۲۲ شهریور ۱۴۰۰، ۹:۴۰
کد خبرنگار: 1028
کد خبر: 84469110
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

برداشت مرکبات مازندران با نارنگی زودرس آغاز شد

۲۲ شهریور ۱۴۰۰، ۹:۴۰
کد خبر: 84469110
برداشت مرکبات مازندران با نارنگی زودرس آغاز شد

ساری - ایرنا - مرکبات مازندران با نارنگی زودرس در سطح حدود ۱۱ هزار هکتار به مرحله برداشت و عرضه به بازار رسیده است ؛ میوه پائیزی که پوست سبزی دارد اما قند آن کامل شده ومزه آن ترش و شیرین است.

 طبق آمار رسمی سازمان جهاد کشاورزی مازندران  از ۱۱۰ هزار هکتار باغ مرکبات استان ، ۲۵هزار هکتار نارنگی است که با توسعه و احیاء باغ مرکبات امسال سطح باغ های نارنگی زودرس استان به ۱۱ هزار هکتار افزایش یافت که حدود پنج هزار هکتار بیشتر از سال گذشته است.

نارنگی و پرتقال مهم ترین میوه باغ های مازندران هستند و بسته به گونه درخت به صورت زودرس و یا دیررس برداشت شده و روانه بازار می شود. در میان نارنگی ها ارقام ایواساکی ، میاگاوا ، اکتیو و  هوشیموتو در باغ های مرکبات مازندران زودرس محسوب می شوند و به طور معمول برداشت آنها از دهه دوم شهریور آغاز می شود.

گزارش میدانی خبرنگار ایرنا در ساری نشان می دهد هر کیلو نارنگی زودرس به طور متوسط ۲۰ هزار تومان در بازار عرضه می شود. 

طبق اعلام رسمی سازمان جهاد کشاورزی مازندران نارنگی زودرس به عنوان نخستین میوه پائیزه از گروه مرکبات است . عمده باغ های این نوع از میوه در مناطق شرق استان وجود دارد.

روابط عمومی جهاد کشاورزی مازندران روز دوشنبه به نقل از مدیر جهاد کشاورزی میاندورود از آغاز برداشت نارنگی پیش رس از باغات این شهرستان خبر داد و گفت : از هفت هزار و ۴۶۱ هکتار باغ مرکبات این شهرستان ۲ هزار و ۶۰۴ هکتار به کشت نارنگی اختصاص دارد که پیش‌بینی می شود  امسال ۶۰ هزار تن نارنگی از باغات این شهرستان برداشت شود .

 سیداسماعیل علوی میانگین عملکرد نارنگی را ۳۰ تن در هکتار اعلام کرد و افزود: از مزیت های ارقام نارنگی های پیش رس  تازه خوری، عرضه زودتر آن به بازار و برداشت آسانتر محصول به دلیل درختچه ای بودن آن است .

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میاندورود هاشیمیتو، ایواساکی و میاگاوا را ارقام نارنگی‌های پیش‌رس منطقه اعلام کرد و گفت: این ارقام زودرس پوست سبزی دارند و در عین حال، قند آن کامل شده و در حالت کلی اگر نسبت قند به اسید بیشتر از ۱۰ باشد، میوه قابل برداشت است و می‌توان نارنگی را به بازار عرضه کرد و سبز بودن نارنگی سبب نمی‌شود برخی افراد بخواهند با سبززدایی محصول را به فروش برسانند.

کارشناسان باغبانی مازندران معتقدند اگر نارنگی های عرضه شده در بازار به رنگ سبز نباشد، نشانه انجام عملیات سبز زدایی با هدف فریب دادن شهروندان است و نباید از این میوه استفاده کرد.

جهاد کشاورزی مازندران هم از باغداران خواسته است از چیدن نارنگی های غیر زودرس که قند آن کامل نشده است، خودداری کنند. "انشو "، "پیج" ، "کلمانتین "، "یافا" و "یونسی" از انواغ نارنگی هایی دیررس باغ های مازندران هستند که برداشت آنها با گونه های مختلف پرتقال مانند " تامسون " از نیمه آبان شروع می شود.

جهاد کشاورزی مازندران تاکید کرد که با توجه به تولید قابل توجه انواع مرکبات بویژه نارنگی زود رس و پرتقال و لزوم صادرات آن به خارج از استان و کشور ، باغداران به هیچ عنوان نه تنها در برداشت محصول عجله نکنند، بلکه از پیش فروش آن نیز خودداری کنند ، چون برخی از دلالان با هدف استفاده از قیمت بالای میوه های نوبرانه ، محصول باغات را پیش خرید و عملیات رنگ آوری را روی میوه انجام می دهند. 

طبق آمار رسمی سال گذشته حدود ۲۵۰هزار تن مرکبات استان صادر شده که ۶۰ درصد بیشتر از سال ۱۳۹۸ است.

مازندران با دارا بودن ۱.۵ درصد از اراضی کشور و ۲.۵ درصد اراضی کشاورزی کشور سالانه بیش از هفت میلیون تن محصولات کشاورزی تولید می کند که  ۱۰ درصد ارزش اقتصادی محصولات کشاورزی کشور را به خود اختصاص داده است .

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha