استخدام نیروی پرستار متناسب با افزایش تخت‌های بیمارستانی نیست

تهران - ایرنا- معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: استخدام نیروی پرستار متناسب با افزایش تخت های بیمارستانی نیست و تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی پرستاری بویژه پرستارانی که بالای ده سال سابقه کار دارند بایستی در اولویت اقدامات اضطراری قرار گیرد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از وبدا، مریم حضرتی در نشست بررسی مشکلات نیروی پرستاری در کمیسیون بهداشت مجلس افزود: پرستاری که بیش از ۲۰ ماه است که در بخش های کوید ۱۹ بدون لحظه ای وقفه جان بر کف ارائه خدمت وایثار می کند امتحان خود را پس داده است و نباید درگیر آزمون استخدامی شود.  

وی با اشاره به کمبود شدید نیروی پرستار در بخش های مختلف، اظهار داشت: در دی ماه سال ۱۳۹۸  قبل از کوید ۱۹، در بررسی که در خصوص میزان فعالیت و ساعت اضافه کار عملکردی ماهیانه پرستاران در دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور انجام گرفت نتایج نشان داد که در اغلب دانشگاه‌های مادر اضافه کاری ها و شیفت های اجباری به پرستاران وجود دارد.

حضرتی ادامه داد: به عنوان مثال در دانشگاه علوم پزشکی  ایران ماهیانه بیش از ۳۰۰ هزار ساعت اضافه کاری عملکردی پرستاری  وجود دارد  که حداقل معادل بیش از دو هزار پرستار می شود و بقیه دانشگاه های علوم پزشکی کشور مثل شیراز، کرمان و شهید بهشتی نیز وضعیتی مشابه دارند که بدون شک این موضوع پس از شیوع پاندمی افزایش چشمگیری داشته است.

معاون پرستاری وزارت بهداشت تصریح کرد: پرستاران علی رغم خستگی و تحمل شیفت ها و اضافه کاری های اجباری ایثارگرانه و مسئولانه به صورت شبانه روزی به ارئه خدمت پرداختند و علی رغم تعطیلی های سراسری هیات دولت و دورکاری ها، پرستاران در شیفت های خود حاضر بودند و با وجود آسیب های جسمی و روحی حتی یک بیمار بدون خدمات مراقبتی رها نماند.    

حضرتی با اشاره به استخدام های خوبی که در دو سال گذشته انجام گرفت، گفت: تخصیص بیش از ۲۴ هزار نیروی  پرستار در  دو سال گذشته اگر چه بسیار ارزشمند است اما اغلب جذب نیرو به صورت تبدیل وضعیت  بوده  و عملا نیروی کافی به سیستم تزریق نشده است.

وی افزود: استخدام های صورت گرفته متناسب با افزایش تخت های بیمارستانی و افزایش بخش های ویژه صورت نگرفته و برای رسیدن به حداقل استاندارد جهانی و نسبت پرستار به تخت یا پرستار به جمعیت فاصله زیادی داریم که باید تدبیر فوری در این خصوص صورت گیرد.

حضرتی در ادامه با گلایه از تفکیک پرستاران به پیمانی، قراردادی، شرکتی و تبصره ای و عدم سهمیه مناسب برای تبدیل وضعیت پرستاران شرکتی در استخدامی های اخیر، تاکید کرد: تمام پرستاران شرح وظایف واحدی دارند و برای ایجاد عدالت در سیستم باید از نظر امتیازات، حقوق و تسهیلات با یک نگاه دیده شوند. در حال حاضر ۳۵ درصد پرستاران در بخش های درمانی و پرستاران شرکتی هستند که پرداختی و مزایای آنان متناسب با خدماتشان نیست که نیازمند تجدید نظر در تبدیل وضعیت  این عزیزان وجود دارد.

وی افزود: بیش از ۲۲۰۰ پرستاری شرکتی و نزدیک به ۹۹۶۰ پرستار قرار دادی بالای ۱۰ سال سابقه  خدمت داریم،  قانون می گوید جذب باید از طریق آزمون باشد، اما این قانون مربوط به زمان عادی است  نه در زمان بحران و مبارزه جهانی با یک پاندمی منحوس. لذا چه آزمونی بالاتر از این که این پرستاران حدود دو سال در بخش های ویژه کووید با جان و دل ارائه خدمت دادند و امروز دارای مهارت و تجربه بالایی هستند. لذا برای پیشگیری از  ترک خدمت احتمالی و مهاجرت  آنان به کشورهای دیگر  ضرورت دارد نسبت به تبدیل وضعیت این عزیزان اقدام سریع صورت گیرد.

به گفته معاون پرستاری وزارت بهداشت، با توجه به خیز پنجم کووید۱۹، احتمال اتصال آن به خیزهای بعدی طی نامه ای به وزیر محترم بهداشت به حداقل ۲۵ پیشنهاد اضطراری و ضروری این معاونت در حوزه پرستاری اشاره شده است.

وی افزود: در این نامه که به دنبال درخواست های متعدد دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور در خصوص مشکلات و نیازهای فوری و ضروری در حوزه پرستاری نوشته شده به کمبود محرز کادر پرستاری، خستگی و تحلیل قوای جسمی و روحی پرستاران و ضرورت برنامه ریزی مناسب جهت حفظ و نگهداشت نیروی انسانی اشاره شده است.

حضرتی تصریح کرد: این نامه در دو بخش پیشنهادات اضطرای و ضروری نوشته شده که تسریع در جذب و بکارگیری پذیرفته شدگان آزمون بهمن ماه سال ۹۹ بویژه جذب آنی پرستاران بیکار و غیر شاغل در مراکز درمانی، اخذ مجوز جذب فوری حداقل ۱۰ هزار پرستار، تبدیل وضعیت پرستاران شرکتی و یا قراردادی  با ۱۰ سال و بیشتر سابقه کار به یک وضعیت پایدارتر  و بکارگیری نیروهای کمک پرستاری یکساله و اجرای فوری تعرفه گذاری خدمات پرستاری از پیشنهادات مهمی است که در بخش پیشنهادات اضطراری به آن اشاره شده است.

در پایان نشست  پس از بحث و گفت و گوهای صورت گرفته مقرر شد کارگروهی متشکل از نمایندگانی از وزارت بهداشت، سازمان های برنامه و بودجه و امور اداری و استخدامی و نظام پرستاری و دو عضو کمیسیون بهداشت و درمان تشکیل و با بررسی موارد مطروحه راهکارهای اجرای آنها را پیشنهاد دهند.

1352

 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha