نابسامانی در بارانداز چذابه روند صادرات را کند کرده است

اهواز - ایرنا - رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان گفت: نابسامانی در بخش بارانداز مرز تجاری چذابه باعث بروز تخلفات و کند شدن روند صادرات در این مرز شده است.

به گزارش ایرنا امیر حسین نظری روز چهارشنبه در نشست کارگروه صادرات غیرنفتی خوزستان با موضوع بررسی مبادلات کالا از مرزهای چذابه و شلمچه در سرسرای استانداری بیان کرد: شهرداری بستان مالک زمین بارانداز است و امکان خدمات رسانی و ساماندهی این بخش را ندارد؛ این موضوع در چند سال اخیر مشکلات زیادی را برای تجار و فعالان اقتصادی ایرانی و عراقی ایجاد کرده و باعث اختلال در امر صادرات شده است.

وی با بیان اینکه برای حل این مشکل لازم است تصمیم گیری درستی گرفته شود،افزود: پیشنهاد می‌شود که با خلع ید شهرداری از زمین بارانداز، این بخش به بخش خصوصی واگذار شود تا ساماندهی لازم را انجام دهد و وضعیت فعالیت اقتصادی در این منطقه بهبود یابد.

رییس سازمان صمت خوزستان ادامه داد:همچنین می‌توان از اتاق بازرگانی و یا سازمان همیاری شهرداری‌ها خواست برای ساماندهی این بارانداز ورود کرده و مشکلات آن را برطرف کنند. زیبنده خوزستان نیست که مرز تجاری چذابه با این وضعیت میزبان تجار باشد.

نظری با بیان اینکه از دیگر مشکلات این مرز نبود پاسگاه انتظامی برای تامین امنیت است، افزود: نبود پاسگاه باعث شده تا در مواردی شاهد سرقت از تجار و رانندگان عراقی باشیم و این موضوع باعث بی اعتمادی تاجران عراقی برای حضور در این مرز شده است.

وی همچنین گفت: نبود مدیریت واحد و یکپارچه برای سازماندهی امور این مرز نیز باعث شده تا با مشکلات عدیده‌ای در تجارت و صادرات روبه رو شویم؛ برای مدیریت تجارت و فعالیت اقتصادی در مرز چذابه باید یک مدیریت واحد در نظر گرفته شود.

رییس سازمان صمت خوزستان در ادامه با اشاره به مشکلات در مرز شلمچه نیز بیان کرد: نبود گارد گمرک به عنوان ضابط انتظامی از دیگر مشکلات این مرز است که با وجود پیگیری زیاد در چند سال اخیر هنوز این مشکل حل نشده است، نبود این گارد ناامنی‌هایی را در این مرز در پی داشته و خواهد داشت.

بخش خصوصی درخواست مشارکت در ساماندهی مرز چذابه را دارد

رییس اتاق بازرگانی اهواز نیز با بیان به اینکه وضعیت بارانداز مرز چذابه نیازمند ساماندهی دارد گفت: بخش خصوصی می‌تواند در این زمینه مشارکت و سرمایه‌گذاری کند.
شهلا عموری با اشاره به اینکه بارانداز فعلی مرز چذابه هم‌اکنون در اختیار شهرداری بستان است افزود:در صورت واگذاری زمین به اتاق بازرگانی اهواز به عنوان پارلمان بخش خصوصی، اقدامات عمرانی و زیرساختی برای بهبود وضعیت صادرات غیرنفتی در این مرز انجام خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه غرفه‌های تجاری در بارانداز مرز چذابه به شکل کانکس وجود دارند ادامه داد: این شرایط در شان تجارت خارجی استان خوزستان نیست و حتما باید ساماندهی شوند.
دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خوزستان با اشاره به تصمیم‌گیری‌هایی که پیش از این صورت گرفت گفت:مشکل اساسی در مرز چذابه بی‌توجهی به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته است.
عموری، با اشاره به اینکه همزمان با تملک زمین بارانداز توسط شهرداری بستان، برخی دیگر از فعالان اقتصادی به خرید زمین و سرمایه‌گذاری در این محدوده از مرز اقدام کرده‌اند افزود:با گذشت سال‌های طولانی، این سرمایه‌گذاران موفق به بهره‌برداری نشده‌اند.
وی با تاکید بر اینکه مدیریت واحد در مرز چذابه باید با جدیت دنبال و محقق شود افزود: نباید اجازه داد که این مرز به صورت چند مدیریتی اداره شود.
رییس اتاق بازرگانی اهواز گفت: از جمله تبعات اداره مرز چذابه به واسطه پراکندگی مدیریت، کاهش صادرات غیرنفتی و همچنین توقف کامیون‌های حمل کالا به دلیل ظن قاچاق است و این تبعات، باعث تحمیل خسارات سنگین به تجار و فعالان اقتصادی در حوزه تجارت خارجی شده است.

مرز تجاری چذابه در شهرستان دشت آزادگان در غرب خوزستان و در ۱۱۰ کیومتری اهواز واقع است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha