۲۳ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۱۰
کد خبرنگار: 1215
کد خبر: 84470846
۰ نفر

برچسب‌ها

بیش از ۹ میلیون فقیر و ۸ میلیون بیکار در عراق وجود دارد

بغداد - ایرنا - تازه‌ترین پژوهش عراقی حاکی است که این کشور با ۴۰ میلیون جمعیت دارای بیش از ۹ میلیون فقیر (۲۳ درصد جمعیت) و بالغ بر هشت میلیون بیکار (۲۲ درصد جمعیت) است.

براساس این پژوهش که گروه انتخاباتی جریان «الفراتین» به رهبری «محمد شیاع السودانی» وزیر پیشین کار و امور اجتماعی و عضو برجسته سابق حزب «الدعوه اسلامی عراق» منتشر کرده و نسخه‌ای از آن امروز (سه شنبه) در اختیار ایرنا قرار گرفت، ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار فقیر (اصطلاح بکار رفته در این پژوهش) و هشت میلیون و ۸۰۰ هزار بیکار در عراق وجود دارند.

این گزارش با اشاره به اینکه سه میلیون کارگر بدون حمایت اجتماعی در عراق فعالیت دارند، اضافه کرده است که هر ساله ۳۰۰ هزار نفر در این کشور وارد بازار می‌شوند.

تعداد واحدهای مسکونی مورد نیاز عراق سه میلیون و ۳۰۰ هزار واحد و تعداد مدارس مورد نیاز نیز ۱۷ هزار مدرسه عنوان شده است.

براساس پژوهش فوق با وجود اینکه تولید نفت در عراق در طول ۱۷ سال گذشته روند صعودی داشته، اما ارائه خدمات دولتی و توسعه اجتماعی روند کاهشی داشته است.

 در این پژوهش همچنین به مقوله «فساد» به عنوان یکی از شعارهای برخی از گروه‌های انتخاباتی اشاره کرده و افزوده است که بیشترین درصد فساد در کشور در «دفاتر اقتصادی وابسته به احزاب سیاسی» آشیانه کرده است.

این پژوهش، «فساد دانه درشت‌های مرتبط با قدرت»، «باندبازی و سهمیه بندی در توزیع پست‌های دولتی» و «فساد خورده کارکنان دولتی» را در مراتب بعدی قرار دارند و تاکید کرده است که «شهروندان عادی» در پایین‌ترین رده نمودار فساد در عراق قرار دارند.

در این پژوهش با مقایسه عراق با کشورهای نفت‌خیز دنیا، از جمهوری اسلامی ایران به عنوان بهترین الگو در بین این کشورها برای کاهش اعتماد به نفت یاد کرده و افزوده است که میزان اعتماد ایران به نفت در بودجه کلی کشور حدود ۵۴ درصد است.

جریان الفراتین این پژوهش را به عنوان بخشی از برنامه سیاسی خود در آستانه انتخابات زودهنگام پارلمانی اعلام کرده که قرار است دهم اکتبر آتی (۱۸ مهرماه ۱۴۰۰) برگزار شود.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha