دادستان اراک: ۶۴۸ هکتار از اراضی منابع طبیعی مرکزی به بیت المال بازگشت

اراک - ایرنا - دادستان عمومی و انقلاب اراک گفت: ۶۴۸ هکتار از اراضی منابع طبیعی استان مرکزی در سال جاری به بیت المال بازگشت و از تصرف ۳۶۸ هکتار از اراضی نیز جلوگیری شد.

" ربیع اله قربانی" شامگاه سه شنبه در نشست شورای سیاست‌گذاری حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی استان مرکزی افزود:  هماهنگی امور و پیشگیری لازم در راستای حفظ حقوق عامه و برخورد قانونی با اشخاصی که بدون مجوز قانونی، اقدام به تصرف، تخریب و تجاوز به اراضی ملی و منابع طبیعی و غیر می‌کنند، به عنوان اولویت مهم سیاست‌گذاری دستگاه قضایی استان مرکزی قرار گرفته است.

وی تاکید کرد: این شورا به طور مستمر، ضمن شناسایی آسیب‌ها و چالش‌های مرتبط با این حوزه، سیاست‌های پیشگیرانه علمی و عملیاتی قابل اجرا را اتخاذ و توسط دستگاه‌های اجرایی متولی، متناسب با آن وظیفه قانونی را اجرا می‌کند.

دادستان عمومی و انقلاب اراک اظهار داشت: یکی از مهمترین معضلات فعلی  وجود بنگاه‌های معاملات ملکی در روستاهای استان مرکزی و در معرض فروش قرار دادن اراضی کشاورزی با اهداف تغییر کاربری غیرمجاز بوده که صدور پروانه برای فعالیت آن‌ها با حقوق عامه در تعارض است.
 قربانی تصریح کرد: در این راستا نیاز است بنگاه‌های معاملات ملکی غیرمجاز و همچنین بنگاه‌هایی که فعالیت آنها موجب تضییع حقوق بیت المال شده و باعث از بین رفتن اراضی کشاورزی می‌شوند، مطابق موازین و مقررات تعطیل شوند.

وی بیان داشت: در این راستا، ۲۵۹ قطعه زمین که بر خلاف موازین قانونی تغییر کاربری داشته و بنای غیر مجاز احداث کرده‌اند، قلع قمع شد.
دادستان عمومی و انقلاب اراک یادآور شد: ۲۴ مورد از احکام قضایی که در راستای قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها صادر شده، با قاطعیت اجرا شد.

قربانی عنوان کرد: دستگاه قضایی به منظور احیای موقوفات، اقدامات لازم را با جدیت و قاطعیت انجام می‌دهد.
 وی خاطر نشان کرد: اداره اوقاف باید از تمامی ظرفیت‌های مردمی و  با انجام اقدامات فرهنگی مناسب و در پیش گرفتن سیاست‌های پیشگیرانه، مانع تصرف غیرمجاز موقوفات شوند و  بستر مناسب را برای اجرای احکام و احیای موقوفات فراهم کنند.

استان مرکزی با ۲۹ هزار و ۵۳۰ کیلومتر مربع وسعت، حدود یک و ۸۲ صدم درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده که ۷۰ درصد آن را عرصه‌های منابع طبیعی تشکیل می دهند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha