الخلیج اونلاین: چرا عربستان از خروج آمریکا و قدرت طالبان بیمناک است؟

تهران - ایرنا - «هیو مایلز» تحلیلگر و کارشناس مسائل خاورمیانه معتقد است که مقامات سعودی حق دارند نسبت به خروج آمریکا از افغانستان و قدرت گرفتن طالبان در این کشور با توجه به احتمال در معرض خطر قرار گرفتن امنیت حکمرانی‌شان احساس ناراحتی، نارضایتی و نگرانی کنند.

به گزارش روز دوشنبه تارنمای خبری «الخلیج اونلاین»، مایلز خاطرنشان کرد: آل سعود هم اکنون با وضعیت نگران کننده‌ای در افغانستان مواجه است، زیرا خاندان حاکم بر عربستان همانند دولت پیشین افغانستان برای در امان ماندن از دشمنان خارجی و تهدیدهای داخلی بر آمریکا تکیه کرده است.  

از سوی دیگر "کریستین کوتس اولریچسن" کارشناس خاورمیانه و عضو مرکز علمی سیاست عمومی "بیکر" در دانشگاه «رایس» خاطرنشان کرد: حملات شکل گرفته علیه «آرامکو» شرکت نفتی غول پیکر سعودی در سپتامبر ۲۰۱۹ باعث شد تا تضمین‌های امنیتی ارائه شده از سوی واشنگتن به ریاض به شدت زیر سوال برود.

کریستین افزود: پشت کردن غیرمنتظره آمریکا به شرکای خود در افغانستان بازتاب گسترده‌ای در میان همپیمانان منطقه‌ای ایالات متحده داشت و همین امر باعث شد تا بار دیگر انگیزه‌های کاخ سفید و تضمین‌های امنیتی ارائه شده از سوی واشنگتن به همپیمانانش مورد شک و تردید قرار گیرد.

در همین رابطه "نیل کویلیام" تحلیلگر امور خاورمیانه در مرکز علمی "چاتام هاوس" پیش بینی کرد که گروه طالبان با به راه انداختن کارزاری و فراخوان مستقیم ملت عربستان مشروعیت آل سعود را به چالش بکشد.

کویلیام توضیح داد: نحوه خروج آمریکا از افغانستان عربستان را نگران کرده است و اظهارات «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا در این خصوص مبنی بر اینکه "باقی ماندن در افغانستان در بردارنده هیچ گونه مصلحت حیاتی برای واشنگتن نبود"، در بردارنده پیام هشدارآمیز و خطرناکی برای رهبران سعودی بود.  

وی ادامه داد: طالبان احتمالا با عربستان رو در رو شود و گروه‌های مسلح فرامرزی همچون «القاعده» ممکن است بار دیگر از افغانستان، عربستان را در معرض تهدید قرار دهند.

خبرگزاری «رویترز» نیز به نقل از یک دیپلمات خارجی در ریاض با اشاره به احتمال استفاده «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی از وضعیت موجود در افغانستان پیش بینی کرد که عربستان در این خصوص خط مشی عمل‌گرا اتخاذ خواهد کرد.

دیپلمات مزبور گفت: سعودی‌ها با طالبان رابطه تاریخی دارند و مجبورند در نهایت بار دیگر این گروه را بپذیرند، زیرا چاره دیگری ندارند.

بر اساس گزارش الخلیج اونلاین، آنچه که باعث تقویت چنین احتمالی شده، آن است که طالبان در سال ۲۰۱۹ عملا رویکرد برقراری رابطه با آمریکا را در پیش گرفت و در همین خصوص " جلال الدین شینواری" معاون سابق وزیر دادگستری طالبان در گفت وگو با روزنامه «نیویورک تایمز» اظهار داشت: ما به آمریکایی‌ها می‌گوییم که شما عربستان را پذیرفتید، ما نیز بیش از آنچه که در قانون اساسی سعودی آمده عمل نخواهیم کرد و قاتل را قصاص کرده و دست دزد را قطع می‌کنیم . شما که عربستان را پذیرفته‌اید پس چرا ما را نمی‌پذیرید؟.  

پس بر همین اساس به گفته "هیو مایلز" تحلیلگر و کارشناس مسائل خاورمیانه، طالبان می‌تواند به برقراری رابطه با آمریکا همانند رابطه‌ای که سعودی‌ها از آن بهره مند هستند، امیدوار باشد، اما به رغم همه اینها رابطه‌ای که آمریکا با عربستان دارد کاملا با رابطه‌ای که آمریکا با افغانستان دارد، فرق می‌کند.

بر پایه همین گزارش، آمریکا به هیچ وجه از عربستان همانند افغانستان عقب نشینی نخواهد کرد، زیرا واشنگتن و همپیمانان غربی‌اش علاوه بر ثروت نفت سعودی و تضمین امنیت اسراییل، مایلند با هر یک از رژیم‌های عربی که آماده به رسمیت شناختن اسراییل به طور رسمی هستند، به ویژه عربستان همکاری کنند. از سوی دیگر خروج آمریکا از عربستان باعث می‌شود تا رژیم سعودی سلطه خود را بر حرمین شریفین در مکه و مدینه به نفع القاعده و یا سایر گروه‌های مسلح از دست بدهد.  

به گفته مایلز، این امر باعث شده تا آمریکا به رغم دغدغه‌ها و شک و تردیدهای ریاض و واشنگتن، با قدرت به حمایت خود از سعودی‌ها ادامه دهد.

https://thenewkhalij.news/article/242684/%D9%81%D9%8A%D8%B1-%D8%A3%D9%88%D8%A8%D8%B2%D8%B1%D9%81%D8%B1-%D8%A7%D9%84%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AD%D8%A7%D8%A8-%D8%A7%D9%84%D8%A3%D9%85%D8%B1%D9%8A%D9%83%D9%8A-%D9%85%D9%86-%D8%A3%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D9%8A%D8%AB%D9%8A%D8%B1-%D9%82%D9%84%D9%82-%D8%A7%D9%84%D8%B3%D8%B9%D9%88%D8%AF%D9%8A%D9%8A%D9%86-%D8%B9%D9%84%D9%89-%D8%A3%D9%85%D9%86-%D8%AD%D9%83%D9%85%D9%87%D9%85

۱۴۸۷

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha