«قلندر»؛ روایتی عاشقانه و ایرانی در عشق به راه حسین‌بن علی (ع)

تهران- ایرنا- نمایشنامه «قلندر»، به نویسندگی «روزبه حسینی» با روایتی عاشقانه و ایرانی در عشق به راه حسین‌بن علی (ع) منتشر شد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد رودکی، قلندر، تازه ترین اثر انتشارات بنیاد رودکی در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت. روزبه حسینی نویسنده، طراح، کارگردان، پژوهشگر و مدرس تئاتر، نگارش نمایشنامه‌هایی از جمله با ما چه می‌کنند، حکایت الکتریک عاشق، دستی نام تو را روی ماه نوشته است، خر، آنچه می‌شنوی ساز کج کوک سکوت است را برعهده داشته و نمایش‌های متعددی را نیز کارگردانی کرده است.

این نمایشنامه با طرح قصه‌ای در آیین پهلوانی، با مضمونی عاشقانه، آغاز و طی روندی دو ساله در بستر پژوهش و خلق شخصیت‌ها و موقعیت‌های نمایشی آن، به رشته‌ تحریر درآمده است.
کتاب‌های عرفانی و تاریخی، ادبیات و سیاست به شکل شعر و نثر، از قرن چهارم هجری تا دوران زندیه، بستر پژوهش این اثر بوده است و جغرافیایی حقیقی در اواخر دوران زندیه در شهر نشانک کاشان را شکل داده است.

این اثر برهه‌ای از تاریخ است که با قصه‌ای خیال‌انگیز، روایتی دیگر از عاشورایی دیگر، در زمانه‌ای دیگر، با قهرمانانی که نبرد خیر و شر را رقم می‌زنند و روایتی عاشقانه و ایرانی در عشق به راه حسین‌بن علی (ع) را به تصویر می‌کشد.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha