۲۰۰ دانشجوی باستان‌شناسی در محوطه‌های قبل تاریخ دشت قزوین آموزش دیدند

قزوین - ایرنا - سرپرست گروه باستان شناسی در محوطه‌های پیش از تاریخ سگزآباد گفت: در جریان پنجمین فصل از کاوش‌های باستان شناسی جنوب دشت قزوین واقع در سگزآباد بویین زهرا ۲۰۰ دانشجوی باستان شناسی آموزش دیده‌اند.

مصطفی ده پهلوان روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در حال حاضر پنجمین فصل کاوش های باستان شناسی در محوطه های پیش از تاریخ سگزآباد جریان دارد.

 مدیر موسسه باستان شناسی دانشگاه تهران همچنین اظهار داشت: آخرین مرحله از فعالیت های باستان شناسی در این منطقه انجام فعالیت های کاوشی در گورستان نویافته عصرآهن سگزآباد است که با حضور تیم های ۱۵ نفر باستان شناسی با رعایت فاصله گذاری و دستورالعمل های بهداشتی مصوب ستاد مقابله با کرونا جریان دارد.

این مسوول گفت: فعالیت های باستان شناسی یاد شده تا پایان شهریور ماه جاری ادامه خواهد داشت.

مدیر موسسه باستان شناسی دانشگاه تهران و سرپرست گروه باستان شناسی در سگزآباد همچنین یادآور شد: در جریان این فعالیت ها اسکلت ها و استخوان های تدفین شده جانواران تک سمی که به احتمال زیاد اسب هستند، در لایه پنجم تدوین یافت شده و در حال بررسی است.

وی یادآور شد: یافته های باستان شناسی در محوطه های پیش از تاریخ سگزآباد برای نخستین بار در سال ۱۳۴۹ انجام شد و پس از آن در قالب فصل های مختلف تاکنون ادامه داشته است.

 یافته‌های باستان شناسان در تپه‌های سگزآباد بوئین زهرا واقع در جنوب دشت قزوین نشان از وجود تمدن ۹ هزار ساله و همچنین شکوفایی زندگی در عصر آهن در این بخش از کهن سرزمین ایران دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha