تالاب «شیرین‌سو» کبودراهنگ پنج سال دیگر شکار ممنوع شد

همدان- ایرنا- معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان گفت: به استناد ماده ۶ قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست، هرگونه شکار و تیراندازی در منطقه شکار ممنوع تالاب شیرین سو در شهرستان کبودراهنگ از مرداد ماه امسال به مدت پنج سال دیگر ممنوع شده است.

مهدی صفی خانی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه این ممنوعیت در آگهی روزنامه رسمی منتشر شد افزود: تالاب شیرین سو به وسعت ۴۳ هکتار در فاصله ۴۰ کیلومتری مرکز شهر کبودراهنگ از توابع استان همدان واقع شده و وسعت محدوده منطقه شکار ممنوع  ۳۰۰ هکتار است.

معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان ادامه داد: منابع آبی تامین کننده آب این تالاب چشمه همجوار با آن و روان آب های سطحی است که در فصل های پر بارش جاری می شود.

صفی خانی گفت: این منطقه به علت شرایط زیستی از جمله محل فرود و زیست پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی از اهمیت بالایی برخوردار است همچنین گاهی مواقع شاهد حضور طولانی مدت پرندگان مهاجر در این تالاب و جوجه آوری نیز هستیم.

وی اظهار داشت: تالاب شیرین سو کبودراهنگ از سال ۸۹ به عنوان منطقه شکار ممنوع معرفی و در سال های ۹۵ و ۱۴۰۰ ممنوعیت شکار در این منطقه تمدید شد.

معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان درباره چرایی شکار ممنوع شدن برخی مناطق توضیح داد: به دنبال شناسایی استعدادهای بالقوه مناطق توسط کارشناسان محیط زیست در زمینه وضعیت اکوسیستم و حیات وحش مناطق اقدامات لازم برای ممنوعیت شکار در آن مناطق صورت می گیرد.

تالاب «شیرین‌سو» کبودراهنگ پنج سال دیگر شکار ممنوع شد

صفی خانی اضافه کرد: برخی مواقع مناطق شکار ممنوع شاید از نظر زیستی شرایط لازم را نداشته باشند اما به علت حفظ گونه های دیگری به عنوان مثال «پلنگ» آن منطقه شکار ممنوع اعلام شده تا طعمه و شکار مورد نیاز این گونه درنده از بین نرود در اصل با این کار گونه‌های کمیاب و در معرض انقراض حفظ می شوند.

معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان بیان کرد: همچنین با شکار ممنوع کردن مناطق می توان اشرافیت بر گونه هایی که قابلیت حفاظتی دارند را افزایش داد و تنوع زیستی، جمعیت و نوع زیست این گونه را به صورت مستمر پایش و بررسی کرد.

صفی خانی ادامه داد: برخی مناطق از جمله آنهایی که تحت مدیریت آب منطقه ای هستند شرایط لازم برای ممنوعیت شکار را ندارند با این وجود برای حفاظت از گونه ها مساعدت لازم صورت می گیرد.

صفی خانی از دیگر کارکردهای ممنوعیت شکار در یک منطقه را آماده کردن آن برای ارتقای سطح به مناطق چهارگانه دانست و افزود: پس از دوره سه یا پنج ساله ممنوعیت شکار، وضعیت منطقه دوباره بررسی شده و در صورت احراز شرایط لازم به یکی از مناطق چهارگانه ارتقا می یابد در غیر اینصورت ممنوعیت شکار در آن منطقه تمدید می شود.

وی بیان کرد: البته برخی مواقع نیز وجود معادن در یک منطقه یا اجرای طرح های آبخیز و آبخوان داری سبب ممانعت دستگاه های متولی این طرح ها از ارتقای منطقه را نداده و در این مناطق فقط شکار ممنوع می شود.

معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان یادآوری کرد: مواقعی هم شاهد بازگشت وضعیت منطقه از شکار ممنوع به مناطق عادی هستیم به عنوان مثال بخشی از دشت اسدآباد به علت وجود «میش مرغ» شکار ممنوع اعلام شده بود که با تغییر زمین، دست اندازی کشاورزان به اراضی این منطقه و از بین رفتن زیستگاه این پرنده، این منطقه کارکرد خود را از دست داد.

صفی خانی ادامه داد: بنابراین تنها بخشی از دشت اسدآباد ارتقا سطح پیدا کرده و بخش دیگری نیز از وضعیت شکار ممنوع خارج شد. 

استان همدان دارای ۱۳ منطقه شکار ممنوع به نام های گرین و آردوشان (نهاوند)، الوند(همدان ،تویسرکان، بهار و اسدآباد)، تالاب سد اکباتان، قهاوند، علوی، تالاب سد آبشینه (همدان)، زند، آقگل (ملایر)، تجرک (فامنین)، غینرجه و آقداق(رزن و کبودراهنگ)، شیرین سو (کبودراهنگ) و کرفس(رزن) است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha