دلایل موفقیت استان یزد در مقابله با کرونا تشریح شد

یزد- ایرنا- معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد با اشاره به تمجید رییس جمهوری از موفقیت این استان در مقابله با کرونا، به تشریح علل و عوامل این موفقیت پرداخت.

دکتر محمود نوری شادکام روز دوشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: اگر استان یزد موفق به مهار کرونا بخصوص در موج پنجم گردید و عملکرد حوزه بهداشت و درمان آن در نشست ستاد ملی کرونا مورد تجلیل رییس جمهوری قرار گرفت، دلایل متعددی داشت.  

وی اظهار داشت: اینکه رییس جمهوری محترم از دیگر استانها خواستند تا دلایل موفقیت یزد در مبارزه با کرونا را بررسی و آن را الگو قرار دهند حاصل چندین اتفاق مهم بود.

همدلی و همراهی مردم، مسوولان و کادر بهداشت و درمان

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی یزد گفت: بدون شک مهمترین عامل این موفقیت این بود که در یزد علاوه بر همکاری مردم، همه مجموعه های اداری و بهداشتی- درمانی به صورت هماهنگ عمل کردند و نگاه و دیدگاه همه این بود که بهترین و با کیفیت ترین خدمت را به بیماران ارائه کنند.

وی اضافه کرد: همکاری بسیار بالایی در استان یزد بین مجموعه های مختلف برقرار شد و امکان نداشت اگر مشکلی داشتیم و لازم بود استاندار، معاونان استاندار، فرماندار یا پزشکان مداخله ای داشته باشند کوتاهی کنند.

دکتر نوری شادکام یادآور شد: در هیچ ساعتی از شبانه روز(تعطیل و غیر تعطیل) نبود که همکاری حوزه های مختلف درمان اعم از پزشک و پرستار و دیگر اعضا و یا دستگاههای اجرایی را خواسته باشیم و کسی امتناع کرده باشد.

سنگ تمام رسانه‌ها 

معاون درمان دانشگاه پزشکی یزد از رسانه ها نیز بعنوان یکی از بازوان قوی مقابله با کرونا در استان یزد یاد کرد و گفت: همه رسانه ها اعم از نوشتاری، دیداری و مجازی به تمام معنا پای کار بودند.

وی تاکید کرد: طی این مدت هیچ رسانه ای در استان، ساز مخالف نزد و همه رسانه ها کادر درمان را به بهترین شکل یاری کردند و هیچ رسانه ای کارشکنی نکرد.

مشارکت همه مراکز درمانی دولتی و خصوصی

دکتر نوری شادکام، دلیل دیگر موفقیت استان در مقابله با کرونا را حضور همه بخش های درمانی خصوصی و دولتی در این عرصه اعلام کرد و گفت: کادر درمان استان در بخش های خصوصی، خیریه، تامین اجتماعی و دانشگاهی به تمام معنا وقت گذاشتند و برای ارائه بهترین خدمات تلاش کردند.

به گفته وی دلیل دیگر موفقیت استان در این عرصه انجام درمان های مناسب  در این کارزار بود، ضمن آنکه بخش دارو هم به بهترین شکل ممکن پای کار آمد و در تامین داروی مورد نیاز کمک کرد.

وی تاکید کرد: هیچ منیتی در کار نبود و اگر بخواهم با یک کلمه عامل موفقیت استان در این عرصه را بیان نمایم ، می گویم  عامل موفقیت در استان یزد "ما" بود و هیچکس نگفت "من".

ایجاد آمادگی صد در صد، قبل از موج پنجم

معاون درمان دانشگاه پزشکی یزد با بیان اینکه درگیری  کشورهای اطراف موجب شده بود تا پیش بینی لازم در مورد فراگیر شدن این بیماری در استان انجام شود یادآور شد: همین امر موجب شد تا آمادگی لازم برای مقابله با این بیماری را در استان انجام دهیم.

وی به غافلگیری مسولان بهداشت و درمان استان پس از شیوع موج اول کرونا اشاره کرد و گفت:  در موج های بعدی، مشکلات را کم کردیم به گونه ای که در موج پنجم، مشکل جدی نداشتیم، چون پیش بینی های لازم انجام و  نیرو و تخت کافی فراهم کرده بودیم  و دارو و لوارم مصرفی به مقدار کافی تامین شده بود.

اضافه شدن ۳۰۰ تخت و ۲۰۰ نیروی درمان/ تجهیز همه بیمارستانها به سی تی اسکن 

این مسوول درمانی استان یزد بیان داشت: با توجه به پیش بینی شیوع موج پنجم کرونا، طی ۶ ماه گذشته ۳۰۰ تخت به مجموعه تخت های استان اضافه شد و همچنین  ۲۰۰ نیروی تازه نفس پرستار، پزشک و دیگر پرسنل مورد نیاز بکار گرفته شد.

به گفته وی برای همه بیمارستان های استان، دستگاه اکسیژن ساز و منبع  ذخیره  اکسیژن فراهم شد.
همه بیمارستان های استان به سی تی اسکن مجهز شدند و فقط شهرستان بهاباد، سی تی اسکن نداشت که اکنون در حال نصب است.

دکتر نوری شادکام اظهار داشت: تعداد زیادی دستگاه تنفس مصنوعی مورد نیاز در این مدت تامین و داروی کافی و لوازم مصرفی مورد نیاز هم به وفور خریداری و انبار شد.

همراهی با آخرین دست آوردهای علمی روز جهان 

معان درمان دانشگاه پزشکی یزد، عامل دیگر موفقیت در عرصه مقابله با کرونا در استان یزد را به روز بودن فعالیت ها با آخرین دست آوردهای علمی جهان در این عرصه دانست.

وی گفت: کمیته علمی کرونا در استان با مرور آخرین دست اوردهای علمی و برگزاری کلاس های حضوری و مجازی و تهیه پروتکل های درمانی به پزشکان و پرستاران برای انجام بهترین درمان در بیماران کمک کرد.

به گفته این مسوول درمانی استان یزد، درمان بیماران مطابق با جدید ترین و آخرین دستورات درمانی روز دنیا انجام شد و همه داروهای مورد نیاز هم تامین گردید.

استان یزد، پیشتاز در عرصه تزریق واکسیناسیون 

دکتر نوری شادکام یکی از دلایل دیگر موفقیت استان در مقابله با کرونا را تزریق مطلوب واکسیناسیون اعلام کرد و اظهار داشـت: واکسیناسیون با تلاش شبانه روزی همکاران عزیزمان در حوزه بهداشت و همکاری خوب مردم  در گروه های در معرض خطر و افراد مسن انجام شده و اکنون نیز در حال انجام است.

وی افزود:  پوشش واکسیناسیون در استان یزد از میانگین کشوری بالاتر است که این حاصل تلاش بی وقفه عزیزان در حوزه بهداشت است.

خدمات رسانی به ۴۰ درصد بیمار غیربومی در استان یزد 

وی تاکید کرد: فراهم شدن همه این امکانات موجب شد تا علاوه بر بیماران استان، ۴۰ درصد بیماران دیگر استانها هم پوشش داده شوند و هیچ بیماری روی زمین نماند ضمن آنکه با وجود فعالیت در عرصه مقابله با کرونا، خدمت رسانی به  دیگر بیماران هم با قوت ادامه یافت 

به گفته وی ارائه خدمات به بیماران نیازمند جراحی ، بیماران مغزی و قلبی و تصادفی  هرگز متوقف نشد و همه آنها خدمات دریافت کردند به گونه ای که در کنار کرونا، روزانه ۳۵۰ عمل جراحی کوچک و بزرگ در استان انجام شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha