فرماندار بافق: مردم برای تزریق واکسن کرونا در اسرع وقت مراجعه کنند

یزد - ایرنا- فرماندار بافق با بیان اینکه در شرایط فعلی مهمترین اولویت در طرح سلامت جمعی، واکسیناسیون اقشار مختلف مردم علییه ویروس کروناست، از گروه های جمعیتی واجد شرایط دعوت کرد که برای تزریق واکسن کووید ۱۹ برای قطع زنجیره این بیماری در اسرع وقت به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند.

سید مهدی طلائی مقدم روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا، واکسیناسیون را حق الناس خواند و افزود: با کسانی که دستورالعمل های بهداشتی را رعایت نکنند و جان مردم را در معرض خطر ابتلا به ویروس کرونا قرار دهند، مطابق مقررات با هماهنگی دستگاه های ذی‌ربط برخورد می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: پیش از این افرادی مطرح می‌کردند، برای انجام واکسیناسیون، واکسن کافی موجود  نیست، هم اکنون به تعداد کافی نسبت به جمعیت گروه های هدف اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی واکسن در مراکز بهداشتی موجود است، انتظار می رود واجدان شرایط در اسرع وقت نسبت به واکسیناسیون خود و اعضای خانواده علیه کرونا اقدام کنند.

رییس ستاد مقابله با کرونای شهرستان بافق تصریح کرد: با توجه به افزایش تعداد گروه‌های سنی هدف و بر اساس مصوبه ستاد مبارزه و پیشگیری از ویروس کرونا در چاچوب رفاه حال شهروندان برای تزریق واکسن ، تعداد مراکز واکسیناسیون شهر به سه برابر افزایش یافت تا بافقی ها بدون تاخیر و وقفه واکسینه شوند.

وی به گروه های سنی هدف و ازدحام جمعیت روزهای اخیر در برخی مراکز تجمیعی شهرستان اشاره کرد و یادآور شد: ستاد یادشده در هماهنگی و همکاری با دستگاه های مربوطه، برای رفاه حال شهروندان و کاهش زمان تزریق نسبت به افزایش محل های تزریق واکسن محل های تجمیعی واکسیناسیون شهرستان از ۲ واحد به ۶ واحد، اقدام کرد.

فرماندار بافق تصریح کرد: با اقدام های انجام شده تمامی گروه‌های سنی اعلام شده  و جمعیت هدف می‌توانند برای دریافت واکسن به مرکز تجمیعی واقع در سالن ورزشی آیت الله هاشمی رفسنجانی واقع در مجموعه ورزشگاه تختی شهرستان همه روزه از ساعت ۸ تا  ۱۳ و  عصرها ۱۸ الی ۲۱ ( به غیر از روزهای تعطیل ) مراجعه کنند.

به گفته وی علاوه بر مراکز شهری، مرکز درمانی دهستان های مبارکه، کوشک و سبزدشت نیز کار واکسیناسیون مناطق اقماری خود را بر عهده دارد و برای افرادی که امکان مراجعه از محل سکونت خود به مرکز درمانی را ندارد هفته ای یکبار گروه های مربوطه به همراه پزشک مرکز به روستاها مراجعه می کنند.

فرماندار: مردم بافق برای تزریق واکسن علیه کرونا سریعا مراجعه کنند

فرماندار افزود: با عنایت به مصوبه ستاد یادشده و تاکید بر عملیاتی شدن طرح، تعداد فضاهای اختصاص یافته افزایش یافت تا افراد واجد شرایط بدون هرگونه دغدغه با مراجعه به محل های تعیین شده به سرعت واکسینه شوند.

 وی از افراد واجد شرایط گروه‌های هدف که تاکنون نسبت به تزریق واکسن خود اقدام نکرده اند، خواست تا هرچه زودتر بدون تردید و توجه به برخی شایعه ها به مراکز یادشده مراجعه و واکسینه شوند.

طلائی مقدم تصریح کرد: فضای مناسبی با نیروهای مجرب برای تزریق واکسن زنان و مردان در نظر گرفته شد و افراد مورد نظر طبق برنامه ، صبح و عصر در محل تعیین شده مراجعه کنند.

وی به نظر کارشناسان بهداشت اشاره کرد و افزود: ایمنی بدن ۲ هفته پس از تزریق دُز دوم واکسن، در بدن فرد ایجاد می‌شود و تا آن زمان همچنان خطر ابتلا به بیماری وجود دارد.

رییس ستاد مبارزه با کرونای بافق اضافه کرد: توصیه می‌شود مردم در صورت تزریق واکسن ، دستورالعمل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند و حتما ماسک بزنند چرا که طبق توصیه متخصصان واکسن به تنهایی ایمنی نمی‌آورد.

جمعیت هدف واکسن شهرستان ۱۷ هزار و۵۴۳ نفر اعلام شد که با دعوتِ از مردم به شرکت در طرح واکسیناسیون  هم اکنون ۱۷ هزار و ۸۳۴ دُز واکسن به افراد واجد شرایط شهری و روستایی در مرحله اول و دوم تزریق شد.

آمار مبتلایان به ویروس کرونا و تعداد بستری آن‌ها و شمار مرگ و میرهای  احتمالی شهرستان، به صورت متمرکز از طریق سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد اعلام می‌شود.

۸۳۰ هزار نفر از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت استان یزد بالای ۱۸ سال دارند که این افراد می توانند مطابق برنامه های اعلام شده در اسرع وقت به مراکز یادشده با توجه به در پیش بودن فصل پاییر و احتمال شیوع سرما خوردگی و آنفلوآنزا مراجعه کنند.

مرکز شهرستان ۵۲ هزار نفری بافق در فاصله ۱۱۰ کیلومتری جنوب شرق شهر یزد قرار دارد.

آمار نشان می‌دهد احتمال ابتلا به کرونا در افرادی که واکسینه نشدند، نسبت به افرادی که به طور کامل واکسینه شدند ۴.۵ برابر بیشتر است و احتمال بستری شدن این افراد و مرگ ناشی از کرونا نیز به ترتیب ۱۰ و ۱۱ برابر بیشتر است.

به گزارش گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از پایگاه خبری ساینس، بر اساس یک مطالعه جامع در آمریکا ، واکسن‌های کووید ۱۹ علیه گونه دلتا موثر هستند و از بستری‌شدن و مراجعه اورژانسی به بیمارستان بر اثر کرونا جلوگیری می‌کند.

با توجه به اینکه در بسیاری از کشورها جنبش‌های ضد واکسن به راه افتاده و جامعه را با اخبار کذب تشویق به عدم واکسیناسیون می‌کند، نگرانی‌های عمومی در این زمینه افزایش یافته است.   
یادمان باشد اگر فرد واکسینه شده به کرونا مبتلا می‌شود؛ بدان معنا نیست که واکسن کارایی ندارد! بدانید اکثر افراد واکسینه‌شده در صورت ابتلا علایم بسیار خفیفی دارند و به ندرت بستری می‌شوند یا از بین می‌روند.
هیچ واکسنی ۱۰۰ درصد موثر نیست؛ بلکه علایم را کاهش می‌دهد و از مرگ جلوگیری می‌کند. با شایعات بی اساس جان خود و عزیزانتان را به خطر نیندازید.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha