استاندار همدان: ۲۵۰ لیتر درثانیه به شبکه توزیع آب ملایر اضافه می‌شود

همدان- ایرنا- استاندار همدان گفت: با اقدامات انجام شده بزودی ۲۵۰ لیتر در ثانیه آب شرب با کیفیت از سد کلان به شبکه توزیع و مصرفی شهر ملایر اضافه می شود.

به گزارش ایرنا؛ "سیدسعید شاهرخی" عصر دوشنبه در بازدید از خط انتقال آب از سد کلان به ملایر ااظهار داشت: پس از ساخت و بهره‌برداری از سد کلان ملایر به عنوان یکی از سدهای خوب استان همدان، امسال خط انتقال و تصفیه‌خانه ذیل این سد افتتاح شد.

وی افزود: موانع زیادی در مسیر اجرای این طرح بود که برطرف شده است و در بازدید امروز از مخزن پشت سپاه که آب شرب ملایر را تامین می‌کند، حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ لیتر در ثانیه آب وارد این مخزن می‌شود و قرار است بزودی حجم ورودی آب افزایش یابد.

استاندار همدان گفت: در برنامه توسعه استان یکی از بخش‌هایی که به صورت ویژه به آن توجه شد، تامین آب کشاورزی و آب شرب برای مردم استان بود که در این راستا سدهایی طرح‌ریزی، احداث و یا در دست احداث است که نیاز ما را در افق بلندمدت تامین می‌کند.

شاهرخی ادامه داد: در سال ۹۸ به رغم بارندگی‌های شدید در سراسر کشور و استان، به واسطه داشتن سدهای اجرا شده و مدیریت خوب منابع آب، کمترین مشکل را داشتیم.

وی گفت: هم اکنون نیز با تنش آبی که در سراسر کشور و استان همدان وجود دارد، با توجه به مدیریت منابع آبی متناسب با شرایط امسال، مشکل عمده‌ای نداریم به جز شهر همدان که طرح آبرسانی اضطراری را اجرا کردیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان نیز گفت: با حمایت و کمک استاندار همدان، فرماندار و نمایندگان ملایر، امسال آب با کیفیت و تصفیه شده سد کلان وارد شبکه توزیع ملایر شد و هم اکنون ۱۵۰ لیتر در ثانیه آب با کیفیت سد کلان وارد مخزن پشت سپاه و از آنجا وارد شبکه توزیع شهر می‌شود.

"منصور ستوده" افزود: در برنامه داریم رینگ داخلی شهر که سه کیلومتر است و ۹۰ درصد کار آن انجام شده، ظرف هفته آینده کاملا شست وشو شود و ظرفیت را تا حدود ۳۵۰ لیتر در ثانیه برای هر ۲ مخزن آب افزایش و وارد شبکه توزیع شرب شهری شود.

وی ادامه داد: قرار است تا افق ۱۴۱۵ از سد کلان ملایر ۱۲ میلیون مترمکعب آب شرب برای شهر تامین شود که به طور کامل انجام شده است.

ستوده بیان کرد: همچنین قرار است در طول مسیر ۵۰۰ هزار مترمکعب به شهرک صنعتی مرویل و یک میلیون مترمکعب حقابه برای روستاهای در مسیر سد کلان تخصیص داده شود.

به گزارش ایرنا؛ علاوه بر تامین ۱۲ میلیون مترمکعب آب شرب شهر ملایر، تامین چهار میلیون مترمکعب حق آبه‌های کشاورزی پایین دست سد، تامین نیم میلیون مترمکعب آب مورد نیاز شهرک صنعتی سهند و حدود ۵.۵ میلیون مترمکعب سهم زیست محیطی از اهداف مهم احداث سد کلان در شهرستان ملایر است.

سد کلان ملایر  با اعتباری معادل ۷۸ میلیارد تومان و ۴۵ میلیون متر مکعب حجم آب در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر ملایر احداث شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha