فراخوان پژوهشگاه قوه قضاییه برای حل چالش «اطاله دادرسی»

تهران - ایرنا - پژوهشگاه قوه قضاییه در راستای اجرای سند تحول قضایی و در راستای جذب مشارکت مردمی در حل مسائل دستگاه قضایی، فراخوان کشوری به منظور دریافت ایده‌های صاحب‌نظران برای حل چالش «اطاله دادرسی» منتشر کرد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از پژوهشگاه قوه قضاییه، این پژوهشگاه در اجرای مبحث هشتم سند تحول قوه قضاییه مبنی بر استقرار نظام نوآوری و پیشنهادها، نسبت به دریافت ایده‌های صاحب‌نظران سراسر کشور با محوریت «اطاله در فرایند دادرسی» مستند به چالش دوم از فصل دوم سند تحول قضایی، اقدام کرد.

توسعه روش‌های حل اختلاف جایگزین رسیدگی قضایی، ارتقا و توسعه جایگاه نهادهای شبه قضایی و غیر قضایی در نظام حقوقی ایران، روش‌های کاستن از مراحل غیر ضرور دادرسی، قضازدایی و روش‌های کاهش ورودی پرونده به قوه قضاییه، روش‌های کاهش خطا در فرآیندهای رسیدگی، روش‌های مواجهه با ادعاهای اعسار، روش‌های اطمینان بخش در ابلاغ آرای قضایی، روش‌های چابک‌سازی فرآیند کارشناسی، روش‌های هوشمندسازی فرآیند رسیدگی و تسهیل پرداخت هزینه دادرسی از جمله محورهای این فراخوان به منظور دریافت ایده‌های نوآورانه در کاهش اطاله دادرسی به شمار می‌رود.

بر این اساس، افرادی که ایده‌های نو برای کاهش اطاله دادرسی دارند می‌توانند تا ۱۰ مهر ماه امسال با مراجعه به سامانه ایده قوه قضاییه به آدرس http://Idea.adliran.ir نسبت به ارائه پیشنهادات و ایده‌های نوآورانه خود اقدام کنند.

ایده‌های برتر در رابطه با راهکارهای کاهش فرایندهای دادرسی، تا پایان مهر ماه اعلام و ایده‌های منتخب پس از ارزیابی و اعلام نظر داوران به رویداد «دادنگار ایده» راه یافته و از ایده‌های برتر در جشنواره شهید بهشتی تقدیر خواهد شد.

امکان ارسال ایده‌ها به صورت فردی و گروهی وجود دارد و هیچگونه محدودیتی در تعداد ایده های ارسالی وجود ندارد اما ضروری است پیش از ارسال ایده‌ها، در سامانه ثبت نام کنید.

به گزارش ایرنا، ذبیح‌الله خداییان سخنگوی قوه قضاییه ۹ شهریور در نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره کاهش اطاله دادرسی گفت: یکی از دغدغه‌های مسئولان قضایی در ادوار مختلف کاهش اطاله دادرسی بوده و در طرح تحول قوه قضاییه هم یکی از محورهای مهم این طرح به شمار می‌آید.

وی افزود: برای رفع عوامل اطاله دادرسی راهکارهایی اتخاذ شد از جمله روش‌های دستگاه‌های قضایی برای کاهش اطاله دادرسی، اقدام به صلح و سازش، استفاده از نهاد داوری و میانجیگری همچنین الکترونیکی کردن همه مراحل از پذیرش تا ارجاع به شعبه و ابلاغ و اخطار و صدور حکم است به علاوه پیش بینی دسترسی دستگاه قضایی به بانک‌های اطلاعات مالی اموال محکومان و توقیف آنها همچنین تدابیری برای دستگیری محکومان در این طرح پیش بینی شده است که اگر کسی محکوم و متواری است از یک سری حقوق مالی مانند افتتاح حساب و سایر قراردادهایی که با دستگاه دولتی داشته باشند، محروم شوند.

خداییان اظهار داشت: با توجه به طرح تحول و دستور ریاست قوه قضاییه و با وجود قوانین کنونی می‌توان بسیاری از اطاله‌ها را کاهش داد و در ابتدای سال ۱۳۹۹ میانگین رسیدگی به هر پرونده ۱۱۰ روز بود که در پایان این سال به ۹۳ روز رسید و اکنون به ۸۳ روز کاهش پیدا کرده که نشان از کاهش اطاله دادرسی است.

۱۳۵۲

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha