۹۰ روانشناس به خانواده‌های متوفیان کرونایی خراسان رضوی مشاوره می‌دهند

مشهد- ایرنا- مدیر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: ۹۰ روانشناس خبره در مناطق زیرپوشش این دانشگاه در استان خراسان رضوی به خانواده‌های متوفیان کرونایی خدمت مشاوره‌ای ارائه می‌کنند.

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر ندا اخروی افزود: طرح حمایت و ارائه خدمات رایگان روانشناسی به خانواده‌های متوفیان کرونا همزمان با سراسر کشور از نیمه اردییهشت سال گذشته در مناطق زیرپوشش این دانشگاه آغاز شده است.

وی ادامه داد: در این راستا با مشارکت بیش از ۹۰ روانشناس تاکنون بیش از پنج هزار و ۶۴۰ نفر از اعضای خانواده جانباختگان کرونا به صورت تلفنی از مشاوره سوگ بهره مند شده اند و ۲ هزار و۳۷۰ جلسه حضوری مشاوره نیز در مناطق زیرپوشش این دانشگاه برگزار شده است.

مدیر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: برای این خانواده‌های داغدار پنج جلسه مشاوره شامل یک جلسه ارزیابی و چهار جلسه مشاوره هفتگی به صورت رایگان توسط متخصصان و کارشناسان آموزش دیده روانشناسی برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه هدف از مشاوره سوگ، کمک به بازماندگان برای کنار آمدن با غم فقدان عزیز از دست رفته‌شان است افزود: این به معنی فراموش کردن عزیزان درگذشته نیست بلکه یافتن راه‌هایی است که بازماندگان بتوانند در کنار حفظ و یادآوری خاطرات متوفی، زندگی سازنده ای را در پیش بگیرند.

دکتر اخروی ادامه داد: در این طرح با خانواده‌های متوفیان کرونا تماس گرفته می‌شود و از آنان برای شرکت در جلسات مشاوره دعوت به عمل می‌آید.

وی گفت: در این جلسات، روانشناس از طریق تکنیک‌های همدلی با خانواده داغدار، ارتباط درمانی برقرار کرده و آنان را تشویق به تخلیه هیجان می‌کند تا واقعیت فقدان را پذیرفته و با دردی که از فقدان تجربه می‌کنند، کنار آمده و معنای جدید برای این گونه تجارب دردناک بیابند.

مدیر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: افرادی که پیش از این مبتلا به اختلال در سلامت روان بوده و با مصرف دارو بهبود پیدا کرده‌اند، ممکن است به دلیل تشدید استرس در شرایط کنونی با بازگشت بیماری مواجه شده و نیاز به حمایت‌های روانی داشته باشند که کارشناسان سلامت روان با این افراد نیز تماس می گیرند و خدمات روانشناختی یا پزشکی لازم به آنان ارائه می‌کنند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha