طرح کلان ملی فناوری توانبخشی از راه دور را برای معلولان ممکن کرد

تهران - ایرنا- معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام کرد: با حمایت این معاونت، طرح کلان ملی مرکز توانبخشی از راه دور زمینه ساز توسعه فناوری‌های کمک‌کننده به بیماران شد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اجرای طرح کلان ملی فناوری مرکز توانبخشی از راه دور که بـا حمایت مالی این معاونت  از سال ۹۷ آغاز شد، فرصتی ایجاد کرد تا شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق، ایده‌های نوآورانه خود را در مسیر یاری بیماران توان‌یاب به کار بگیرند.

بر پایه این گزارش، به دلیل دشواری در رفت وآمد بیماران پارکینسون و همراهان آنها، به خصوص در شرایط شیوع بیماری کووید١٩،  توانبخشی از راه دور می‌تواند به حفظ سلامت بیماران کمک کند.

ایجاد بسته‌های توان‌بخشی برای بیماران

در ادامه این گزارش آمده است: این طرح کلان ملی با هدف ایجاد محیطی مساعد برای توسعه فناوری‌های مرتبط با توانبخشی از راه دور در کشور حمایت شد و به عنوان هدف کوتاه مدت، یک بسته توانبخشی از راه دور برای بیماران پارکینسون توسعه یافته، مورد بهره‌برداری تجاری قرار گرفت.

براساس این گزارش، در مرکز توانبخشی موفقیان، سامانه سنا برای توانبخشی بیماران پارکینسون طراحی و ساخته شد. ارزیابی فنی و بالینی این سامانه بر روی بیش از ٦٠ بیمار اجرا شد و اثر بخشی سامانه را به اثبـات رسـاند. همچنـین این سامانه بـرای ارزیابی کیفیت تعادل و حرکات اندام فوقانی این بیماران مورد سنجش قرار گرفت.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در گزارش خود تاکید کرد: این تجهیز دانش‌بنیان اکنون در بیش از ٨ مرکز نصب و راه اندازی شده است. بیش از ١٠٠ بیمار نیز مجموعا از خدمات توانبخشی از راه دور این سامانه استفاده کرده اند. خـدمت رسـانی همچنـان از طریـق کلینیـک توانبخشی از راه دور مرکز موفقیان ادامه دارد.

صرفه‌جویی ارزی یک میلیون دلاری

در ادامه این گزارش آمده است: فعالان فناور شرکت دانش بنیان سـامانه سـنا تولید این محصول دانش‌بنیان را عهده دار شدند و توانستند پروانه تولید از اداره کل تجهیزات پزشکی دریافت کنند.

طبق این گزارش، در این طرح کلان ملی فناوری، بیش از ۲۵ متخصص از برجسته‌ترین دانشگاه‌های کشور نقش‌آفرینی داشته‌اند و نمونه اروپایی این محصولات در حالی که قیمتی ١٦ تـا ١٨ هزار دلار دارد، نمونه ایران‌ساخت با قیمت ۱۸۰۰ دلار و کم تر از یک دهم قیمت نمونه خارجی حال عرضه به بازار داخلی است.

همچنین این ظرفیت وجود دارد که هر سال ١٠٠ دستگاه به بازار داخلی عرضه شود و صرفه‌جویی بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار دلاری را برای زیست‌بوم سلامت کشور به ارمغان بیاورد.

بی نیازی از حضور بیمار در مراکز توانبخشی

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: برای کمک به بیماران نیازمند توان‌بخشی، سامانه‌ای طراحی شد که از راه دور، ارتباط بین بیمار و مرکز را فراهم می‌کند. ایستگاه توانبخشی در خانه سامانه در منزل بیماران نصب می شود و بیمار را برای اجرای فرایندهای درمانی و یا ارزیابی هدایت می کند.

در ادامه این گزارش تاکید شده است: بخش دوم یک سامانه مدیریت بیماران است که بر بستر شبکه اینترنت نصب و فعال می شود و بـه درمـانگر امکان می‌دهد که از راه دور و از طریق شبکه اینترنت به سامانه های نصب شده در منزل بیماران متصل شده و ضمن طراحی برنامه کاری هر بیمار عملکرد وی را نیز ملاحظه و بررسی کند.

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha