فارس همچنان شکننده و آسیب پذیر در کارزار با کرونا

شیراز - ایرنا- هر چند شمار جان باختگان و مبتلایان به کرونا در شیراز و دیگر شهرهای فارس در سراشیبی سقوط قرار دارد اما این استان همچنان در کارزار با کرونا آسیب پذیر است ،بی توجهی به کرونا ، عادی انگاری شرایط و نادیده گرفتن شیوه نامه های بهداشتی از سوی برخی از شهروندان خطری بزرگی برای مردم است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز روز سه شنبه در چهارصد و پنجمین نشست ستاد دانشگاهی مدیریت بیماری کووید ۱۹ با تاکید بر اینکه دریافت واکسن به معنای مصونیت قطعی در برابر کرونا نیست، افزود: در شرایط کنونی با افزایش سرعت انجام واکسیناسیون کرونا در فارس، یکی از نگرانی ها، بی توجهی برخی افراد نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی پس از دریافت واکسن است.

مهرزاد لطفی در نشست امروز این ستاد با بررسی آخرین وضعیت کرونا در استان و اعلام خیز آهسته موارد ابتلا و بستری بیماران در مراکز درمانی استان طی چند روز اخیر، شکست زنجیره های انتقال این بیماری را علاوه بر دریافت واکسن و گسترش ایمنی عمومی در جامعه، نیازمند پایبندی جدی تمامی افراد به رعایت پروتکل های بهداشتی دانست که با تلاش مسوولان اجرایی و همراهی مردم ممکن می شود.

او با اعلام بستری ۴۲۵ بیمار جدید مثبت و دارای علایم کرونا در بیمارستان های استان طی ۲۴ ساعت گذشته، نیاز مبرم به رعایت پروتکل های بهداشتی را یادآور شد و گفت: وضعیت کرونا در فارس همچنان شکننده است و در شرایط کنونی ضرورت دارد مردم استان نسبت به رعایت شیوه نامه های بهداشتی توجه بیشتری داشته باشند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به گذشت حدود ۱۹ ماه از آغاز این اپیدمی و گسترش آگاهی های علمی بین المللی در این زمینه افزود: یافته های جدید و آگاهی بیشتر نسبت به خصوصیات این ویروس و چرخش آن در جامعه، همچنان ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک، حفظ فاصله فیزیکی از دیگران، وجود تهویه مناسب در محیط و پرهیز از تجمعات را یادآور می شود.

دکتر لطفی همچنین با بررسی آخرین وضعیت بیماری در شهرستان های استان، پیگیری برای شناسایی دلیل افزایش ابتلا در برخی مناطق استان را در دستور کار مسوولان دانشگاه و مسوولان شهرستان ها قرار داد.

او هرگونه بی توجهی، سهل انگاری و رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی را زمینه ساز افزایش موارد ابتلا به این بیماری عنوان کرد و افزود: قطع زنجیره های انتقال بیماری در استان تنها با همدلی و مشارکت مردم با مجموعه سلامت در جدی گرفتن ویروس و رعایت پروتکل های بهداشتی میسر می شود.

لطفی همچنین در این نشست روند انجام تست های pcr در مراکز ۱۶ ساعته، تست های سریع، فعالیت آزمایشگاه های تشخیصی کووید۱۹ و اقدامات کارگروه های مختلف ستاد دانشگاهی مدیریت بیماری کووید۱۹ را ارزیابی کرد.

جان باختن ۱۹ هم استانی دیگر در اثر ابتلا به کرونا 

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز هم ، آخرین وضعیت کرونا در استان فارس را از ابتدای شیوع تا امروز بیست و سوم شهریور ۱۴۰۰، اعلام کرد.

سید روح اله حسینی، از جان باختن ۱۹ هم استانی دیگر طی شبانه روز گذشته در اثر بیماری کووید ۱۹ خبر داد و افزود: مجموع جانباختگان ناشی از کووید ۱۹ از ابتدای شیوع بیماری تا کنون نیز به عدد شش هزار و ۴۶۷ نفر رسیده است.

دکتر سید روح الله حسینی اظهار کرد: از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون، در مجموع بیش از یک میلیون و ۴۶۹ هزار و ۱۳۵ مورد تست تشخیصی شامل تست مولکولی یا PCR و تست سریع در فارس انجام شده که از این تعداد یک میلیون و ۲۹۵ هزار و ۷۵ تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه های استان تهیه شده و با بررسی نمونه های انجام شده، ۳۹۰ هزار و ۷۴۷ بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

همچنین از ابتدای آغاز طرح شهیدحاج قاسم سلیمانی تاکنون، ۱۷۴ هزار و ۶۰ مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد ۳۸ هزار و ۳۷ بیمار مثبت شناسایی شده و در مجموع از ابتدا تاکنون، ۴۲۸ هزار و ۷۸۴ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در استان فارس شناسایی شده است.

حسینی در ادامه از بهبودی ۳۷۷ هزار و ۶۰۳ نفر از ابتدای شیوع بیماری تاکنون خبر داد که از بیمارستان ها ترخیص شده و یا از ایزوله خانگی خارج شده اند.

وی  در ادامه هم چنین از پذیرش ۴۲۵ بیمار جدید مبتلا یا مشکوک به کرونا در بیمارستان های استان خبر داد. او عنوان کرد: مجموع بیماران مثبت و مشکوک دارای علایم به سه هزار و ۳۸ نفر رسید و هم اکنون ۳۰۹ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش های ICU، مراقبت های ویژه درمانی دریافت می کنند.

او با بیان اینکه تا کنون، یک میلیون و ۷۰۲ هزار و ۵۹۰ دوز نوبت اول و ۷۱۶ هزار و ۲۱۱ دز نوبت دوم واکسن علیه کرونا در مراکز واکسیناسیون به مردم استان فارس تزریق شده است، افزود: همچنین با ۱۱۲ هزار و ۴۳۰ دز تزریق شده طی روز گذشته، مجموع تعداد دز تزریق شده واکسن کرونا تا کنون در فارس به دو میلیون و ۴۱۸ هزار و ۸۰۱ دوز رسید.

این مقام مسوول در دانشگاه با اشاره به خستگی مردم از شرایط موجود بیماری کرونا ویروس که منجر به ساده انگاری عمومی شده و نتیجه این ساده انگاری های نیز منجر به مشاهده آمارهای شکننده در روزهای اخیر شده است، از مردم استان خواست به جای ساده انگاری و خستگی ناشی از رعایت شیوه نامه های بهداشتی، همدیگر را نسبت به ثبت نام در سامانه های مربوط به واکسیناسیون تشویق کنیم؛ چرا که تنها راه بازگشت به زندگی عادی، انجام واکسیناسیون همگانی همراه با رعایت شیوه نامه های بهداشتی برای رسیدن به درصد ایمنی جمعی است.

خبر خوب؛

سه بیمار مبتلا به کرونا با درگیری ۹۰ درصدی ریه، پس از بهبودی با حال عمومی خوب از بیمارستان شهید دکتر فقیهی شیراز، مرخص شدند.

رییس بیمارستان شهید دکتر فقیهی شیراز گفت: با تلاش کادر درمان بیمارستان، یک خانم با ۲۹ هفته بارداری، یک مرد ۹۰ ساله و یک خانم ۶۰ ساله با درگیری ۹۰ درصدی ریه که در روزهای نخست بستری، شرایط جسمی مناسبی نداشتند و ضمن بستری در بخش مراقبت های ویژه تا مرحله لوله‌ گذاری و اتصال به دستگاه تنفسی نیز پیش رفته بودند، با یاری خداوند متعال و تلاش مدافعان سلامت در بیمارستان شهید دکتر فقیهی، درمان و با حال عمومی خوب، از بیمارستان مرخص شده اند.

دکتر سید محمدکاظم تدین با تقدیر از تلاش تمام پزشکان، پرستاران و کادر درمانی برای ارایه خدمت به بیماران به ویژه در بحران شیوع کروناویروس، افزود: در این روزهای سخت که بیماری کووید۱۹ روزانه سبب جان باختن تعداد زیادی از بیماران مبتلا به کرونا می شود، شنیدن خبر بهبودی و درمان بیماران، باعث افزایش امید در جامعه می شود و نشان دهنده ایثار و فداکاری کارکنان حوزه سلامت است.

او ابراز امیدواری کرد مردم استان همچنان با رعایت شیوه نامه های بهداشتی، برای حفظ جان خود، خانواده و اطرافیان، خطر ابتلا به کرونا را جدی بگیرند و در مسیر سخت مقابله با این اپیدمی، همراه و یاور مدافعان سلامت باشند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha