فرماندار: نرخ بیکاری شهرستان شازند ۱۲ و نیم درصد است

اراک - ایرنا - فرماندار شازند گفت: نرخ بیکاری در این شهرستان اکنون ۱۲ و نیم درصد است که با وجود ۲۰۰ صنعت کوچک و بزرگ باید تدابیر ویژه‌ای در راستای افزایش نرخ اشتغال اندیشیده شود.

" حسین رجبی" سه‌شنبه در نشست کارگروه ویژه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان شازند که با حضور مدیران استانی  برگزار شد افزود: از سال گذشته تاکنون در مجموع یک هزار و ۵۰۰ نفر نیروی کار در واحدهای تولیدی پالایشگاه و پتروشیمی جذب شده و این در حالی است که در این بازه زمانی ۲ هزار نفر به بیکاران این شهرستان افزوده شد.

 وی جمعیت ثابت شهرستان شازند را ۱۲۰ هزار نفر بر اساس آمار رسمی سال ۹۵ عنوان کرد و گفت: با توجه به توسعه و گسترش شهر مهاجران اکنون جمعیت اسمی این شهرستان ۱۶۰ هزار نفر است و باید اذعان داشت که وضعیت کنونی اشتغال مناسب نیست.
فرماندار شهرستان شازند اظهار داشت: سال گذشته در کارگروه اشتغال مقرر شد آلبوم سرمایه گذاری در خصوص همایش و  نحوه جذب سرمایه گذار و معرفی پتانسیل های منطقه آماده شود اما با توجه به شیوع ویروس کرونا مغفول ماند.
رجبی، نیروی بیکار شهرستان شازند را ۹ هزار نفر برشمرد و افزود: مشکل جوانان این شهرستان علاوه بر اشتغال، نبود مسکن و عدم تامین زیرساخت‌های ازدواج است که این امر منجر به افزایش آسیب های اجتماعی می‌شود و باید راهکارهای ویژه ای در این راستا اتخاذ شود. 
 وی بیان داشت: اکنون دولت سیزدهم به عنوان دولت مردمی و انقلابی اولویت اقدامات خود را در راستای ایجاد اشتغال و تامین مسکن و کاهش نرخ تورم قرار داده است که جای تقدیر دارد و مسئولان استانی نیز نباید در این راستا از هیچ کوششی دریغ کنند.
 رجبی بیان کرد: اکنون نهادهای حمایتی همچون کمیته امداد و بهزیستی با دریافت تسهیلات، در خصوص ایجاد اشتغال اقشار آسیب پذیر وارد عمل شدند  اما باید برای ایجاد اشتغال دانشجویان فارغ التحصیل نیز تدابیری اندیشیده شود.

فرماندار شهرستان شازند تاکید کرد: با پرداخت تسهیلات و تامین زیرساخت‌ها ، باید از ظرفیت نخبگان دانشگاهی و استارت‌آپ‌ها و کارآفرینان در راستای عرضه محصولات خانگی، صنایع و  معرفی جاذبه‌های گردشگری صنایع دستی بیشترین بهره‌گیری را داشته باشیم و در راستای ایجاد اشتغال برای قشر جوان گام های موثری برداریم.
 رجبی با اشاره به اینکه شهرستان شازند بزرگ ترین تولید کننده بچه ماهی در کشور است، گفت: ظرفیت و پتانسیل های مناسبی در منطقه به لحاظ وجود کشت‌های گلخانه‌ای، و مناطق گردشگری وجود دارد که باید آنها را مدیریت کرد.

 مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی نیز در این نشست بیان داشت:  نرخ بیکاری شهرستان شازند، بیش از ۱۲ درصد است که چهار درصد از میانگین نرم کشوری بالاتر است و این امر نشان می‌دهد که زنگ خطر بیکاری شهرستان به صدا درآمده است.
" بهزاد سام دلیری" افزود: شهرستان‌های خمین، اراک و شازند سه شهرستان بحرانی به لحاظ نرخ بالای بیکاری در استان هستند و با توجه به اینکه 
بحث اشتغال فرابخشی است، از این رو نیاز است تمام دستگاه‌های اجرایی و آحاد مردم، این دغدغه را مد نظر ویژه قرار دهند.
وی گفت: نرخ بیکاری بالای ۱۲ درصدی شهرستان شازند با این واحدهای تولیدی بزرگ زیبنده نیست که باید با ایجاد ظرفیت و تامین زیرساخت‌ها نسبت به جذب سرمایه گذار، اقدامات لازم را انجام داد.
 مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی اظهار داشت: مسئولان اجرایی ذیربط باید سرمایه گذاران را  زیرچترحمایتی قرار دهند و با کاهش بوروکراسی اداری مجوزهای لازم را برای ورود به بازار هدف فعالان اقتصادی، صادر کنند.
سام دلیری با اشاره به وجود ۹ هزار جوان بیکار در سطح شهرستان شازند نیز گفت: اسامی افراد جویای کار باید در سامانه ثبت شود و با تعامل و همکاری،  برنامه ریزی لازم در این راستا انجام شود.
 وی ادامه داد: این شهرستان در بحث حمایت از مشاغل خانگی در سال جاری  از شهرستان‌های نخست به لحاظ جذب اعتبار بوده است.
مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی بیان کرد: میزان اعتبار استان در این راستا سال گذشته، ۴۲ میلیارد ریال بوده در حالی که میزان اعتبار امسال شهرستان شازند در این راستا، ۳۰ میلیارد ریال معادل ۹۰ درصد کل اعتبار استان برای حمایت از تسهیلات مشاغل خانگی است.

سام دلیری یادآور شد: اعتبار ۲۸۰  میلیارد ریالی برای استان که در این راستا پیش بینی شده باید با درایت، مدیریت، نظارت و حمایت در بحث تامین مواد اولیه، تولید و بازار فروش مدنظر ویژه قرار گیرد.
وی، ایجاد مرکز نوآوری شتاب دهنده در شهرستان را ضروری دانست و گفت: پتانسیل و ظرفیت‌های لازم باید برای هدایت و حمایت از استارت آپ ها، دانشجویان و شتاب دهنده ها فراهم و  از موازی کاری جلوگیری شود.

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان مرکزی نیز در این نشست گفت: اکنون ۷۴ طرح در حال اجرا با میزان سرمایه گذاری سه هزار و ۴۵۶ میلیارد تومان در شهرستان شازند داریم که زمینه اشتغال یک هزار و ۹۰۰ نفر را فراهم می‌کند هر چند با ۹ هزار نیروی جویای کار شهرستان فاصله زیادی دارد.
" سعید جعفری کرهرودی" افزود:  از این تعداد، ۲۶ طرح به لحاظ زیرساختی به نوعی تکمیل شده و قابلیت ادامه دارد و ۱۰ طرح دیگر بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و امید است که تا پایان سال بهره برداری شود که با افتتاح این طرح‌ها در مجموع ۲۲۲ شغل در سطح شهرستان ایجاد می‌شود. 
وی عنوان کرد: شرکت‌های فعال شهرستان شازند هم ۹۱ واحد است که ۶ هزار و ۲۹۰ شغل را در این شهرستان فراهم کرده اند.
رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان مرکزی با اشاره به فعالیت سامانه های مشاغل خانگی و روستایی نیز گفت: حدود سه هزار کارت قالیبافی در این راستا در سطح شهرستان صادر شده که ۱۰۰  پرونده در نوبت اخذ تسهیلات هستند و در صورت نیاز می‌توانند تسهیلات لازم را دریافت کنند.

جعفری کرهرودی بیان داشت: تعداد متقاضیان مشاغل آسیب دیده از کرونا در شهرستان شازند ۴۱ نفر بودند که به ۳۴ متقاضی تسهیلات پرداخت شد.

شهرستان شازند از توابع استان مرکزی است که در ۳۳ کیلومتری جنوب غربی اراک واقع شده و در این منطقه بیش از ۱۲۰ هزار نفر جمعیت زندگی می‌کند.
 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha