۹۰ درصد دردهای گردنی با ورزش بهبود می‌یابد

تهران- ایرنا- استاد جراحی مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی گفت: بیش از ۹۰ درصد دردهای گردنی ناشی از اسپاسم و رگ به رگ شدن و رعایت نکردن استانداردهای ارگونومیک است که با ورزش، نرمش و درمان‌های ساده بهبود می‌یابد.

دکتر علیرضا زالی به تبیین انواع دردهای گردنی و دلایل آنها پرداخت و افزود: گردن متحرک ترین بخش ستون فقرات  و دارای دامنه حرکتی متنوعی است. گردن وزن ۶ کیلویی سر را تحمل می کند و به دلیل حرکات متنوع در معرض دردهای مختلفی قرار دارد.

به گزارش سه شنبه دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی زالی در گفت و گویی  با اشاره به ساختار و آناتومی مهره های گردنی، اعصاب و عضلات گردن توضیح داد: گردن دارای ۷ مهره اصلی است که در مرکز این کانال استخوانی نخاع قرار گرفته و مقدار زیادی عضلات و رباطها و لیگامانها در پیرامون آن قرار گرفته که درصورتی که هر یک از این بخشها دچار مشکل شوند ایجاد درد می کنند.

به گفته وی گاهی منشا دردهای گردنی در جای دیگری قرار دارد و فرد ممکن است  دارای مشکلات قلبی عروقی و یا مغزی باشد اما در ناحیه گردن احساس درد می کند. گاهی نیز مشکلات گردنی باعث بروز درد در نواحی دورتری می شوند که شایعترین آنها درد کتفها ، دردسر ، درد اندام فوقانی و کمربند شانه ای است.

زالی با اشاره به ساختار دیسک‌های بین مهره ای گفت:  بین دو مهره یک بخش بالشتکی به نام دیسک وجود دارد که نرم و مملو از آب است و در حرکات گردن نقش مهمی را ایفا می کند.  با افزایش سن افراد آب دیسک کاهش می یابد و منجر به بروز مشکلات و درد می شود .همچنین در صورت فرسایش مفاصل مهره ای اعصاب تحت فشار قرار گرفته و ایجاد درد می کند.

وی خاطرنشان کرد: با افزایش سن و بروز آرتروز، مفاصل مهره های گردنی دچار فرسایش شده و به عامل درد مبدل می شوند که یکی از دلایل عمده دردهای گردن در افراد مسن و کسانی است که فعالیت های سنگین داشتند.

زالی بهترین، مناسبترین و استاندارترین روش تشخیصی درخصوص دردهای گردنی را تجویز MRI توسط پزشک متخصص عنوان کرد زیرا با این روش تشخیصی بافت نرم گردن، نخاع، رشته های عصبی و دیسک و عضلات به خوبی نشان داده می شود و همچنین رابطه کل این عناصر نیز مشاهده می شود.

این استاد دانشگاه درخصوص شایعترین علل درد گردن گفت: درد گردن دومین درد شایع ستون فقرات پس از کمردرد در ایران است که ممکن است به دلیل ضعف عضلات، کشیدگی  رباطها و فشار بیش از حد مجموعه رباطها و لیگامانها رخ دهد. با افزایش سن افراد به ویژه اگر دچار ضعف عضلات باشند بروز دردهای مزمن بیشتر رخ می دهد.

این متخصص جراحی مغز و اعصاب عدم رعایت اصول ارگونومی کار، استفاده از بالش نامناسب هنگام خواب، عدم رعایت بهداشت ستون فقرات را باعث کشیدگی رباط های گردنی و دردگردن برشمرد که در اکثر موارد با درمانهای طبی و دارو رفع می شود و در موارد ضعف عضلات با کمک ورزشهای مناسب توسط فیزیوتراپیستها قابل درمان است.

وی افزود: در صورت عدم درمان دردهای گردنی در برخی بیماران ممکن است به تدریج شاهد بروز بی حسی دستها، ازدست رفتن قدرت عضلانی، و در مراحل پیشرفته اختلال در راه رفتن یا حتی اختلالات ادراری باشیم اما خوشبختانه اکثر دردهای گردنی با اقدامات بسیار ساده و رعایت برخی نکات رفع می شود.

زالی تاکید کرد: افراد در صورت داشتن دردهای گردنی که بیش از ۲ هفته طول کشیده و شدت آن مرتب افزایش می یابد و یا همراه با علایم عمومی نظیر تب بالا، کاهش وزن، کاهش اشتها، بدن درد و لرزش باشد باید برای بررسی های بیشتر به متخصص مراجعه کنند.

وی برخی دردهای گردن را مکانیکی نامید که با فعالیت تشدید شده و با استراحت بهبود می یابد نظیر آرتروز یا تنگی کانال گردنی اما برخی دردها را هم از نوع التهابی برشمرد  مانند بیماریهای روماتیسمی که با استراحت بدتر می شوند.

زالی یادآور شد: دردهای گردنی که به دستها انتشار می یابد، همراه با ضعف و لاغری اندام های فوقانی است، یا همراه با عدم تعادل و زمین خوردن  و علایم پیشرونده عصبی هستند حتما باید مورد بررسی قرار گیرند.

۱۵ مرکز شبانه روزی واکسیناسیون در تهران در حال فعالیت هستند
فرمانده ستاد مقابله با کرونای تهران از فعالیت ۱۵ مرکز واکسیناسیون شبانه روزی و رکورد تزریق ۲۴۵ هزار دوز تزریق روزانه واکسن در تهران خبر داد و تاکید کرد: شهروندان تهرانی باید پس از ثبت نام در سامانه نوبت دهی واکسیناسیون و دریافت پیامک برای تزریق واکسن به مراکز مراجعه کنند.

به گفته وی مراجعه افراد با توجه به پیامک های اعلام شده باعث اجرای طرح واکسیناسیون با نظم و ترتیب می شود اما مراجعه افراد بدون دریافت نوبت به مراکز باعث ایجاد ازدحام و اختلال در اجرای کار می شود.

به گفته  زالی علاوه بر گروههای سنی واکسیناسیون ۱۰ گروه از مشاغل پرخطر نیز نظیر رانندگان ناوگان حمل و نقل عمومی و رانندگان تاکسی، کارکنان اداری، دانشجویان، کارکنان بانکی، اساتید دانشگاهها، معلمان، پسماند شهرداری، کارکنان بهشت زهرا و ....در حال انجام است.

وی یادآور شد که براساس پروتکل جهانی و با توجه به بروز مرگ و میر بالا در سالمندان بالای ۶۵ سال واکسیناسیون ازاین سنین شروع شده است و به تدریج واکسیناسیون گروههای سنی جوانتر نیز انجام می شود.

او از فعالیت ۱۵ مرکز ۲۴ ساعته واکسیناسون درتهران خبر داد و گفت در هفته آتی تعداد قابل توجهی از مراکز بصورت شبانه روزی به مدار واکسیناسون خواهند پیوست و هم اکنون ۹۰ درصد مراکز دو شیفته هستند که هر روز به صورت سرزده  از آنها بازدید می کنیم.

به گفته وی روز گذشته تزریق واکسن در تهران از ۲۴۵ هزار دوز گذشت که یک رکوردشکنی است و هدفگذاری را رسیدن به تزریق ۳۲۰ هزار واکسن  روزانه در تهران عنوان کرد.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا خاطرنشان کرد: هم اکنون در تهران بیش از ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار دوز واکسن تزریق شده که از این آمار ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر هر دو دوز را دریافت کردند.  خوشبختانه اکثر مشاغل پرخطر هر دو دوز واکسن را دریافت کردند.

زالی با اشاره به تاثیر واکسن در کاهش مرگ و میرها گفت: بر طبق مطالعات انجام شده در تهران در خیز پنجم بالاترین میزان موارد شدید بیماری، بستری در بخش ویژه و مرگ و میر مربوط به افراد بالای ۷۰ سال بود. این درحالی است که هنوز تعدادی از این گروه سنی به دلایل مختلف برای تزریق واکسن مراجعه نکردند.

وی ضمن ابراز تاسف از این که ۱۲ درصد سالمندان بالای ۷۰ سال تهرانی هنوز برای دریافت واکسن مراجعه نکردند گفت: براساس تحقیق مذکور در خیز پنجم بیماری، سالمندانی که واکسن نزدند ۱۱ برابر بیشتراز سالمندانی که واکسینه شده اند در معرض مرگ و میر بوده اند.

 زالی با بیان این که هدف واکسیناسیون کاهش شدت بیماری و میزان مرگ و میر است  گفت: واکسن زدن به این معنا نیست که دیگر مبتلا به کرونا نمی شویم بلکه افراد واکسینه شده در صورت ابتلا علایم خفیف تری را تجربه کرده و واکسن باعث کاهش مرگ ناشی از کرونا می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha