ابراز امیدواری یک مقام دولت ونزوئلا از لغو تحریم‌ها

تهران - ایرنا - همزمان با پیشرفت گام به گام مذاکرات دولت ونزوئلا با مخالفان، «فرانسیسکو تورره‌آلبا» یکی از اعضای هیات مذاکره کننده دولت ونزوئلا نسبت به «لغو تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا» علیه دولت بولیواری و «احیای آزادی اقتصادی» در این کشور ابراز «امیدواری» کرد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری افه،  فرانسیسکو تورره‌آلبا در مصاحبه ای با کانال دولتی وی‌تی‌وی خاطر نشان کرد: ما بسیار امیدواریم که احیای آزادی اقتصادی حاصل شود، امری که از طریق مدیریت انحصاری سیستم‌های مالی اعمال شده از سوی آمریکا و اروپایی‌ها از ما ربوده شده است و (از مدت‌ها قبل) در راستای سیاستی پلید علیه ملت ونزوئلا به کار گرفته شده بود.  

وی افزود که حقوق بین‌الملل در مورد ونزوئلا توسط آمریکا و کشورهای اروپایی «آشکارا نقض می‌شود». 

این دیپلمات ونزوئلایی در تشریح شکست اهداف غرب در سرنگونی دولت ونزوئلا از مسیر اعمال تحریم‌ها گفت، چنانچه تحمیل درد و رنج به مردم، در نهایت در رسیدن به اهداف تعیین شده (آمریکا و اروپا) کمکی نکند، در نتیجه فایده ای برای ادامه این درد و رنج علیه ملت ونزوئلا وجود ندارد.

پس از دو سال فشار مخالفان و متحدان غربی آن‌ها برای سرنگونی دولت نیکلاس مادورو و همچنین پس از چندین تلاش ناموفق، سرانجام دور جدیدی از مذاکرات از روز جمعه (۱۳ اوت/ ۲۲ مرداد)  در مکزیک به عنوان میزبان و با میانجیگری نروژ و همراهی هلند و روسیه آغاز شد.

نمایندگان دولت ونزوئلا و مخالفان با انتشار بیانیه مشترکی پس از مذاکراتی که طی روزهای ۳ تا ۶ سپتامبر (۱۲ تا ۱۵ شهریور) برگزار شد، اعلام کردند زمینه های توافق شده مربوط به تدابیر و اقدامات اجتماعی به خصوص افرادی که از بحران شیوع ویروس کرونا آسیب دیده‌اند، خواهد بود.

بر اساس سند امضا شده، مذاکرات با در نظرگرفتن حقوق سیاسی یکسان برای همه بازیگران، ضمانت‌های انتخاباتی یکسان برای دو طرف، لغو تحریم‌ها، احترام به دولت مشروطه، همزیستی سیاسی و اجتماعی، صیانت از اقتصاد ملی و همچنین تضمین اجرا و نظارت بر توافق‌ها انجام خواهد شد.

در متن این تفاهم‌نامه که توسط دو طرف امضا شده است، «ضرورت لغو تحریم‌ها علیه دولت ونزوئلا به عنوان مداخله خارجی آسیب‌زا و به رسمیت شناختن استقلال، آزادی، حق حاکمیت و تعیین سرنوشت و همچنین تمامیت ارضی به عنوان حقوق مسلم مردم ونزوئلا مورد تاکید قرار گرفته است.  

همچنین با پیشرفت این مذاکرات، پس از سه سال تحریم کلی روند انتخاباتی در این کشور از سوی مخالفان از جمله انتخابات دور دوم ریاست جمهوری نیکلاس مادورو در سال ۲۰۱۸ به بهانه فقدان وجود شرایط لازم برای رقابت‌های آزاد و عادلانه،  احزاب مخالف ونزوئلا موسوم به «پلتفرم واحد» (Unitary Platform) و به رهبری خوان گوایدو برای نخستین بار برای مشارکت در انتخابات انتخابات محلی و منطقه ای ۲۱ نوامبر (۳۰ آبان) اعلام آمادگی کرده اند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha