محصولات فناورانه برای پیشگیری و درمان سرطان حمایت می‌شوند

تهران - ایرنا - معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام کرد: مرکز راهبردی فناوری‌های همگرا این معاونت از تولید محصولات فناورانه برای درمان، تشخیص و پیشگیری از سرطان حمایت می‌کند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، هر سال افراد زیادی به سرطان مبتلا می‌شوند و با پیر شدن جمعیت کشورها، سالانه به این آمار افزوده می‌شود. اما این بیماران با استفاده از فناوری می‌توانند از درمان هدفمند سرطان بهره‌مند شوند به همین منظور از چهار محصول ایران‌ساخت به درمان سرطان کمک می‌کند، حمایت می‌شود.

براساس این گزارش، محصولاتی که پیش از این به کشور وارد می‌شد و اکنون با تکیه به توانمندی نیروی انسانی ایران ساخت شده است شامل «خدمت تعیین روند درمانی فرد محور بیماری‌های سرطان با تحلیل داده های پالین آنکو» است که متخصصان در شرکت مهندسی ژن کاوشگران آریا یک خدمت برای بررسی توالی ژنوم بافت تومور ارائه داده‌اند. بیماران سرطانی با استفاده از این خدمت می‌توانند از تغییرات ژنوم بافت تومور خود آگاه شوند، خدمتی که برای انواع سرطان ها مانند پستان، ریه، روه، سر و گردن، ریه و پروستات کاربردی است.

این معاونت اعلام کرد: علاوه بر اینکه با استفاده از این محصول ایران ساخت تغییرات و جهش‌های ژنوم مشخص می‌شود، می‌توان با آن برای درمان هدفمند تومور پیشنهاد دارویی داد که باعث کاهش اثرات جانبی ناشی از درمان غیرهدفمند تومور می‌شود.

براساس این گزارش محصول دیگر شامل «خدمت تشخیص بیماری‌های نادر و پیچیده با تحلیل داده های پالین ور» است که به شناسایی جهش‌های عامل ناهنجاری‌های ژنتیکی کمک می‌کند. خدمت تشخیص بیماری‌های نادر و پیچیده با تحلیل داده های پالین ور عنوان آن است که با استفاده از آن می توان بیماری های مادرزادی تا سرطان های پیشرفته را تشخیص داد؛ آن هم با دقت بالا.

این محصول به پیشگیری از بروز سرطان های ارثی در خانواده های درگیر کمک می کند. پالین ور یک الگوریتم بومی است که دسته بندی ژن ها بر پایه بیماری زایی آنها را انجام می دهد. دستاورد این الگوریتم آنالیز میلیون ها ژن در دقیقه است.

«تست ژنتیکی سرطان‌های وراثتی» از دیگر محصولات است که مانند یک تست ژنتیکی به نام «آی سی جی ایکس» برای افراد دارای سابقه وراثتی سرطان کاربرد دارد. محققان در شرکت هومن ژن پارس این محصول را ایران ساخت کرده اند. پیشگیری از ابتلا به سرطان در افرادی که مبتلا نشده اند یکی از کاربردهای مهم آن است. همچنین با استفاده از آن می توان از ابتلای دیگر اندام ها در افراد مبتلا به سرطان پیشگیری کرد و از انتقال ناهنجاری ژنتیکی مرتبط به سرطان به نسل بعد آسوده خاطر شد.

تســت های ژنتیکی سرطان های وراثتــی بــه عنــوان تســت های پیشــگیرانه شــناخته می شــوند و در افــرادی کــه هنــوز بــه ســرطان مبتــا نشــدند، راهکارهــای درمانــی ممکن را توصیه می کنند.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری «آنالیز داده‌های بالینی و تحقیقاتی حاصل از روش‌های ان جی اس» را به عنوان دیگر محصول مورد حمایت عنوان کرد که تعیین توالی کل ژن‌های بیمار و یافتن تغییرات ژنتیکی مخرب کاری است که محصول ایران ساخت شرکت دانش بنیان ژن فن پیشرو طب انجام می‌دهد تا عامل بیماری ژنتیکی در افراد تعیین شود. با این محصول درمان های شخصی برای هر بیمار با توجه به ساختار ژنتیکی او پیشنهاد می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha