۲۴ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۹:۵۳
کد خبرنگار: 957
کد خبر: 84470729
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

بیش از ۱۱ تُن سیم مسی برق در کردستان سرقت شد

سنندج - ایرنا - مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق کردستان گفت: امسال ۱۱ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم سیم مسی در نقاط مختلف استان به سرقت رفته است.

هیوا لهونیان روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بیشترین آمار سیم مسی سرقت شده در این مدت مربوط به سنندج شمالی با سه هزار و ۵۵۲ کیلوگرم و کمترین آن در کامیاران ۱۴ کیلوگرم بوده است.

مدیرعامل شرکت توزیع برق کردستان، ضمن تقدیر از نیروی انتظامی برای برخورد با سارقان و کشف تجهیزات به سرقت رفته، یادآور شد: میزان سرقت سیم مسی در سال جاری نسبت به مدت مشابه پارسال بیش از ۳۰ درصد افزایش یافته است.

لهونیان با اشاره به اینکه سرقت‌های انجام شده ۵۰ میلیارد ریال به تاسیسات برق خسارت وارده کرده است، افزود: در سال جاری در سنندج جنوبی سه هزار و ۳۷ کیلوگرم، بانه ۱۶۸ کیلوگرم، بیجار ۶۴۸ کیلوگرم، دهگلان ۴۱۵ کیلوگرم، سقز ۸۸۶ کیلوگرم، قروه ۷۰۶ کیلوگرم، دیواندره ۹۷۴ کیلوگرم، سروآباد ۱۴۲ و مریوان ۹۵۸ کیلوگرم سیم مسی سرقت شده است.

وی آمار سرقت ترانسفورماتور در سال جاری را ۶ مورد و آن را نسبت به مدت مشابه پارسال بدون تغییر اعلام کرد و گفت: با توجه به شروع فصل سرما و تعطیلی فعالیت کشاورزی به منظور جلوگیری از سرقت تجهیزات شبکه، فراخوان و هشدارهای لازم به شیوه های مختلف ازجمله ارسال پیامک و یا ارسال دعوتنامه و فراخوان به مشترکان بخشهای کشاورزی اقدام شده است.

مدیرعامل شرکت توزیع برق کردستان مهمترین راه مقابله با سرقت سیم را اصلاح و بهسازی شبکه و تبدیل آن به کابل خودنگهدار اعلام و اضافه کرد: پارسال بیش از یک هزار و ۲۰۰ کیلومتر شبکه سیمی به کابل خودنگهدار تبدیل شد و امسال نیز ۲ هزار کیلومتر شبکه اصلاح خواهد شد.

لهونیان با بیان اینکه نصب استیسر روی شبکه یکی دیگر از راه های جلوگیری از سرقت کابل برق است، ادامه داد: نصب سیستم های هشداردهنده روی ترانس هم نقش مهمی در کاهش سرقت دارد که البته تعداد کمی از مشترکان از آن استفاده می‌کنند.

وی بر لزوم نگهداری شبکه توسط مشترکان تاکید کرد و گفت: به تازگی به مشترکان بخش کشاورزی اعلام شده در صورت تمایل، امکان جابجایی ترانس از محل زمین کشاورزی به شرکت توزیع برق در قبال مبلغی اندک وجود دارد تا در فصل بهار و کار، باز هم به محل مورد نظر انتقال و نصب شود.

مدیرعامل شرکت توزیع برق کردستان اظهار داشت: برخی افراد سودجو با لباس یونیفرم شرکت برق، شبانه اقدام به سرقت سیم می‌کنند، بنابراین از مشترکان درخواست می‌شود در ساعات شب و بامداد، در صورت مشاهده افراد روی شبکه برق، فورا مراتب را به ۱۲۱ یا ۱۱۰ اعلام کنند.

در حال حاضر ۶۸۳ هزار مشترک، ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و تمام روستاهای بالای پنج خانوار در کردستان از خدمات شرکت برق بهره‌مند است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha