استشمام بوی ماه مدرسه در سراسر کشور و پایان ۱۸ ماه انتظار

استان‌ها- ایرنا- پاییز برگ‌ریز هزار رنگ بار دیگر از راه رسید و با خود عطر ماه مدرسه را به ارمغان آورد، هر چند به دلیل شرایط کرونایی تمامی فضاهای آموزشی به روال هر سال در مهرماه پذیرای دانش‌آموزان نیست اما همین تعداد محدود هم شور و نشاط روزهای بازگشایی مدرسه را با خود به همراه دارد.

حدود ۲ سالی است که فضاهای آموزشی کشور در سکوتی تلخ به سر می برند و غم انگیزتر آنکه صدای زنگ آغاز سال تحصیلی در مهر سال ۱۳۹۹ در هیچ یک از مدارس شنیده نشد و از آن هیاهو و شیطنت های کودکانه خبری نبود.

اما امسال به واسطه واکسیناسیون اکثر مردم، فرهنگیان و شماری از دانش آموزان که هر روز به تعداد آنها اضافه می شود، در مهرماه بار دیگر شاهد دانش‌آموزانی هستیم که دست در دست مادران خود البته با ماسک و مواد ضدعفونی کننده ، با لباس های فرم و کیف و کفش نو راهی مدرسه شده اند تا در کنار همسالان خود مشق علم و زندگی کنند.

دلمان تنگ شده بود برای دیدن صحنه های رفت و آمد دانش آموزان، لباس های متحد الشکل، سر و صدای بچه ها در حیاط مدرسه، دلشوره والدین برای به موقع رساندن فرزندانشان، کلاس اولی ها و ترس ورود به خانه دوم، صدای زنگ و به صف شدن بچه ها، تخته سیاه و صدای جیرجیر گچ، بازیگوشی بچه ها به هنگام درس دادن معلم و هزاران صحنه زیبایی که حدود ۲ سال به دلیل شیوع ویروس کرونا از ما گرفته شده بود.

این دلتنگی را دانش آموزان هم به خوبی درک می کنند، آنانکه ماه ها خود را گوشی به دست و در آموزش به صورت مجازی محصور کرده اند و بیشتر اوقات را در فضای مجازی و بازی های آنلاین گذرانده اند شاید برخلاف سال های قبل که فرا رسیدن ماه مهر را آغاز بیدارشدن صبح زود از خواب و راهی شدن به سمت مدرسه را یک کار خسته کننده می دانستند، اکنون با تغییر سبک زندگی و ماندن در خانه، قدر روزها و لحظه های بودن در مدرسه و معاشرت با همسالان و معلمان خود را دریافته اند و مشتاقانه برای روزی که با آسودگی خاطر هر روز به مدرسه بروند، لحظه شماری می کنند. 

این شور و نشاط ماه مهر تنها مختص کودکان و نوجوانان نیست آن هم بعد از وقفه طولانی، بلکه با بازگشایی مدارس حال دل همه خوب می شود و کوچک و بزرگ نمی شناسد، حال دل همه آنهایی که زمانی پای همان کلاس ها و گچ و تخته سیاه علم و دانش می آموختند، هر چند اینک به واسطه فناوری های نوین شکل و شمایل مدارس تغییر کرده و تخته های هوشمند و وسایل مدرن در نظام آموزشی جایی برای خود باز کرده اما حس و حال بوی مدرسه هرگز در گذر زمان کهنه نمی شود.

آغاز بازگشایی مدارس روز خاطره بازی تمام افرادی است که سال ها قبل این دوران طلایی را تجربه کرده اند و اتفاقات این روز از اشک ها و لبخندها، ترس و دلهره ها، احساس خوب داشتن لباس های نو و کیف و لوازم التحریر وجه مشترک همه پدران و مادرانی است که در شروع سال تحصیلی کودکان و نوجوانان خود را راهی خانه دوم می کنند.

قرار است دانش آموزان بعد از ۱۸ ماه دوری از درس و مدرسه به صورت حضوری، چهره معلمان و همسالان خود را خارج از قاب تلویزیون، تلفن همراه و تبلت ببینند و بار دیگر در کنار هم بودن، روابط اجتماعی و دوستی های رو در رو را تجربه کنند.

استشمام بوی ماه مدرسه در سراسر کشور و پایان ۱۸ ماه تعطیلی

در این میان مسوولان وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده اند که با توجه به مناسب بودن شرایط و فروکش کردن تب تند کرونا، از مهرماه مدارس به تدریج بازگشایی شده و حدود ۱۵ میلیون دانش آموز در سراسر کشور می توانند از نعمت آموزش حضوری بهره مند شوند و به خانواده ها اطمینان داده شده است که تمامی شیوه نامه های بهداشتی در ساعات حضور بچه ها در مدرسه رعایت و نظارت می شود.

با توجه به اینکه اکنون ۹۴ هزار و ۴۴۹ مدرسه دولتی در کشور وجود دارد که از این تعداد ۴۴ هزار و ۳۶۳ مدرسه زیر ۷۵ نفر دانش آموز دارند، امکان حضوری دایر شدن کلاس ها در مدارس با جمعیت دانش آموزی پایین وجود دارد و در مدارس دارای کلاس با تراکم بالا نیز قرار است آموزش‌ها به صورت تلفیقی و ترکیبی دنبال شود، به طوری که در روزهای خاص و با محدودیت لازم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی اعلام شده از سوی ستاد ملی کرونا (برای هر دانش آموز ۲.۲۵ درصد مترمربع فضا و فاصله از هر سمت ۱.۵ متر ) کلاس ها به صورت حضوری برگزار می شود.

علیرضا کاظمی سرپرست وزارت آموزش و پروش نیز در خصوص رویکرد این وزارتخانه برای بازگشایی مدارس اعلام کرده است: سال تحصیلی جدید با سه شعار «استمرار آموزش، ارتقای کیفیت و تضمین سلامت» آغاز شده و تمام برنامه‌ریزی‌های لازم برای بازگشایی آرام، تدریجی و با اطمینان از سلامتی دانش‌آموزان و معلمان صورت گرفته است.

وزارت آموزش و پرورش در راستای انجام وظایف محوله، تلاش کرده تا زیرساخت ها و امکانات لازم متناسب با تصمیمات ستاد ملی مدیریت کرونا در زمینه بازگشایی مدارس را در حدتوان فراهم کند که پیگیری برای تامین نیروی انسانی و معلم در پایه های مختلف تحصیلی ، توجه و اهمیت به آراستگی فضای فیزیکی مدرسه و کلاس، تمهیدات لازم برای تهیه ملزومات بهداشتی درسطح مدارس و کلاس های درس در راستای سلامتی دانش آموزان ومعلمان شامل مواد ضدعفونی سطوح  و دست، مایع شوینده و ماسک از جمله این اقدامات است.
تمهیدات لازم برای استمرار آموزش در فضای مجازی و آماده کردن زیرساخت های اینترنتی و شناسایی مناطق و مدارس مشکل دار، پیگیری وضعیت دانش آموزان مدارس کمترتوسعه یافته از لحاظ تامین دستگاه هوشمند تبلت یا گوشی با کمک خیرین و نیک اندیشان، برنامه ریزی برای توانمندسازی معلمان در زمینه تهیه، تدوین و تولید محتوای آموزشی و همچنین ارتقای سطح سوادرسانه ای اولیای دانش آموزان از دیگر کارها برای شروع یک سال تحصیلی بانشاط است تا در ادامه با توجه به مهیا شدن شرایط، بار دیگر دانش آموزان به دور از هر گونه نگرانی هر روز در مدرسه حاضر شوند.

همچنین بنا بر اعلام مدیران کل آموزش و پرورش در سراسر کشور، آموزش از ابتدای مهرماه در مدارس آغاز می شود و بسته به شرایط هر منطقه و شهر و روستا آموزش ها به صورت حضوری، غیر حضوری و یا ترکیبی خواهد بود تا در آبان ماه با توجه به شرایط کرونایی و با مجوز ستادهای ملی و استانی مقابله با کرونا تصمیم نهایی برای دایر شدن تمامی کلاس ها به صورت حضوری گرفته شود.

هر استان بر حسب وضعیت کرونایی اعم از قرمز، نارنجی و زرد برنامه هایی برای آغاز سال تحصیلی تدارک دیده و تصمیماتی گرفته شده تا خانواده ها با آسودگی خاطر نسبت به راهی کردن فرزندانشان به مدرسه اقدام کنند و یا تا مطلوب شدن شرایط آموزش های مجازی را دنبال کنند.

کلید بازگشایی مدارس را کلاس اولی ها در روز اول مهرماه روشن کردند و مدیران و معلمان به رسم هر سال با برگزاری جشن شکوفه ها به استقبال دانش آموزان رفتند تا خاطره خوشی از اولین حضور در مدرسه را برای آنان رقم بزنند.

با آغاز فعالیت مدارس، مدیران موظف شده اند برای چگونگی حضور دانش‌آموزان کلاس اولی در مدرسه که امسال شامل یک میلیون و ۶۳۴ هزار و ۳۸۳ نفر هستند، تصمیم‌گیری کنند.

برای آرامش خاطر خانواده ها در دستورالعمل بازگشایی مدارس اعلام شده که دانش آموزان کلاس اولی برای آشنایی و تعامل بیشتر با معلم حداقل یک نوبت در مدارس حضور داشته باشند و کلاس‌های دانش آموزان در مناطق روستایی و عشایری با جمعیت کم به صورت حضوری برگزار شود.

آنگونه که متولیان آموزشی کشور می گویند برنامه ریزی های لازم برای تأمین سلامت دانش آموزان، تعمیر و تجهیز مدارس، سرویس‌ های رفت و آمد و توزیع کتاب ‌های درسی انجام شده و ملاک آموزش و پرورش در این رابطه حفظ سلامت و ایمنی دانش آموزان همراه با تعلیم و تربیت با کیفیت است.

البته شرایط در بسیاری از استان ها بر اساس اعلام مسوولان آموزشی برای حضوری برگزار کردن کلاس های  درس با رعایت کامل شیوه نامه های بهداشتی فراهم است و وضعیت و زیرساخت های اینترنت در روستاها به نسبت سال تحصیلی گذشته مناسب بوده و مشکلات و موانع تا حدود زیادی برای آموزش مجازی تا عادی شدن شرایط کرونایی در نقاط پرخطر برطرف شده است.

امروز در نقاط مختلف کشور و مدارسی که آمادگی پذیرایی دانش آموزان را داشتند زنگ آغاز سال تحصیلی نواخته شد تا واحدهای آموزشی رسما فعالیت خود را شروع کنند، در تهران نیز این آئین با حضور رئیس جمهوری آیت الله ابراهیم رئیسی در مدرسه‌ فولادفر شهرری برگزار شد.

خبرنگاران ایرنا در مراکز استان ها همزمان با آغاز سال تحصیلی راهی مدرسه شده اند البته نه برای آموختن و پشت میز نشستن بلکه به منظور تهیه گزارش و خبر و ثبت لحظه های ماندگار مواجهه دانش آموزان با یکدیگر و معلمان بعد از حدود ۲ سال که در ادامه به مهمترین رویدادها در استان ها اشاره می شود تا با اطلاع از اتفاقات شیرین این روز و با دیدن شور و هیجان دانش آموزان، اندکی از روزهای سخت کرونایی فاصله بگیریم و با حال و هوای کودکان بار دیگر کودکی کنیم.

 در شهر تهران آیین بازگشایی مدارس و زنگ آغاز سال تحصیلی امروز با حضور عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی و مسئولان آموزش و پرورش در دبیرستان پسرانه دوره دوم دکتر محمود افشار منطقه ۳پایتخت نواخته شد.
مراسم دیگری نیز امروز (شنبه) با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در هنرستان موسیقی دختران تهران برگزار شد.
در این مراسم که جمعی از مدیران ستادی اداره کل ارشاد استان تهران،مدیران هنرستان های چهار گانه هنرهای زیبای تهران ،روسای انجمن های اولیا و مربیان چهار هنرستان و اعضای شورای فنی و هنرجویان دارای رتبه زیر ۱۰۰ کنکور هنر ۱۴۰۰ به همراه خانواده هایشان نیز حضور داشتند.

بر اساس اعلام مسوولان شهر تهران دانش‌آموزان کلاس اول در اولین روز سال تحصیلی، مدارس در قالب گروه‌های کوچک در ساعت‌های مختلف به عنوان مثال گروهی ساعت ۹ تا ۱۰، گروهی دیگر ۱۰ تا ۱۱ در مدارس حضور پیدا کرده، با محیط مدرسه و معلم‌هایشان آشنا شده اند و امروز نیز برای سایر پایه‌ها، سال تحصیلی آغاز شد و
آموزش‌ها تا نیمه دوم آبان در مدارس پرجمعیت به صورت مجازی ادامه خواهد داشت.

از ۱۵ آبان به بعد، براساس تصمیم شورای مدارس و با تایید مناطق و با توجه به تراکم مدارس در تهران، دانش‌آموزان هر کلاس درس در قالب ۲ تا سه گروه، ۱۰ تا ۱۵ نفره، متناسب با فضای کلاس‌ها و با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی ابلاغ شده، در مدارس زیر ۳۰۰ نفر، سه روز در هفته و در مدارس بالای ۳۰۰ نفر ۲ روز در هفته، مثلا شنبه و چهارشنبه یا یکشنبه و سه‌شنبه در مدارس حضور پیدا می‌کنند و دانش‌آموزان در این ۲ یا سه روز به صورت حضوری و در سایر ایام به صورت مجازی آموزش می‌بینند.
در سراسر کشور نیز به صورت نمادین زنگ آغاز سال تحصیلی به صدا در آمد و دانش آموزان مهر ۱۴۰۰ را متفاوت از سال های قبل از کرونا شروع کردند و به تدریج با عادی شدن شرایط راهی کلاس درس و مدرسه می شوند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha