گشت و گذار مستند «تهران ۱۴» در چهارراه «مخبرالدوله»

تهران- ایرنا- دوازدهمین قسمت از مجموعه مستند «تهران ۱۴» به تهیه کنندگی سمیه عظیمی ستوده و کارگردانی داود مرادیان روز جمعه بیست و ششم شهریور با عنوان «مخبرالدوله» روی آنتن شبکه پنج سیما می‌رود.

تهیه کننده مجموعه مستند تهران ۱۴ در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، ضمن اعلام این خبر گفت: در روزگاری که بازار القاب در ایران داغ بود افرادی ملقب به مخبرالدوله، مردانی بانفوذ در دربار قاجار بودند. در زمان های قدیم عنوان مخبرالدوله از پدر به پسر به ارث می رسیده است.

سمیه عظیمی ستوده افزود: در این قسمت از مجموعه مستند تهران۱۴به «چهار راه مخبر الدوله» سر می‌زنیم که محل سکونت مخبرالدوله بوده است. سپس توضیح می‌دهیم چگونه او در زمان ناصرالدین‌شاه مقام ریاست تلگراف‌خانه را کسب کرده است. مخبرالدوله بعدها وزیر علوم دربار شد.

وی در پاسخ به این سوال که روی چه اماکنی تاکید دارید گفت: به سراغ اماکنی رفتیم که صاحب رویدادهای مهمی بودند و همواره مثلث بنا، رویداد و افراد را در نظر گرفتیم. مثلا میدان بهارستان فضایی در میانه باغ‌ها و در کنار باغ سپهسالار و عمارت مسعودیه قرار داشته و دارد. در طول زمان اتفاقات مهمی در این میدان افتاده است. به عنوان مثال کالسکه محمدعلی شاه قاجار آنجا منفجر شده و به دنبال این اتفاق او مجلس را به توپ بسته است. تلاش کردیم با زبان داستانی در هر قسمت این اتفاقات را توضیح دهیم.

این تهیه‌کننده با اعلام این خبر که مرحله اول این مجموعه مستند ۵۲ قسمت دارد توضیح داد: در مجموع ۱۵۰ نقطه تاریخی از تهران را پیدا کردیم و به شبکه پنج پیشنهاد دادیم. از بین این ۱۵۰ نقطه ساخت مستند درباره ۵۲ مکان به تصویب رسید که در طول سال پخش می‌شود. در حال حاضر حدود ۲۰ قسمت از این مجموعه تولید شده و آماده پخش است.

مستند تهران ۱۴ روایتی داستانی و متفاوت از رویدادهای مهم تهران در قرن اخیر است و قصد دارد بینندگان را با مهم‌ترین بناهای ایران و تهران بیش از پیش آشنا کند. این مستند علاوه بر پرداختن به اماکن مهم شهر تهران، روایتگر داستان‌ها و رویدادهایی است که این اماکن را حائز اهمیت می‌کند. مستند تهران ۱۴ محصول گروه اجتماعی شبکه پنج سیماست که هر هفته جمعه‌ها ساعت ۲۰ از شبکه پنج سیما پخش می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha