فاز دوم کارآزمایی بالینی واکسن نورا به زودی آغاز می شود

تهران- ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) گفت: فاز دوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا نورا به زودی آغاز می شود و به احتمال زیاد تا چند روز آینده وارد این مرحله خواهیم شد.

دکتر حسن ابوالقاسمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا افزود: اطلاعات این مرحله در اختیار مسئولان ذیربط قرار گرفته و منتظر پاسخ آنها هستیم تا این مرحله شروع شود.

وی ادامه داد: پس از اخذ مجوز از مبادی ذیربط، مرحله دوم تست انسانی این واکسن، به سرعت آغاز خواهد شد.

ابوالقاسمی، تعداد داوطلبان این واکسن ۳۰۰ نفر اعلام کرد و گفت: فاز دوم فقط در تهران انجام می شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله افزود: هرچند داوطلبانی از سایر مناطق اعلام آمادگی کردند، اما به دلیل سختی تردد، قرار شد این طرح در تهران برگزار شود.

وی اظهار امیدواری کرد که فاز دوم تست انسانی بیش از ۲ ماه طول نکشد و با عبور موفقیت آمیز، وارد مرحله سوم شویم.

بی عارضه بودن واکسن نورا اثبات شد

وی ادامه داد: در مرحله نخست تست انسانی، بی عارضه بودن واکسن نورا اثبات شده و ایمنی بخشی هم در مرحله دوم مورد ارزیابی قرار می گیرد.

ابوالقاسمی بیان داشت: هرچند در فاز اول مقداری به ایمنی بخشی پرداخته شد، اما تعداد داوطلبان این مرحله، زیاد نبود و به همین دلیل در فاز دوم این موضوع بررسی دقیق تری انجام می گیرد.

وی ادامه داد: داوطلبان مرحله اول تست انسانی این واکسن، دچار عارضه جدی نشده اند و حال عمومی آنان خوب است.

به گزارش ایرنا،  واکسن «نورا» با تلاش ۱۶ ماهه پزشکان، متخصصان و پژوهشگران بخش تحقیقات و پژوهش بیمارستان بقیه الله (عج) و با مشارکت محققان دانشگاه امام حسین (ع) ساخته‌شده است.

این واکسن ششم تیر ماه ١٤٠٠ با حضور سعید نمکی وزیر وقت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سردار سرلشگر پاسدار حسین سلامی فرمانده‌کل سپاه، رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و جمعی از فرماندهان و مسئولین در دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله (عج)  رونمایی و از ششم تیرماه به‌طور رسمی وارد فاز بالینی شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) درباره این واکسن اظهار داشت: واکسن نورا یک واکسن نوترکیب است و صفر تا ١٠٠ آن را محققان ایرانی انجام داده اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha