توسعه ارتباط صنعت و دانشگاه از دغدغه‌های مهم وزیر علوم

تهران - ایرنا - معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارتباط بین صنعت و دانشگاه را از موضوعات با اهمیت کشور دانست و گفت: این موضوع از دغدغه‌های اصلی و مهم وزیر جدید علوم، تحقیقات و فناوری است و بارها بر اهمیت این مساله تاکید کرده‌است.

به گزارش روز سه شنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از وزارت علوم، غلامحسین رحیمی در نوزدهمین نشست مدیران ارتباط با جامعه و صنعت دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی افزود: دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور باید در دولت جدید این مساله را به صورت جدی دنبال کرده و به دنبال ارتقا و بهبود عملکرد خود در این حوزه باشند.

وی اضافه کرد: توجه به نیازها و مشکلات فعلی در حوزه پژوهش و فناوری به خصوص ارتباط با صنعت باید مورد توجه باشد، اما این مساله کافی نبوده و به صورت همزمان باید در حوزه پژوهش و فناوری نظر به آینده داشت، از این رو دفاتر ارتباط با صنعت و جامعه باید یک نقش‌پذیری مناسب و خوبی را در برگزاری هفته پژوهش و فناوری داشته باشند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم همچنین اظهار داشت: بحث تمایز و تفاوت پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد واحدهای فناور با فعالیت‌های دفاتر ارتباط با صنعت و جامعه نیز از مسائلی است که دانشگاه‌ها و مسوولان باید به آن توجه کنند. پارک‌های علم و فناوری اصولاً ماهیتی جدای از دانشگاه دارند، هرچند منشا آن‌ها دانشگاه است.

رحیمی یادآور شد : پارک‌های علم و فناوری میزبان شرکت‌های فناور هستند در صورتیکه دانشگاه‌ها چنین ماموریتی ندارند و میزبانی از شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور جزو ماموریت ذاتی آن‌ها نخواهد بود البته باید توجه داشت دانشگاه منشا، مادر و مبدا پدید آمدن بسیاری از این واحدهای فناور و شرکت‌های دانش‌بنیان است. دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری باید نقش مکمل یکدیگر بوده و همواره باید سعی کنند با یکدیگر داد و ستدی دائمی داشته باشند.

 وی گفت: فعالیت دفاتر ارتباط با جامعه و صنعت در خصوص مراکز نوآوری و خلاقیت و یا مراکز تجاری‌سازی در دانشگاه‌ها بسیار حائز اهمیت است. به عنوان مثال وقتی از مراکز نوآوری و تجاری‌سازی صحبت می‌کنیم، به این معنی است که این نوآوری معطوف به تجاری شدن می‌باشد و تجاری شدن لاجرم ارتباط دانشگاه با بیرون از دانشگاه را لازم دارد بنابراین برای تجاری شدن دستاوردهای تحقیقاتی و برنامه‌های نوآورانه دفاتر ارتباط با صنعت می‌توانند نقش بسیار مهمی را ایفا کنند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم  افزود: برنامه‌های بسیار خوبی در حوزه ارتباط با صنعت از سوی ستاد وزارت علوم  پیگیری می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به ماموریت‌گرایی اشاره کرد که مستقیماً به دفاتر ارتباط با صنعت دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها برمی‌گردد.

وی ادامه داد: یکی دیگر از فعالیت‌های مفید و موثر در حال انجام جهت بهبود فعالیت دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها، پایش عملکرد آن‌ها است که اطلاعات حاصل از آن می‌تواند به ارتقای جایگاه دانشگاه در این حوزه کمک‌های فراوانی کند.

معاون وزیر علوم تصریح کرد: توجه به برنامه‌های هفته پژوهش و فناوری و تبیین برنامه‌های جدید و موثر از دیگر مسایلی است که هم در دانشگاه‌ها و هم در ستاد وزارت علوم باید به صورت جدی دنبال شود.

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha