۲۲ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۱۱:۴۸
کد خبرنگار: 1027
کد خبر: 84469423
۰ نفر

برچسب‌ها

۵ نظامی ارتش مالی در کمین تروریست‌ها کشته شدند

تهران - ایرنا - ارتش مالی اعلام کرد که ۵ نظامی این کشور در پی کمین تروریست‌ها در منطقه ماسینا در مرکز مالی کشته شدند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، ارتش مالی روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد ؛ گشت نظامی ارتش به کمین گروه تروریستی ناشناس در منطقه ماسینا به شدت پاسخ داد که در پی آن ۵ نظامی ارتش مالی و سه نفر از تروریست‌ها کشته شدند.

در پی اقدام تروریست‌ها همچنین پنج خودروی نظامی آتش گرفت و سه خودروی تروریست‌ها هم منهدم شد.

جمهوری مالی در غرب آفریقا چندین تلاش را برای کودتا تجربه کرده است. در سال ۲۰۱۲، ارتش «احمد تومانی توره» را سرنگون کرد و یک کمیته نظامی به رهبری «احمد سانوگو » انحلال دولت او را اعلام کرد. پس از چند سال در ادامه تنش های سیاسی  در سال ۲۰۲۰، ارتش مالی رئیس جمهور «ابراهیم بوباکار کیتا» را برکنار کرد اما تحریم های بین المللی مانع از قدرت گرفتن ارتش شد.

ارتش مالی دوباره با تلاش و برنامه ریزی به قدرت بازگشت و علیه رئیس جمهور و نخست وزیر در سال ۲۰۲۱ قیام کرد و کلنل «اسیما گویته» به عنوان رئیس جمهور انتقالی جدید تعیین گردید و ارتش متعهد شد که قدرت را در اوایل سال ۲۰۲۲ به شهروندان منتخب واگذار کند.

از سوی دیگر، از سال ۲۰۱۲ و از زمان آغاز شورش جدایی‌طلبان و تروریست‌ها در شمال مالی، با وجود دخالت نیروهای سازمان ملل، فرانسه و دیگر کشورهای آفریقایی، خشونت‌ها از شمال به مرکز کشور کشیده شد و به بورکینافاسو و نیجر هم گسترش یافته است.

خرداد ماه گذشته و به دنبال وقوع کودتای ارتش مالی علیه دولت این کشور، جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا (اکوواس) این کشور را به اعمال تحریم تهدید کرد.

پس از کودتای ۱۸ اوت ۲۰۲۰ ( ۲۸مرداد ۱۳۹۹) در مالی، «جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا» تحریم‌هایی علیه این کشور وضع کرد. این بلوک اقتصادی برای تحت فشار قرار دادن نظامیان کودتاچی مرزهای خود را به روی مالی بسته بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha