تلاش برای حفظ اشتغال ۸ هزار و ۴۳۵ نفر در خراسان جنوبی

بیرجند - ایرنا - مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی گفت: از زمان اجرای طرح حمایت از بنگاه‌های به شدت آسیب‌دیده از کرونا در سال گذشته تاکنون ۶ هزار و ۵۹۱ فقره پرونده با حفظ اشتغال هشت هزار و ۴۳۵ نفر تشکیل و به بانک‌ها ارجاع شده است.

غلامرضا اشرفی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این تعداد پرونده به مبلغ ۹۳۰ هزار و ۳۵۵ میلیون ریال با همکاری دستگاه‌های اجرایی تشکیل و به بانک‌ها ارجاع شد.

وی گفت: از این تعداد تاکنون تسهیلات پنج هزار و ۸۷۹ فقره پرونده مشاغل آسیب‌دیده از کرونا به مبلغ ۷۷۹ هزار و ۳۷۵ میلیون ریال معادل ۸۲.۷۷ درصد از طرح‌های ارجاعی، پرداخت شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی اظهار داشت: تسهیلات مشاغل آسیب‌دیده ناشی از کرونا توسط ۱۰ بانک عامل و موسسه مالی و اعتباری به مرور زمان در حال پرداخت است.

وی به پرداخت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری هم اشاره و بیان کرد: در مجموع سه هزار و ۱۶۹ طرح اشتغال پایدار روستایی و عشایری در استان ارسال شده که برای طرح‌های پرداختی هزار و ۱۱۲ فرصت شغلی پیش‌بینی شده است.

اشرفی گفت: از این میزان برای سه هزار و ۷۲ طرح اشتغال پایدار روستایی و عشایری در استان خراسان جنوبی مبلغ ۴۱۰ میلیارد تومان تسهیلات ارزان‌قیمت پرداخت شده است.

وی از طرح یارانه دستمزد به عنوان یکی از برنامه‌ها و سیاست‌های دولت در حوزه اشتغال نام برد و افزود: این طرح به منظور حفظ اشتغال در استان‌های دارای آمار بیکاری و حمایت از نیروی کار شغل اولی و کارفرمایان بنگاه‌ها توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به اجرا درآمده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی اظهار داشت: از ابتدای اجرای طرح تاکنون هزار و ۷۱۹ کارجو و ۳۴۰ کارفرما در ۱۱ شهرستان استان برای دریافت یارانه دستمزد ثبت‌نام کرده‌اند.

وی گفت: در این مدت هزار و ۲۹۶ قرارداد منعقد شد و بیش از ۵۴ میلیارد ریال به کارفرمایان بهره‌مند از طرح پرداخت شده است.

اشرفی با اشاره به جذب ۱۰۰ درصدی اعتبارات مشاغل خانگی سهمیه سال ۹۹ اضافه کرد: سهم مصوب استان در این حوزه ۶۳ میلیارد ریال بود که ۱۲۰ طرح مشاغل خانگی به بانک‌های عامل معرفی و ۱۰۰ درصد اعتبار استان جذب شد.

وی عنوان کرد: این تسهیلات به ۱۰۳ طرح پشتیبان و مستقل معرفی شده از سوی کمیته مشاغل خانگی ذیل گروه کاری اشتغال استان توسط بانک‌های عامل پرداخت شده است که از این محل ۷۰۲ فرصت شغلی ایجاد شده و ۱۰۸ مورد به صورت مستقل و ۵۹۴ مورد در قالب پشتیبان و زیر پوشش بوده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی تعداد مجوزهای مشاغل خانگی صادر شده از ابتدای سال جاری تاکنون را ۴۸ مجوز مستقل و پشتیبان اعلام کرد و گفت: از مجموع مجوزهای صادر شده ۶ مورد در قالب پشتیبان و ۴۲ مورد به صورت مستقل بوده است.

وی افزود: بیشترین تعداد مجوزهای صادر شده از ابتدای سال‌ جاری تاکنون در حوزه صنعت، معدن و تجارت با ۲۶ مجوز، جهاد کشاورزی با ۱۷ مجوز و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهار مجوز بوده است.

اشرفی اقدامات مدیریت کارآفرینی و اشتغال در پنج ماه نخست امسال را موثر ارزیابی کرد و گفت: در این مدت هزار و ۹۴ متقاضی کار نزد کاریابی‌ها و مراکز خدمات اشتغال دولتی استان ثبت‌نام کردند که تاکنون هزار و ۳۶۸ فرصت شغلی به دست آمده و هزار و ۶۲۳ نفر معرفی به کار شده‌اند که منجر به‌کارگیری ۴۷۴ نفر شده است.

وی ادامه داد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۹ شرکت تعاونی در حوزه‌های مختلف خدمات، صنعت و تامین نیاز تولیدکنندگان کشاورزی در استان خراسان جنوبی تشکیل شده که این تعاونی‌ها با سرمایه ۷۹۴ میلیون ریال زمینه اشتغال ۱۸۰ نفر را فراهم کرده است.

اشرفی گفت: از سال گذشته تاکنون تعاونی‌های استان ۱۳ میلیون دلار صادرات مستقیم و غیرمستقیم به کشورهای حاشیه خلیج فارس داشته‌اند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۳۰۰ تشکل کارگری و کارفرمایی در استان فعال است افزود: در پنج ماه نخست سال جاری ۱۷ بنگاه مشکل‌دار با هزار و ۳۰۰ کارگر در استان شناسایی شد که کمک و حمایت از کارگران این کارگاه‌ها ۱۰۴ درصد محقق شده است.

وی تعداد مقرری‌ بگیران بیمه بیکاری در خراسان جنوبی را ۲ هزار و ۱۰۰ نفر اعلام کرد و گفت: ۵۷۵ مورد اشتغال مجدد مقرری بگیران از طریق واحدهای متقاضی کار، خود اشتغالی و سایر حوزه‌ها در استان فراهم شد و ۲۳ نفر از طریق کشف اشتغال پنهان، قبول نکردن شغل پیشنهادی و دلایل دیگر مقرری آنها قطع شد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی گفت: در پنج ماه ابتدای سال جاری ۲ هزار و ۶۸۴ مورد بازرسی موردی و ادواری در استان انجام شده که ۸۹ مورد بازرسی از کارگاه‌های پرخطر در صنعت و معدن و ۳۸۹ مورد بازرسی از کارگاه‌های پرخطر در صنعت ساختمان بوده است.

وی گفت: در این مدت ۲ هزار و ۵۲۶ صدور ابلاغیه به کارفرمایان و هشت هزار و ۱۰۸ دوره آموزشی و تخصصی در این حوزه برگزار شده است.

اشرفی اظهار داشت: از ابتدای امسال ۱۰ مورد حادثه در استان خراسان جنوبی روی داده است که ۶ مورد مربوط به ساختمان، سه مورد تولید و یک مورد معدن بوده و سه کارگر فوت کرده‌اند.

وی افزود: همچنین در این مدت ۶۱۲ درخواست به دبیرخانه مشاغل سخت و زیان‌آور ارسال شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۷ درصد رشد داشته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha