وزیر طالبان: آوارگان داخلی افغانستان قبل از زمستان به کمک نیاز دارند

تهران- ایرنا - خلیل الرحمان حقانی وزیر پناهندگان طالبان روز دوشنبه با استمداد از جامعه بین المللی به ویژه نهادهای امدادی، گفت که آوارگان داخلی افغانستان قبل از زمستان به کمک نیاز دارند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از شبکه تلویزیونی الجزیره قطر، وی در مصاحبه با این شبکه گفت که هزاران افغان طی چند ماه اخیر بی خانمان شده اند و تخمین زده می شود که ۲۰ هزار نفر از دره پنجشیر به کابل آمده باشند.

وی از گروه های امدادی خواست تا هرچه زودتر تلاش کنند ابتدا مردم به شهرها و خانه های خود برگردانند و سپس از اعطای کمک های مالی و تغذیه ای به آنها دریع نورزند.

گروه های امدادی و حقوق بشری در روزهای اخیر هشدار داده اند که اگر کمک ها به این کشور تحویل داده نشود، افغانستان با بحران انسانی قریب الوقوع روبرو خواهد شد.

برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد اعلام کرده است با بازگشت خشکسالی و گرسنگی به شهرهای افغانستان هزاران نفر از مردم این کشور را تحت فشار قرار گرفته و احتمال افزایش فقر در این کشور بسیار زیاد است.

دولت طالبان از زمان روی کار آمدن در افغانستان در حدود یک ماه پیش با تنگنای شدید نقدینگی روبرو بوده است و میلیاردها دلار از ذخایر خارجی این گروه توسط ایالات متحده و سازمان های مالی بین المللی مسدود شده است.
در عین حالی که اعطای کمک های مالی از مجاری بانکی به مردم این کشور نیز به راحتی میسر نیست، چون سیستم های مالی و پولی (بانکی) نیز در این کشور تقریبا یا از کار افتاده است و یا فعالیت آنها بسیار دشوار شده است.
با این وجود، هرگونه تعامل جامعه بین المللی با حقانی نیز دشوار خواهد بود زیرا دولت ایالات متحده او را تروریست جهانی معرفی کرده و ۵ میلیون دلار جایزه برای او تعیین کرده است.
قبل از تسلط طالبان یک سوم تولید ناخالص داخلی این کشور از منابع مالی خارجی تامین می شد. هنوز هیچ دولتی حکومت موقت طالبان را به رسمیت نشناخته است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha