۲۶ مهر آخرین مهلت ارائه مقاله به کنفرانس وحدت اسلامی

تهران- ایرنا- رئیس ستاد سی و پنجمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی اعلام کرد: آخرین مهلت ارسال مقاله برای این کنفرانس تا ۲۶ مهر و قبل از آغاز این کنفرانس خواهد بود.

هنوز یک ماه تا شروع به کار سی و پنجمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی باقی مانده است و طی ۲۰ روز گذشته علاوه بر رونمایی از پوستر این کنفرانس، دبیرخانه سی و پنجمین کنفرانس وحدت آغاز به کار کرد و فراخوان انتشار مقالات آن نیز کلید خورد.

مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی برای دومین بار برگزاری کنفرانس وحدت را به صورت وبیناری و مجازی تجربه می کند که به گفته رئیس ستاد سی پنجمین کنفرانس وحدت اگرچه نوع برگزاری این کنفرانس معایبی دارد ولی مزایای آن بیشتر است. 

یکی از تفاوت های کنفرانس امسال با کنفرانس سال گذشته این است که پارسال موضوع ارائه شده در یک محور و با عنوان همکاری های اسلامی در مواجهه با مصائب و بلایا با رویکرد کرونا بود ولی امسال اندیشمندان و علاقه مندان می توانند در هشت محور مقالات خود را ارائه کنند که هر یک از این محورها نیز شامل هشت عنوان است که در مجموع هر پژوهشگر می تواند یک یا چند مقاله در ۶۴ موضوع ارسال کند. 

اولین محور این کنفرانس جنگ و صلح عادلانه است که شامل موضوعاتی همچون بررسی فقهی و اخلاقی استفاده از جنگ‌افزارهای کشتار جمعی و سلاح هسته‌ای، حقوق و وظائف غیرنظامیان و جنگجویان در جنگ از منظر فقه، حقوق و اخلاق اسلامی و همچنین اشغال‌گری سرزمین‌های اسلامی و مسئولیت مسلمانان و دولت‌های اسلامی در آزادسازی آن است.

اخوت اسلامی و مقابله با تروریسم دومین محور فراخوان مقالات است که تروریسم دولتی و معاهدات بین‌المللی برای مقابله با آن، عملیات انتحاری، خوانش‌ها و کنش‌های متفاوت در نحله‌ها و جریان‌های معاصر در جهان اسلامی و همچنین حرمت نفس انسانی از منظر مذاهب اسلامی و تفاوت ترور با مهدور الدم بودن در مجازات اسلامی بخشی از موضوعات آن است.

محور سوم عبارت از آزاداندیشی دینی، پذیرش اجتهاد مذهبی و مقابله با تکفیر و افراطری گری است که معیارهای نظری کفر، ایمان و اسلام در مذاهب اسلامی و نقد آن‌ها و همچنین مبانی نظری تکفیرگرایی در جهان اسلام و نقد و بررسی آن از موضوعات آن است. 

محور چهارم عبارت است از همدلی و همدردی اسلامی و پرهیز از تنش ها و منازعات عنوا و محور چهارم شامل احترام متقابل بین مذاهب اسلامی، رعایت ادب اختلاف و پرهیز از مشاجره، حرمت شکنی و توهین است. محورهای پنجم تا هشتم نیز شامل تبیین امت واحده و اتحادیه کشورهای اسلامی و نقد و بررسی الگوی عرضه شده، فلسطین و مقاومت اسلامی و همچنین آیین نکوداشت آیت الله محمدعلی تسخیری است که علاقه مندان برای اطلاع از جزییات موضوعات مقالات می توانند به پایگاه اطلاع رسانی سی و پنجمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی مراجعه کنند.

۲۶ مهر آخرین مهلت ارائه مقاله به کنفرانس وحدت اسلامی

دعوت از صدها اندیشمند از ۶۵ کشور 

مهدی آقامحمد رئیس ستاد سی و پنجمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی با ارائه گزارشی از برنامه های پیش بینی شده برای کنفرانس امسال به خبرنگار معارف ایرنا گفت: برای صدها نفر از نخبگان، اندیشمندان، علماء، فرهیختگان، اساتید دانشگاه های ایران و جهان اسلام و در مجموع برای ۶۵ کشور دعوتنامه فرستادیم تا فیلم سخنرانی خود را برای شرکت در کنفرانس ارسال کنند که این فیلم ها در حال دریافت است.

وی افزود: امسال سعی کردیم اندیشمندانی از تمام مناطق جغرافیایی مانند آمریکای جنوبی، آفریقا، جنوب شرق آسیا، آسیای میانه و قفقاز مشارکت داده شوند و  قرار است این سخنرانی ها در فضای مجازی به نشانی iuc.taqrib.ir پس از انجام کارهای ویرایشی و صداگذاری به سه زبان بارگذاری شود.

آقامحمد ادامه داد: این کنفرانس دارای دو بخش علمی و اجرایی است که در بخش اجرایی کارگروه های محتوا و اطلاعات ملی، محتوا و اطلاعات بین المللی، تدوین و تولید و کارگروه رسانه و تبلیغات فعالیت می کنند. در کارگروه ها و جلسات مختلفی که تاکنون انجام شده، ۶۴ مصوبه اجرایی داشتیم. 

وی با اشاره به اولین تجربه کنفرانس وحدت که سال گذشته به صورت وبیناری انجام شد، اظهار داشت: سی و چهارمین کنفرانس وحدت به دلیل شیوع ویروس کرونا با ابتکار حجت الاسلام حمید شهریاری دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و رئیس کنفرانس به صورت وبیناری در فضای مجازی برگزار شد که تجربه خوبی بود و امسال از همان تجربه ها برای بهتر برگزار شدن کنفرانس سی و پنجم استفاده خواهیم کرد. 

آقامحمد از برگزاری مراسم افتتاحیه و اختتامیه کنفرانس امسال به صورت زنده از فضای مجازی و سایت مجمع تقریب مذاهب خبر داد و گفت: مهمترین مساله در این زمینه گردآوری صفحات رسمی برای مجمع تقریب است به گونه ای که از شش طریق در فضای مجازی مانند آپارات و اینستاگرام این امکان فراهم شده تا با مخاطبان جها اسلام ارتباط برقرار کنیم.

۲۶ مهر آخرین مهلت ارائه مقاله به کنفرانس وحدت اسلامی

هشتگ ما امت رسول الله هستیم

وی از طرح هشتگ ما امت رسول الله هستیم در کنفرانس سال گذشته سخن گفت که بازتاب بسیار وسیعی در فضای مجازی داشت و بر همین اساس قرار شد این هشتگ در کنفرانس امسال نیز مطرح شود. 

آقامحمد اضافه کرد: سازمان ها و نهادهای دینی همراستا با اهداف تقریبی در این کنفرانس مشارکت داده می شود و یکی از کارهایی که انجام دادیم فعال کردن دبیرخانه دائمی بود. یعنی با یک تعریف جدید، شرح وظایفی برای دبیرخانه دائمی کنفرانس وحدت اسلامی تعریف شد و یکی از مهمترین وظایف آن ایجاد بانک های اطلاعاتی جامع از شخصیت ها، نهادها و جریان ها در سراسر جهان و بررسی امکانات و توانمندی میهمان هاست. البته گزارش هایی را که نیاز بوده با جهت گیری های مختلف سطح بندی شده و این دبیرخانه وظیفه پیگیری مصوبات کمیته ها و کارگروه ها را به عهده دارد. 

وی همچنین گفت: اعلام هفته وحدت که از سوی امام خمینی (ره) در ابتدای پیروزی انقلاب مطرح شد امسال از ۲۷ مهر مصادف با ۱۲ ربیع الاول سالروز میلاد پیامبر اعظم (ص) به روایت اهل سنت آغاز می شود و تا دوم آبان برابر با ۱۷ ربیع الاول سالروز ولادت رسول خدا (ص) به روایت شیعیان ادامه خواهد داشت.

آقامحمد درباره سابقه برگزاری کنفرانس وحدت اسلامی پس از پیروزی انقلاب گفت: مجمع تقریب مذاهب اسلامی از سال ۶۹ به دستور رهبر معظم انقلاب تشکیل شده و تاکنون 34 دوره از کنفرانس وحدت برگزار شده است که اولین تا چهارمین کنفرانس وحدت قبل از تشکیل مجمع تقریب مذاهب در سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شده است و این مساله نشان از اهمیت کنفرانس دارد که مجمع برای همین موضوع به وجود آمد و سپس کارهای تقریبی و مسائل مربوط به وحدت جهان اسلام جزو وظایف این مجمع قرار گرفت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha