تکلیف نرخ ارز ترجیحی برای تأمین کالاهای اساسی بزودی مشخص می‌شود

تهران- ایرنا- رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: بازنگری در سیاست تخصیص ارز برای تأمین کالاهای اساسی یکی از اولویت‌های مهم این کمیسیون است و بزودی این موضوع تعیین تکلیف خواهد شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، محمدرضا پورابراهیمی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران در تشریح نشست امروز این کمیسیون با وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با توجه به گذشت حدود سه هفته از تشکیل دولت سیزدهم، در جلسه امروز محورهای مهم مورد نظر در حوزه های بازرگانی داخلی و بازرگانی خارجی با حضور فاطمی امین مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: گزارشی توسط کمیته های تخصصی کمیسیون اقتصادی در خصوص وضع تنظیم بازار، کالاهای اساسی و غیر اساسی، ارائه و وزیر صمت برنامه های خود را در مورد آن‌ها تشریح کرد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: استمرار وضع گرانی ها در خصوص کالاهای اساسی یکی از دغدغه های جدی نمایندگان است؛ با وجود تخصیص هشت میلیارد دلار منابع ارزی برای تأمین کالاهای اساسی در نیمه نخست امسال باز هم کماکان این کالاها با قیمتی گران در اختیار مردم قرار می گیرند که باید یک بازنگری در این خصوص صورت بگیرد.

وی تاکید کرد: بازنگری در سیاست تخصیص ارز برای تامین کالاهای اساسی یکی از اولویت های مهم کمیسیون اقتصادی است و امروز وزیر صمت در این مورد توضیح داد؛ نظر دولت هم بر همین موضوع است و بزودی بحث تعیین نرخ ارز ترجیحی برای تامین کالاهای اساسی تعیین تکلیف خواهد شد.

محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به بررسی موضوع کالاهای غیر اساسی در این جلسه نیز گفت: وزیر صمت گزارشی از اقدامات خوب این وزارتخانه در مورد این کالاها در جلسه تشریح و مقرر شد؛ فرصتی در اختیار این وزارتخانه قرار بگیرد تا نتیجه اقدامات آغاز شده، مشخص شود.

رییس کمیسیون اقتصادی تصریح کرد: عدم دخالت دولت در حوزه قیمت گذاری، روان سازی قیمت، نظارت دولت بر عملیات و تاکید بر رویکرد بازار سرمایه به ویژه بورس های کالایی در تعیین قیمت ها در چارچوب ضوابط قانونی، از دیگر مسائلی بود که در نشست امروز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قیمت‌گذاری دستوری حتماً فساد و رانت ایجاد می‌کند، اظهار کرد: برخی تصمیماتی که اخیرا اتخاذ شده و زمزمه هایی که در این مورد به گوش می رسد، در جلسه امروز مطرح و اعلام شد؛ ساختار قانونی بازار سرمایه، بورس کالا و مجموعه های دیگر در قیمت گذاری ها باید لحاظ شود.

وی بیان کرد: خبرهای خوبی از بهبود شرایط حوزه صادرات و تجارت خارجی توسط وزیر صمت در جلسه ارائه شد؛ امیدواریم رویکرد تعهدات این وزارتخانه در خصوص افزایش صادرات در نیمه دوم سال محقق شود و پیش بینی ما گشایش های صادراتی خواهد بود. گشایش ها در حوزه تامین مواد اولیه برای واحدهای تولیدی و مجموعه ای از اقداماتی که حرکت این مسیر را می تواند در ماه های آینده روان سازی کند ایجاد خواهد شد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: گزارش نظارتی این کمیسیون در حوزه های مختلف و در خصوص عدم ایفای تعهدات این وزارتخانه مربوط به سنوات گذشته تا امروز تقدیم وزیر صمت شد.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha