سه محموله قاچاق چوب در باشت توقیف شد

گچساران - ایرنا - رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری باشت گفت: سه محموله قاچاق چوب از سوی ماموران یگان حفاظت این شهرستان توقیف شد.

سید حمید حسینی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این میزان چوب از سه دستگاه سایپا با مشارکت یگان حفاظت منابع طبیعی باشت و در نزدیکی شهرک صنعتی خان احمد کشف و ضبط شد.

وی بیان کرد: پرونده ای در این خصوصی برای سه متخلف تشکیل و به مراجع قضایی در حال پیگیری است.

رییس اداره منابع طبیعی باشت تاکید کرد: این سودجویان قصد داشتند چوب درختان جنگلی کنار، بلوط و مورد را به صورت قاچاق از شهرستان خارج کنند.

وی حجم این محموله های قاچاق را چهار هزار کیلوگرم (چهار تن) برآورد کرد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری باشت عنوان کرد: آلودگی هوا، وقوع سیل، رانش زمین، از بین رفتن گیاهان بومی و گونه های ارزشمند و آسیب به محیط زیست بخشی از پیامدهای قاچاق چوب است که باید با فرهنگ سازی و آگاهی بخشی به عموم مردم از گسترش این پدیده جلوگیری کرد.

به گفته کارشناسان گسترده بودن عرصه های جنگلی ، کمبود نیرو و امکانات حفاظتی، در کنار وجود بازار سیاه پر رونق زغال و ضعف فرهنگ سازی از عوامل موثر در گرایش برخی سودجویان به قاچاق چوب است.

حسینی عنوان کرد: از ابتدای  سال جاری تاکنون ۹ پرونده تخلف قاچاق چوب و زغال در عرصه منابع طبیعی این شهرستان تشکیل شده است.

سطح مراتع و جنگل های این شهرستان ۱۰۶ هزار هکتار است که از این میزان ۷۸ هزار هکتاری جنگل است.

کارده، بن سرخ، بلوط، زالزالک و بادام وحشی از مهم ترین گونه های پوشش گیاهی و جنگلی این شهرستان بشمار می رود.

شهرستان باشت در ۱۱۰ کیلومتری جنوب یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha