مسئولان فارس:شهروندان تزریق دُز دوم واکسن کرونا را به تاخیر نیندازند

شیراز - ایرنا-مسئولان بهداشت گفته‌اند:با افزایش مراکز واکسیناسیون در شیراز و دیگر شهرستان‌های فارس بیش از ۵۰ درصد از شهروندان دُز اول واکسن را دریافت کرده‌اند و نکته مهم این است که دریافت دُز دوم را به تاخیر نیندازند.

 مسئولان  امیدوارند با تشدید واکسیناسیون عمومی بتوانند شیوع افسار گسیخته این ویروس را تحت کنترل خود در آورند. از این رو بیش از پیش علاوه بر تاکید بر رعایت شیوه نامه های بهداشتی بر اهمیت و حساسیت دریافت دز دوم نیز تاکید دارند.

واکسیناسیون کرونا یک موضوع ملی و نیازمند همکاری تمام سازمان هاست

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز چهارشنبه در نشست ستاد مدیریت کرونای این دانشگاه  بر لزوم مشارکت و همکاری همگانی برای اجرای بهتر برنامه واکسیناسیون عمومی کرونا و دریافت دز دوم واکسن تاکید کرد.

مهرزاد لطفی در چهارصد و ششمین نشست دانشگاهی مدیریت کرونا و ارتباط ویدئو کنفرانسی با روسای مراکز بهداشت شیراز و روسای شبکه های بهداشت و درمان شهرستان ها، با اشاره به اهمیت اجرای برنامه واکسیناسیون عمومی کرونا بر اساس اولویت های سنی و شغلی تعیین شده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، این برنامه را یک اقدام مهم ملی خواند که نیازمند همراهی، همکاری و مشارکت تمام سازمان ها، نهادها و ادارات دولتی و خصوصی است.

وی اضافه کرد: برای مدیریت موفق کرونا در استان، تمام شبکه های بهداشت و درمان در شهرستان ها با تمام توان در حال تلاش و فعالیت هستند و عملکرد مجموعه سلامت استان به صورت روزانه در ستاد مدیریت کرونا بررسی و موارد مختلف از سوی کارگروه های این ستاد، پیگیری می شود.

لطفی پیشبرد موفق برنامه واکسیناسیون و تلاش برای اجرای هرچه بهتر این برنامه ملی را در اولویت نخست کار روسای شبکه های بهداشت و درمان دانست.

او با بیان اهمیت توسعه واکسیناسیون به عنوان راهکار مهم افزایش ایمنی جامعه در برابر این اپیدمی، بر ضرورت اطلاع رسانی و آگاهی بخشی در این زمینه با مشارکت مسوولان شبکه های بهداشت و درمان، مسوولان شهرستان ها و رسانه ها تاکید کرد.

لطفی همچنین لزوم مراجعه برای تزریق دز دوم واکسن در افرادی که دز اول واکسن کرونا را دریافت کرده اند را یادآور شد و از روسای شبکه های بهداشت و درمان شهرستان خواست، در تعامل با مسوولان شهرستان ها به ویژه فرمانداران و ائمه جمعه، اهداف و برنامه های حوزه سلامت در هر منطقه و شهرستان را پیگیری و دنبال کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در ادامه با اشاره به شرایط متفاوت شهرستان ها، نوع مشاغل و همچنین وجود جمعیت عشایری، بر راه اندازی مراکز سیار واکسیناسیون برای ارایه بهتر خدمات به جمعیت هدف تاکید کرد.

نقش موثر و مهم خیرین در پیشبرد بهتر اهداف سلامت

او با تبیین نقش موثر و مهم خیرین در پیشبرد بهتر اهداف سلامت محور به ویژه در زمینه مقابله با کرونا و اجرای برنامه واکسیناسیون کرونا، از همراهی و مشارکت آنها در پیشبرد اهداف عرصه سلامت، تقدیر کرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز اظهار کرد: در مقطع حساسی از تاریخ قرار داریم و کار بزرگی برای کنترل و مقابله با بیماری کووید۱۹ در حال انجام است و عظمت و بزرگی اقدامات مجموعه سلامت در تاریخ ماندگار خواهد شد.

او همچنین از مردم خواست به شایعاتی که گاهی ممکن است در فضای مجازی منتشر شود توجه نکنند و اخبار و اطلاعات مختلف حوزه سلامت را، تنها از منابع رسمی و معتبر دریافت کنند.

انجام بیش از یک میلیون و ۴۷۳ هزار تست کرونا در فارس از ابتدای شیوع تاکنون

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، هم  با اعلام خبر افزایش تست های تشخیص مولکولی و سریع انجام شده در آزمایشگاه های فارس به یک میلیون و ۴۷۳ هزار و ۸۱۰ تست، تازه ترین آمارهای کرونا در استان از ابتدای شیوع تاکنون را بیان کرد.

عبدالرسول همتی با اعلام آخرین آمارهای مربوط به کرونا در استان فارس گفت: از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون، یک میلیون و ۲۹۸ هزار و ۹۲۹ تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه های استان تهیه شده که با بررسی نمونه های انجام شده، ۳۹۱ هزار و ۷۱۵ بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

 همچنین از ابتدای آغاز طرح شهید حاج «قاسم سلیمانی» تاکنون، ۱۷۴ هزار و ۸۸۱ مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد ۳۸ هزار و ۲۳۳ بیمار مثبت شناسایی شده است و در مجموع از ابتدا تاکنون، ۴۲۹ هزار و ۹۴۸ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در استان فارس شناسایی شده است.

او با اشاره به جان باختن ۱۰ هم استانی دیگر در اثر این بیماری طی روز گذشته تاکنون، مجموع جان باختگان ناشی از کووید ۱۹ از ابتدای شیوع بیماری تاکنون را ۶هزار و ۴۷۷ نفر اعلام کرد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی  شیراز گفت: ۳۷۸ هزار و ۵۷۱ نفر معادل ۹۷ درصد بیماران از ابتدا تاکنون بهبودی یافتند که از بیمارستان ها مرخص و یا از ایزوله خانگی خارج شدند.

همتی افزود: هم اکنون سه هزار و ۷۱ بیمار مثبت و مشکوک دارای علایم در بیمارستان های فارس بستری هستند که از این تعداد، ۳۱۲ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی، در بخش های ICU، مراقبت های ویژه درمانی دریافت می کنند.

وی اضافه کرد: در ۲۴ ساعت گذشته، یک هزار و ۹۰۳ بیمار با مراجعه به مراکز منتخب ۱۶ ساعته استان، به صورت سرپایی خدمات دریافت کرده و تحت مداوا قرار گرفته اند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اعلام تزریق ۹۴ هزار و ۹۲۷ دز واکسن کرونا طی شبانه روز گذشته در استان گفت: تاکنون یک میلیون و ۷۷۸ هزار و ۹۸۲ دز نوبت اول اکسن کرونا و ۷۳۴ هزار و ۷۴۶ دز نوبت دوم واکسن کرونا، به جمعیت هدف در فارس تزریق شده است و مجموع آمار تزریق واکسن کرونا در فارس، به دو میلیون و ۵۱۳ هزار و ۷۲۸ دز رسیده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha