۲۲ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۴۶
کد خبرنگار: 832
کد خبر: 84469359
۰ نفر

برچسب‌ها

انتخابات روسیه؛ مقابله مسکو با مداخله غرب و آمریکا

مسکو - ایرنا - انتخابات دومای روسیه که از اواخر این هفته آغاز خواهد شد به عرصه جدید تنش های روسیه و غرب به رهبری آمریکا تبدیل شده است و مسکو سعی دارد با تلاش های مداخله جویانه غرب در جریان انتخابات و تاثیرگذاری بر نتایج آن مقابله کند.

به گزارش ایرنا، در روسیه روزهای ۱۷ تا ۱۰ ماه ستامبر جاری (روز جمعه و شنبه و یکشنبه هفته آینده) ،«روز انتخابات واحد» برگزار می شود به این صورت که در این سه روز انتخابات دومای روسیه، استانداران و مجلس های محلی قانونگذاری استان ها و شهرهای روسیه برگزار خواهد شد.

بر اساس اطلاعات کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه، در سه روز انتخابات واحد، رای گیری در همه مناطق روسیه برای انتخاب ۴۵۰ نماینده مجلس دومای روسیه، سران ۱۲ جمهوری و استان و نمایندگان شوراهای استانی و شهری در ۳۹ منطقه این کشور برگزاز خواهد شد. 


انتخابات روسیه؛ مقابله مسکو با مداخله غرب و آمریکا

کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه،سه روز برای برگزاری انتخابات تعیین کرده است تا این رویداد بر وضعیت همه گیری بیماری کرونا در روسیه تاثیری نگذارد و تدابیر پیشگیرانه نیز برای این منظور اتخاذ شده است.

مهم ترین انتخابات در انتخابات واحد روسیه، انتخاب ۴۵۰ نماینده دومای روسیه(مجلس سفلای پارلمان روسیه) است که بر اساس قوانین انتخاباتی این کشور ۲۲۵ نفر از طریق فهرست حزبی و ۲۲۵ نفر دیگر از بین نامزدهای انفرادی برگزیده می شوند.

در این انتخابات ۱۵ حزب نامزد شده بود که ۱۴ حزب به ثبت رسیده و کمیسیون مرکزی انتخابات یک حزب را برای ثبت تایید نکرد. 

تلاش و برنامه ریزی آمریکا و متحدانش برای تاثیرگذاری بر انتخابات روسیه

آمریکا از مدتها پیش برای مداخله در انتخابات روسیه و تاثیرگذاری بر نتایج آن به منظور به پیروزی رساندن نامزدهای مورد نظر خود در این انتخابات به پیروزی برسند.

در واقع این طرح آمریکا و متحدانش یک سال پیش با آغاز مبارزات انتخاباتی الکسی ناوالنی منتقد اصلی حکومت روسیه و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری این کشور کلید خورده بود. 

ناوالنی در راس سیستمی به نام بنیاد مبارزه با فساد مالی روسیه تلاش های گسترده ای را برای ضربه زدن به وجهه دولت روسیه و دولتمردان این کشور آغاز کرده بود و سعی داشت تا آنجا که امکان دارد از یک طرف از میزان آرای حزب حاکم روسیه واحد که پوتین رهبری معنوی آن را برعهده دارد بکاهد و ازسوی دیگر شرایط برای ورود افراد خود به دومای روسیه را هموار کند. 

سفر ناوالنی در اواخر تابستان سال گذشته به منطقه اومسک در سیبری روسیه نیز که وی در هواپیما دچار بدحالی شده و اخبار در مورد مسمومیت وی در آن منتشر شد نیز به منظور مبارزات انتخاباتی بود.

دستگیری ناوالنی و انحلال بنیاد فساد مالی 

ناوالنی در ماه ژانویه سال ۲۰۲۱ به روسیه بازگشت و در فرودگاه مسکو به جرم تخلفات در شرایط حبس تعلیقی که می بایست هر بار خود را به اداره پلیس معرفی می کرد، دستگیر شد.

همزمان با دستگیری وی، شماری از افراد وی از جمله لیوبوف سوبول که نامزد انتخابات دومای روسیه شده بودند بازداشت شدند.

 به درخواست دادستانی روسیه، حکم حبس تعلیقی ناوالنی به حبس واقعی تبدیل شد و وی همینک دوره ۲.۵ ساله زندان را در بازداشتگاهی در استان ولادیمیر روسیه می گذراند. 

به گزارش ریانووستی، ولادیمیر پوتین روز ۱۷ ماه دسامبر سال ۲۰۲۰ (۲۷ آذر ماه سال ۹۹) در مورد مقاله هایی که درباره ناوالنی در رسانه ها منتشر شده است خاطرنشان کرد: ناوالنی از حمایت سرویس های اطلاعاتی برخی کشورها برخوردار است.

پوتین گفت: اگر این اطلاعات در رسانه ها درست باشد که شکی در آن ندارم، این به آن معنی است که بیمار بیمارستان برلین (ناوالنی)  مورد حمایت سازمان های اطلاعاتی آمریکا قرار دارد.  


انتخابات روسیه؛ مقابله مسکو با مداخله غرب و آمریکا


وی مقاله ای را که در آن ادعا شده بود که گویا سازمان های اطلاعاتی روسیه در مسمومیت ناوالنی و جلوگیری از تحقیقات درباره این حادثه شرکت داشته اند، گفت: این تلاش برای مشروعیت دادن به اقدامات سرویس های اطلاعاتی آمریکا است. 

با حذف ناوالنی و طرفدارانش از عرصه کارزار انتخاباتی روسیه، امکان برای ورود گروه بزرگی از سیاستمداران غرب کرا به پارلمان روسیه از بین رفت که ضربه بزرگی به تلاش های آمریکا برای روی کار آوردن دولتی طرفدار خود در کاخ کرملین در سالهای آینده بود. 

وزیر امور خارجه روسیه در مورد وضعیت پیرامون ناوالنی گفت که غرب با طرح اتهامات اثبات نشده در موضوع ناوالنی و دیگر موضوعات علیه روسیه به دنبال متزلزل کردن ثبات سیاست داخلی در کشور در آستانه انتخابات است.

به گزارش ایرنا،لاوروف گفت: غرب تلاش می کند کمربند بی ثباتی را در استانه انتخابات ما در اطراف روسیه بخصوص از طریق بلاروس و مولداوی ایجاد کند.

آمریکا بارها در مورد دستگیری ناوالنی هشدار داده بود و پس از زندانی شدن وی نیز چند بسته تحریم های مالی و اقتصادی جدید در مورد روسیه وضع کرده و شماری از مقامهای این کشور را در فهرست تحریم ها قرار داد.

مقابله روسیه با سیستم رای گیری هوشمند 

ناوالنی سیستمی را به نام سیستم رای گیری هوشمند بوجود اورده بود که شیوه کار آن به این صورت بود که به موازات انتخابات دومای روسیه، رای گیری بطور مستقل انجام می شد.

هدف این سیستم مشکوک که از طریق مجازی باید اجرا می شد نشان دادن نتایج واقعی انتخابات روسیه بود که به ادعای ناوالنی و طرفدارانش تا چه اندازه با رای گیری منصفانه و واقعی تفاوت دارد.

اما روسیه با این سیستم مقابله کرد و ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه در این رابطه گفت که سازمان نظارت بر ارتباطات جمعی روسیه (روس کوم نادزور) به این واقعیت پی برده است که شماری از کاربران با آدرس IP ثبت شده در آمریکا در سیستم «رای گیری هوشمند» در روسیه شرکت می کردند.


انتخابات روسیه؛ مقابله مسکو با مداخله غرب و آمریکا

رسانه های روسیه در این رابطه اعلام کردند که سیستم رای گیری هوشمند را طرفداران الکسی ناوالنی رهبر زندانی مخالفان دولت روسیه راه اندازی کرده بودند تا رای گیری به موازات انتخابات آتی دومای روسیه صورت گیرد و سازمان روس کوم نادزور دسترسی اینترنتی به این سیستم را به دلیل ارتباط آن با بنیاد مبارزه با فساد مالی متعلق به ناوالنی قطع کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: شواهد انکارناپذیر در مورد مداخله آمریکا در انتخابات روسیه در دست داریم.

به گزارش ایرنا، زاخارووا در گفت و گو با کانال یوتیوب سالاویو-لایو خاطرنشان کرد: مداخله آمریکا در امور داخلی روسیه ازجمله در انتخابات آتی بطور مستند اثبات شده است.  

وی همچنین در مورد احضار هفته گذشته سفیر آمریکا در مسکو گفت: احضار جان سالیوان سفیر آمریکا در مسکو به وزارت خارجه روسیه در مورد مداخله شرکت های آمریکایی در انتخابات روسیه، نتیجه قابل انتظار برای سیاست های آمریکا در مورد روسیه ازجمله در عرصه سایبری بود.

روسیه دیدگاه سازمان امنیت و همکاری اروپا در مورد انتخابات را نخواهد پذیرفت

سازمان امنیت و همکاری اروپا اواسط مرداد ماه اعلام کرد که به دلیل شرایط برای محدودسازی شمار ناظران در انتخابات باتوجه به اوضاع همه گیری کرونا، بر انتخابات دوما نظارت نخواهد کرد.

وزیر امور خارجه روسیه در این رابطه هشدار داد که غرب برای زیر سوال بردن انتخابات دومای روسیه آماده می شود.

وی با بیان اینکه برای زیر سوال بردن نتایج انتخابات دومای روسیه ازطرف غرب زمینه سازی می شود، اظهار کرد: ما بر این وضعیت نظارت می کنیم و از آن نتیجه گیری لازم را به عمل می اوریم و تدابیر مناسب بکار خواهیم گرفت.

امیدواری حکومت روسیه برای برگزاری انتخابات در فضای آرام 

حکومت روسیه امیدوار است به رغم تلاش های آمریکا و متحدانش بویژه برخی کشورهای دارای گرایش های شدید ضدروسی ازجمله انگلیس، لهستان و کشورهای بالتیک، انتخابات هفته آینده در فضای آرام و بدون هر گونه تنش و حوادث غیرمترقبه برگزار شود.

 الا پامفیلووا رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه امروز گفت که امیدوار است میزان حضور مردم در انتخابات واحد در روسیه کمتر از انتخابات سال ۲۰۱۶ نباشد.


انتخابات روسیه؛ مقابله مسکو با مداخله غرب و آمریکا

به گزارش ریانووستی، پامفیلووا خاطرنشان کرد که در سال ۲۰۱۶ مرکز سراسری نظرسنجی روسیه (وسیوم) پیش بینی کرده بود که میزان حضور مردم در انتخابات آن سال حدود ۴۵ درصد باشد و در آن زمان ۴۸ درصد افراد واجد شرایط در انتخابات شرکت کردند و همینک نیز پیش بینی می شود تا این اندازه مردم حضور داشته باشند.

انتخابات کنونی برای حکومت روسیه و شخص پوتین بسیار مهم و حساس است زیرا وی با توجه به نتایج رای گیری و پیروزی احتمالی حزب حاکم روسیه واحد در مورد سرنوشت شرکت خود در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ تصمیم گیری می کند و به همین دلیل سرگئی لاوروف وزیر خارجه و سرگئی شایگو وزیر دفاع دو شخصیت سیاسی دارای محبوبیت بالا در بین روسها، در راس فهرست انتخاباتی این حزب قرار گرفته اند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha