجود دارد که داروها بر این بیماری مهلک موثر نیست و تلاش‌ها در این زمینه برای دستیابی به یافته های جدید دنبال می‌شود.

بیمارستان دانشوری مرکزی مهم در پیوند اعضا

دکتر مسلم بهادری عضو شورای عالی و شورای علمی مرکز تحقیقات سل و بیماری‌های ریوی مرکز نیز با تاکید بر اینکه باید از مرکز مسیح دانشوری به عنوان یکی از مراکز بسیار مهم جهانی پیوند در ایران یاد کرد، گفت: بیمارستان مسیح دانشوری به عنوان قطب بیماری‌های صعب‌العلاج کشور به خصوص در زمینه بیماری‌های ریه، کبد، قلب و ... مطرح است و اقدامات فراوانی را در این مرکز  در حوزه پیوند اعضا و با پیوند ریه آغاز کردیم و  بعدها پیوند قلب، کلیه، کبد، پانکراس و ... هم انجام شد.

بهادری افزود: به عنوان نمونه تعداد پیوند قلب که در این بیمارستان انجام گرفته به تنهایی از تمام کشور بیشتر است و این نشان‌دهنده آن است که اقدامات مفیدی در این بیمارستان با تدبیر و تلاش محقق شده است.

بیش از ۲ هزار اهدای عضو مرگ مغزی 

دکتر حمیدرضا جماعتی قائم مقام بیمارستان مسیح دانشوری نیز در این نشست گفت: این مرکز از آذر  ۱۳۸۳ شروع و با پیوند ریه فعالیت خود را آعاز کرده و در طی این ۱۷ سال به مرکزی که تمامی پیوندها در آن انجام می‌شود تبدیل شده است.

وی افزود: در این مرکز انواع پیوندها در حال انجام است و تاکنون  ۱۳۴ پیوند ریه، ۲۹۴ پیوند قلب،۹ پیوند کلیه و قلب، ۲ پیوند قلب و ریه، یک پیوند قلب، کلیه و پانکراس، ۱۷ پیوند کبد ، ۱ پیوند کبد و قلب همزمان به انجام رسیده ضمن آنکه واحد فراهم آوری مسیح دانشوری تاکنون ۲ هزار و ۳۰ مورد اهدای عضو از افراد مرگ مغزی را به انجام رسانیده و از جمله به بانک چشم ایران نیز قرنیه هایی از موارد مرگ مغزی اهدا کرده که تاکنون به ۱۵۰ مورد رسیده است.

جماعتی تصریح کرد: این اقدامات و فعالیت ها نشان می‌دهد تیمی که در این مرکز فعالیت می‌کند بسیار قوی، هماهنگ و منسجم است.

مسعود احمدی رییس آموزش صدا و سیما نیز گفت: ۱۹ ماه است که درگیر کرونا هستیم و تاکنون ۱۹ هزار و ۶۰۰ کلاس آموزشی برگزار شده است و تلاش می‌شود تا گام به گام و همراه با پزشکان، پرستاران و کادر درمان بتوانیم گوشه ای از زحمات مدافعان سلامت را منعکس کنیم.

وی افزود: امروز و در این مجموعه با اقدامات بزرگ و فعالیت های امید بخش که مورد نیاز جامعه و مردم است مواجه شدم که باید به دکتر ولایتی، همه دست اندرکاران، متخصصان و همه کسانی که خیرانه و مومنانه این اقدامات بزرگ و به ویژه ساختمان بزرگ و جدید بیمارستان را اجرایی کرده اند دست مریزاد گفت.

 احمدی با اشاره به ضرورت معرفی فعالیت های این مجموعه بزرگ که شفا بخش ریه‌های دردمند بیماران به ویژه در این ایام کرونایی است تصریح کرد: ما وظیفه خودمان می دانیم که هرچه بهتر و کامل تر بتوانیم این اقدامات را منعکس کنیم و تلاش خواهیم کرد این حجم بزرگ عملیات سلامت را از نگاه دوربین بیان کنیم و بتوانیم در آینده نزدیک مستند بیمارستان مسیح دانشوری را در جهت امید افزایی ارایه کنیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha