نامگذاری روز شهدای زاگرس، روحیه ایثار برای نجات طبیعت را تقویت می‌کند

شیراز-ایرنا- رئیس شورای اسلامی شهر فیروزآباد استان فارس با یادآوری جان باختن اعضای خانواده بهزادی برای حفظ طبیعت اعلام کرد: نامگذاری یک روز به نام شهدای زاگرس در تقویم رسمی می‌تواند زمینه ترغیب و تشویق افراد در جامعه به ایثار و فداکاری برای نجات طبیعت به عنوان میراث آیندگان را تقویت و نهادینه کند.

مسلم اولاد سه‌شنبه در مصاحبه با  خبرنگار ایرنا اظهار داشت:طبیعت جلوه ای از ذات الهی است و حفظ و صیانت از طبیعت از مهمترین وظایف هر انسان است.
وی اضافه کرد: ترویج فرهنگ ایثار و شهادت مستلزم همراهی مسئولان است و ضرورت نامگذاری یک روز به نام شهدای زاگرس در تقویم رسمی می تواند زمینه ترغیب و تشویق به پاسداشت محیط زیست را در جامعه ما نهادینه کند.

نامگذاری روز شهدای زاگرس، روحیه ایثار برای نجات طبیعت را تقویت می‌کند
مسلم اولاد رئیس شورای شهر فیروزآباد

اولاد افزود: بروز برخی سهل‌انگاری‌ها در روشن کردن آتش در طبیعت و خاموش نکردن آن که به آتش‌سوزی گسترده منجر می‌شود، هنوز فرهنگ محافظت از منابع طبیعی در جامعه نهادینه نشده است،‌ از این رو، باید این فرهنگ را به عنوان یک مطالبه عمومی در جامعه نهادینه کنیم.
رئیس شورای شهر فیروزآباد ادامه داد: دوازدهم مرداد ماه سال ۱۴۰۰ افراد خانواده بهزادی با بذل جان خود در راه صیانت از محیط زیست و طبیعت منطقه هایقر به اثبات رساندند که این امر نشان دهنده این است که فرهنگ ایثار هنوز در جامعه ما وجود دارد.
وی در بخش دیگری  از سخنان خود خواستار حمایت مسئولان و متولیان استانی و کشوری نسبت به نامگذاری و مصوب روزی به نام شهدای زاگرس در تقویم رسمی کشور شد.

ارتفاعات تنگه هایقر شهرستان فیروزآباد استان فارس مردادماه ۱۴۰۰صحنه رشادت و ایثار نیروهای مردمی بود که برای خاموش کردن آتش‌سوزی منابع طبیعی این منطقه بکر آستین همت بالا زده بودند.
آتش ۱۱ مرداد به جان طبیعت زیبای تنگه هایقر افتاد و بعد از تلاش حدود ۴۸ ساعته ۱۳ مردادماه مهار شد اما در میانه تلاش‌ها یعنی ۱۲ مردادماه، سه تن از طایفه بهزادی (حامد، ناصر و رضا) از نیروهای مردمی و عشایر منطقه جان خود را بر اثر سوختگی و محاصره شدن در آتش از دست دادند. 

جهانبخش بهزادی نیز در این حادثه دچار سوختگی شدید شد که پس از تحمل ۲۰ روز دشواری فرایند درمان، در بیمارستان سوانح سوختگی امیرالمومنین (ع) صدرای شیراز جان باخت.
بنا بر اعلام هفتم شهریورماه ۱۴۰۰ مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس،  براساس قانون به چهار نفر جانباخته حادثه آتش سوزی طبیعت تنگه هایقر فیروزآباد لقب فداکار خدمت داده می‌شود.
پیش از این رئیس هیأت مدیره انجمن کانون سبز از تشکل‌های زیست‌محیطی استان فارس، نامگذاری سوم شهریورماه به نام روز شهدای زاگرس در تقویم استان و کشور را خواستار شده بود.
بهمن ایزدی در مصاحبه با ایرنا گفته بود: روز جان باختن جهانبخش بهزادی چهارمین مدافع طبیعت در آتش‌سوزی تنگه هایقر فیروزآباد فارس تقریبا با فداکاری شریف باجور فعال محیط زیست ایران و سه تن دیگر در آتش‌سوزی جنگل‌های مریوان مصادف شد.
زنده‌یاد شریف باجور سوم شهریورماه سال ۹۷ به همراه گروهی برای مهار آتش‌سوزی در جنگل‌های زاگرس به مناطقی که دچار آتش‌سوزی شده بود، رفت اما در میان آتش گرفتار شد و جان باخت.
ایزدی بیان داشت: به دلیل اتفاق تلخی که اخیرا برای خانواده بهزادی رخ داد و مصادف بودن سوم شهریورماه روز اعلام خبر جان باختن جهانبخش بهزادی با روز درگذشت شریف باجور، شایسته است که در تقویم ایران، این روز را به نام شهدای زاگرس نامگذاری کنیم.
شریف باجور، امید کهنه پوشی، رحمت حکیمی و محمد پژوهی نیز سوم شهریورماه ۹۷ زندگی خود را برای حفاظت از محیط زیست و خاموش کردن آتش در جنگل‌های شهرستان مرزی مریوان استان کردستان در غرب ایران از دست دادند.
به گفته مدیرکل محیط زیست استان کردستان، ۲ نفر از این جانباختگان فعالان زیست محیطی مریوان و ۲ نفر دیگر نیز از پیمانکاران اداره منابع طبیعی و آبخیزداری این شهرستان بودند که به علت خفگی ناشی از تنفس دود و سوختگی ناشی از شدت آتش سوزی جنگل های نزدیک روستاهای سلسی و پیله در شهرستان مریوان، جان باختند.
پیش از این، حسین آرگیو فرماندار فیروزآباد بیستم شهریورماه جاری با اشاره به همزمانی جان‌باختن جهانبخش بهزادی چهارمین فرد جانباخته در عملیات خاموش‌کردن آتش‌سوزی مردادماه طبیعت هایقر این شهرستان با سالروز آسمانی شدن محیط‌بانان در کوه‌های زاگرس در سوم شهریورماه، گفت:‌ نامگذاری این روز به نام شهدای زاگرس را در تقویم دنبال می‌کنیم.

فیروزآباد از شهرستان های جنوب غربی فارس است و حدود ۹۰ کیلومتر با شیراز فاصله دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha