رایزنی سران پاکستان و روسیه درباره افغانستان در آستانه اجلاس شانگهای

اسلام‌آباد - ایرنا - نخست وزیر پاکستان و رییس جمهوری فدراسیون روسیه برای دومین بار در کمتر از بیست روز گذشته و همزمان در آستانه اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای، به صورت تلفنی آخرین تحولات افغانستان و تقویت روابط دوجانبه را بررسی کردند.

به گزارش عصر سه شنبه ایرنا به نقل از منابع رسمی پاکستان، «ولادیمیر پوتین» در آستانه اجلاس شانگهای که قرار است از روز جمعه ۲۶ شهریور به میزبانی تاجیکستان برگزار شود، طی تماس تلفنی با «عمران‌خان» نخست وزیر پاکستان پیرامون مناسبات دو کشور، مسائل منطقه به ویژه افغانستان و گسترش همکاری‌های منطقه‌ای در قالب سازمان شانگهای گفت وگو کردند.

این دومین تماس تلفنی سران پاکستان و روسیه در کمتر از بیست روز گذشته محسوب می‌شود. طرفین سوم شهریور امسال نیز درباره افغانستان و همکاری‌های دوجانبه رایزنی کرده بودند.

دفتر نخست وزیری پاکستان امروز در اطلاعیه‌ای به نقل از اظهارات عمران‌خان اعلام کرد: نخست وزیر پاکستان با پوتین درباره اوضاع افغانستان، روابط دوجانبه اسلام‌آباد-مسکو و همکاری در سازمان شانگهای گفت وگو کرد.

در این اطلاعیه آمده است: عمران خان بر اهمیت صلح و ثبات در افغانستان برای امنیت و رفاه منطقه تاکید کرد. وی همچنین خواستار کمک‌های بشردوستانه فوری به افغانستان و لزوم جلوگیری از بحران اقتصادی در این کشور شد.

نخست وزیر پاکستان بر ضرورت ادامه همکاری‌های بین المللی در افغانستان و اینکه در این برهه حساس نباید افغانستانی‌ها را تنها گذاشت، تاکید کرد.

عمران‌خان با اعلام تعهد پاکستان برای توسعه بیش از پیش روابط با روسیه و دعوت از روس‌ها برای سرمایه گذاری در حوزه‌های انرژی و معادن، گفت: هماهنگی و مشورت‌های نزدیک میان دو کشور درخصوص وضعیت افغانستان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

نخست وزیر پاکستان دعوت دوباره  خود از پوتین را برای سفر به اسلام‌آباد ابلاغ کرد و متعاقب آن رئیس جمهوری روسیه نیز از عمران‌خان برای سفر به مسکو دعوت کرد.

دفتر نخست وزیری پاکستان افزود: روابط اسلام‌آباد و مسکو با همگرایی دیدگاه درباره مسائل مهم منطقه‌ای و بین المللی، افزایش اعتماد متقابل و توسعه همکاری‌های دوجانبه و تبادل اخیر هیات‌های بلندپایه، در یک مسیر صعودی قرار گرفته است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha