۲۴ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۹:۵۶
کد خبرنگار: 3015
کد خبر: 84471606
۰ نفر

برچسب‌ها

عمان، میانجی تهران و ریاض برای بحران یمن

تهران- ایرنا- روزنامه آرمان ملی در یادداشتی نوشت: مشخصا مذاکرات ایران و عربستان ارتباط مستقیمی ‌با مذاکرات وین دارد. باید توجه داشت که عربستان تا زمانی که مشکل یمن پابرجا باشد، تمایلی به توافق با ایران ندارد. جنگ یمن، امروز مهم‌ترین مساله برای عربستان است.

روزنامه آرمان ۲۴ شهریور به گفت وگو با عبدالرضا فرجی‌راد سفیر پیشین ایران در نروژ پرداخت و نوشت:


 توافق ایران و آژانس چه ابعادی داشت و آن را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

گروسی به ایران آمده بود تا نگرانی‌های اصلی را از بین ببرد. این نگرانی‌ها از سوی غرب مطرح شده بود و به‌تازگی از سوی روسیه نیز شنیده شد. آنها نگران از کارافتادگی دوربین‌های نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی‌ بودند و آنها نگران بودند که در سایت‌های ایران چه اتفاقی در حال رقم خوردن است. با به‌دست آوردن این توافق گروسی با خوشحالی از تهران خارج شد اما مدیرکل آژانس پس از بازگشت از سفر یک روزه‌ خود به تهران به همان مسائلی پرداخت که چندان نیز بعید نبود. او گفت که من از وجود مواد اتمی‌ در مکان‌های اعلام‌ نشده در ایران و اینکه محل کنونی آن مواد اتمی ‌اکنون برای آژانس مشخص نیست، عمیقا نگران هستم.

او همچنین گفت که من حتی بعد از حدود ۲ سال، نگرانی فزاینده‌ای درباره مسائل پادمانی مرتبط با ۴ مکان در ایران که به آژانس اعلام نشده‌اند، دارم و سوالات هنوز باقی است. موضوعاتی که به نظر می‌رسد اگرچه چندان با نظرات مقامات تهران همسانی ندارد اما ایران صرفا به یک تکذیب و توضیح بسنده خواهد کرد. فارغ از این توافقی که با گروسی صورت گرفت، به نظر می‌رسد تفاهمی‌ نیز حاصل شد تا طبق آن مذاکرات هسته‌ای برجام در وین انجام شود. به‌زودی زمان آغاز این مذاکرات اعلام می‌شود. احتمالا در مذاکرات آتی ایران و آژانس درخصوص زمان نیز تفاهم صورت گیرد و به نظر می‌رسد که آمریکا در دور هفتم مذاکرات به این جمع‌بندی برسد که امتیازات بیشتری به ایران دهد. 


 آیا مــانع دیگـری در مسیر احیای برجام و مذاکرات وین وجود دارد؟
ما مذاکرات سختی درپیش داریم و مشخصا هر یک از طرفین به دنبال منافع حداکثری خود هستند. ایران خواسته‌هایی دارد که بایدن درخصوص آنها نمی‌تواند اقدامی‌ انجام دهد. لغو تحریم‌های مربوط به حقوق بشر صرفا به‌واسطه رأی کنگره ممکن است که در حال حاضر دست‌یافتنی نیست. اینکه رابرت مالی عنوان می‌کند با ایران کنار خواهیم آمد به این معناست که شاید دیگر درخصوص مسائل منطقه‌ای و نظامی ‌ایران خواسته‌ای حداقل در این مرحله نداشته باشند. در این میان باید گفت که روسیه تا آن جایی با ما همراهی می‌کند که اطلاعات غنی‌سازی ما را مانند آژانس در اختیار داشته باشد.

روس‌ها اکنون که آقای گروسی توافق ضمنی انجام داد آن چیزی که می‌خواستند به دست آوردند و روس‌ها هم به موضع قبلی خود در رابطه با ایران برمی‌گردند. در واقع آنها تمایل دارند هر چه سریعتر مذاکرات آغاز شود که در آن صورت آژانس هم کار خود را در سایت‌های ایران انجام می‌دهد. در ادامه اگر مذاکرات به خوبی پیش رود، مساله لوایح چهارگانه نیز حل و فصل خواهد شد. امروز FATF وابسته به مذاکرات وین شده و اگر توافق حاصل شود، مشخصا FATF را نیز به تصویب خواهند رساند.


 با توجه به گفته شما در خصوص اینکه آمریکا بر سر مسائل منطقه‌ای پافشاری نمی‌کند، مذاکرات ایران و عربستان به کجا خواهد رسید؟
مشخصا مذاکرات ایران و عربستان ارتباط مستقیمی ‌با مذاکرات وین دارد. باید توجه داشت که عربستان تا زمانی که مشکل یمن پابرجا باشد، تمایلی به توافق با ایران ندارد. جنگ یمن، امروز مهم‌ترین مساله برای عربستان است و آن جنگ یک مشکل امنیتی بزرگ برای عربستان است. این فشار آمریکاست که عربستان را به سمت مذاکره با ایران سوق داده است. تلاش‌هایی در حال انجام است و عمان بار دیگر دست به کار شده است و به نظر می‌رسد به‌زودی خبرهایی نیز با واسطه‌گری عمان درخصوص یمن خواهیم شنید و احتمالا آتش‌بس در یمن نهایی شود. عمان، میانجی ایران و عربستان در یمن شده و به نظر می‌رسد در این عرصه نیز با عمان همکاری خوبی صورت گرفته است.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha