آمریکا ۱۳۰ میلیون دلار کمک نظامی به مصر را متوقف می کند

تهران- ایرنا- «ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که دولت بایدن ۱۳۰ میلیون دلار از کمک های نظامی به مصر را فعلا متوقف می کند.

به گزارش امروز (چهارشنبه) ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، پرایس در بیانیه ای اعلام کرد که، ما همچنان عمیق ترین نگرانی های خود را درباره حقوق بشر در مصر ابراز می کنیم.

در این بیانیه آمده است که وزیر خارجه آمریکا در صورت برخورد مثبت دولت مصر با برخی شرایط حقوق بشر در این کشور، ۱۳۰ میلیون دلار را پرداخت خواهد کرد.

پیشتر یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، گفته بود که دولت بایدن با ۱۷۰ میلیون دلار ارایه کمک به مصر موافقت می کند، اما بقیه مبلغ را که ۱۳۰ میلیون دلار است تا زمانی که مصر در زمینه حقوق بشر اقدامات مثبتی انجام ندهد، پرداخت نخواهد کرد و این اقدام «آنتونی بلینکن» وزیر امورخارجه ایالات متحده نشان دهنده فاصله گرفتن او از سیاست قبلی این وزارتخانه و دور زدن نظارت کنگره در مورد کمک های نظامی به مصر است.

در گذشته استثنائی وجود داشت که ۳۰۰ میلیون دلار بودجه نظامی خارجی آمریکا برای دولت «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر به این دلیل که به نفع امنیت ملی ایالات متحده است، اختصاص می یافت.

بر اساس یک گزارش تحقیقاتی کنگره، ایالات متحده از سال ۲۰۱۷ سالانه حدود ۱.۳ میلیارد دلار کمک خارجی به مصر پرداخت کرده است.

از سال ۲۰۱۳ و با شروع ریاست جمهوری السیسی مصر شاهد سرکوب مخالفان از جمله اخوان المسلمین بوده است، اما وی وجود زندانیان سیاسی در مصر را رد می کند و ادعا می کند که ثبات و امنیت در اولویت اول دولت اوست.

با روی کار آمدن بایدن وی مدعی شد که حقوق بشر را در مرکز سیاست خارجی خود قرار دهد. حامیان حقوق بشر بر واشنگتن فشار می آورند تا با وجود بهبود روابط آمریکا با مصر پس از نقش میانجیگری وی در پایان درگیری ها بین اسرائیل و حماس در ماه آوریل، رویکرد سخت گیرانه تری نسبت به السیسی نشان دهد.

انتقاد گروه های حقوق بشری از تعهد بایدن برای دفاع از حقوق و آزادی ها در سراسر جهان تنها به مصر محدود نمی شود. این گروه ها می گویند اگرچه تمرکز بیشتر بایدن بر این موضوع بهتر از دونالد ترامپ، رئیس جمهور قبلی است، اما بایدن هنوز اقدام موثری در این زمینه انجام نداده است.

با این حال، حدود بیست سازمان غیردولتی در بیانیه ای مشترک تصمیم دولت بایدن در رابطه با مصر را محکوم کردند و آن را خیانت کامل به تعهدات مکرر خود مبنی بر قرار دادن حقوق بشر در مرکز سیاست خارجی خود، به ویژه در روابط خود با مصر دانستند.

سازمانهای وابسته به عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر معتقدند که پرداخت ۱۳۰ ملیون دلار به مصر مشروط بر اقدامات مصر برای اجرای حاکمیت قانون و اصلاحاتی است که از آزادی های اساسی حمایت می کند و اگر این پرداخت به صورت کامل اجرا نشود نشان دهنده چراغ سبز آمریکا به مصر است تا بدون ترس از عواقب به نقض حقوق بشر ادامه دهد.

کنگره آمریکا سالانه صدها میلیون دلار مساعدت های مالی و نظامی به کشور مصر به عنوان شریک خود در زمینه امنیت منطقه ای و ‌تجارت، پرداخت می کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha