علت رسوب کالا در گمرک آستارا انجام تشریفات ترخیص اعلام شد

آستارا - ایرنا - شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی ایران در پاسخ به خبر ایرنا مبنی بر رسوب کالاها در محوطه انبارهای گمرک آستارا ، علت را انجام تشریفات قانونی از سوی سازمان‌های مرتبط از قبیل  بانک مرکزی برای تامین منشاء ارز، صدور مجوزهای مربوط به دامپزشکی، استاندارد و قرنطینه اعلام کرد.

 حوزه مدیرعامل شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی ایران با بیان این که برخی از تاجران، کالاهای وارداتی را تا زمان انقضای زمان قانونی، در اماکن گمرکی نگهداری می کنند افزود: شرکت انبارهای عمومی آستارا در موعد مقرر، فهرست کالاهای متروکه را به گمرک و سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی استان گیلان اعلام کرده است.

بر اساس این گزارش؛ سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی به دلیل کمبود فضای نگهداشت کالاهای متروکه، نسبت به خروج آنها از انبارهای عمومی گمرک آستارا اقدام نکرده و این امر موجب افزایش حجم رسوب کالاهای تجاری شده است.
مطابق اعلام شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی ایران، مالکیت کالاها در محوطه گمرک مرزی در اختیار گمرک آستارا بوده و کاهش تعداد انبارها بر اساس سیاست های گمرک اجرایی محل  است.

شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی ایران همچنین در خصوص خبر ایرنا مبنی بر نبود تجهیزات پدافند غیرعامل در بارانداز راه آهن آستارا اعلام کرد: انبارهای عمومی و خدمات گمرکی در محدوده بارانداز راه آهن شهرستان آستارا به عنوان اپراتور تخلیه و بارگیری است و هرگونه ایجاد زیرساخت و موارد مربوطه در حوزه وظایف راه آهن می باشد.

گفتنی است؛ معاون قضایی اداره کل دادگستری گیلان ۳۰ شهریور ماه در بازدید از انبارهای عمومی گمرک آستارا، انباشت کالاها در این انبارها را باعث گلایه تاجران و صاحبان کالا دانسته و بر ضرورت ترخیص سریع برخی اقلام نظیر نهاده‌های دامی تاکید کرده بود.

رحمان سیدزاده تصریح کرده بود: علت تعلل در پیشبرد برخی امور و پروژه های گمرک، در قالب پرونده های مختلف در دادگستری استان پیگیری و با متخلفان در چارچوب قانون برخورد خواهد شد.

او همچنین در بازدید از بارانداز راه آهن آستارا، گفته بود: این بارانداز از نظر پدافند غیرعامل فاقد تجهیزات لازم نظیر دوربین مداربسته و برجک است.

اداره کل گمرک آستارا با زیرمجموعه هایی نظیر انبارهای عمومی و پایانه مرزی در مرزهای زمینی، دریایی و ریلی این شهرستان به صورت شبانه روزی فعال است.

آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان، حاشیه دریای خزر و مرز جمهوری آذربایجان از مبادی مهم تجارت و ترانزیت خارجی محسوب می شود. 
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha