۲۳ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۳:۴۵
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 84470250
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

آمریکا میزبان اولین نشست حضوری کشورهای عضو گروه چهار می‌شود

تهران-ایرنا- جن ساکی سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که نخست وزیران کشورهای عضو گروه ۴ برای اولین بار در نشست این گروه به صورت حضوری شرکت خواهند کرد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از تارنمای رسمی "کاخ سفید"، این نشست هفته آینده (۲۴ سپتامبر) در کاخ سفید برگزار خواهد شد. 
انتظار می‌رود نارندرا مودی نخست وزیر هند، اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا و یوشیهیده سوگا نخست وزیر ژاپن در این نشست حضور داشته باشند. 
آخرین اجلاس مجازی کشورهای گروه ۴ در ماه مارس سال جاری برگزار شد. در این اجلاس کشورهای عضو متعهد به افزایش همکاری‌ها در مقابله با بیماری کرونا، واکسناسیون، تغییرات اقلیمی و همچنین اطمنیان از حفظ آزادی دریا نوردی در منطقه هند و اقیانوسیه شدند. 
سخنگوی کاخ سفید در ادامه بیانیه خود گفت: میزبانی از رهبران کشورهای عضو گروه چهار نشان دهنده اولویت ارتباط با منطقه هند و اقیانوسیه برای دولت آمریکا جهت رویارویی با چالش‌های قرن ۲۱ است. 
"رویترز" نیز در گزارشی نوشت: جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در ماه مارس سال جاری اعلام کرده بود که به بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس پیشنهاد داده کشورهای دموکراتیک باید یک طرح زیرساختی مانند طرح یک جاده یک کمربند چین داشته باشند تا بتوانند با چنین طرح‌های چین رقابت کنند. 
ساکی همچنین اعلام کرد رهبران کشورهای عضو گروه چهار بر تعمیق روابط با یکدیگر و پیشبرد همکاری عملی در زمینه‌هایی مانند مبارزه با بیماری کرونا، رسیدگی به بحران آب و هوا، همکاری در زمینه فناوری‌های جدید و فضای مجازی و ترویج منطقه هند و اقیانوسیه آزاد تمرکز خواهند کرد. 

ائتلاف چهارجانبه 
به گزارش ایرنا، گروه غیر رسمی "کواد" (ائتلاف چهارجانبه) در سال ۲۰۱۷ و پس از یک دهه فعالیت خود را از سر گرفت. تشکیل این گروه با اعتراض شدید چین مواجه شد. هند تاکید کرده است که این گروه با هدف مقابله با چین تشکیل نشده است. 
نارندرا مودی نخست وزیر هند در جریان سخنرانی خود در اجلاس "شانگری لا" در سال ۲۰۱۸ گفت: هند منطقه هند و اقیانوسیه را یک استراتژی، یک کلوپ با اعضای محدود یا یک گروه با هدف حکم رانی در نظر نمی‌گیرد. این منطقه به هیچ وجه علیه کشور دیگری نیست. 
اما چین هرگونه گروه چند جانبه دریایی در منطقه هند و اقیانوسیه را به عنوان یک تهدید و اقدام برای محدود کردن و کنترل این کشور در نظر می‌گیرد. 


 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha