مسکو: از مداخله انکارناپذیر آمریکا در انتخابات سند داریم

مسکو - ایرنا - ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: شواهد انکارناپذیر در مورد مداخله آمریکا در انتخابات روسیه در دست داریم.

به گزارش ایرنا، زاخارووا روز یکشنبه در در گفت و گو با کانال یوتیوب سالاویو-لایو خاطرنشان کرد: مداخله آمریکا در امور داخلی روسیه ازجمله در انتخابات آتی بطور مستند اثبات شده است.  

دیپلمات ارشد روس با اشاره به احضار اخیر سفیر آمریکا در مسکو به وزارت خارجه روسیه اظهار داشت: ما با ارائه نکات مشخص به طرف آمریکایی نشان دادیم که از خاک ایالات متحده با کمک شرکت های بزرگ اینترنتی این کشور، مداخله در امور داخلی روسیه و فرآیندهای انتخاباتی صورت می گیرد.  

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: احضار جان سالیوان سفیر آمریکا در مسکو به وزارت خارجه روسیه در مورد مداخله شرکت های آمریکایی در انتخابات روسیه، نتیجه قابل انتظار برای سیاست های آمریکا در مورد روسیه ازجمله در عرصه سایبری بود.  

روسیه قصد دارد در هفته آینده (۱۷ تا ۱۹ سپتامبر) انتخابات پارلمانی برگزار کند و از ناظران چندین کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران برای نظارت بر این انتخابات دعوت کرده است. با این وجود، وزارت امور خارجه آمریکا مدعی شده است که "نظارت آزاد و معتبر بر انتخابات روسیه غیر ممکن است. "

وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه جان سالیوان سفیر آمریکا در این کشور را احضار کرد.  
یک مقام دیپلماتیک روسیه گفت: سالیوان روز جمعه در وزارت خارجه روسیه حاضر شد و حدود ۲۰ دقیقه در این وزارتخانه حضور داشت. دلیل احضار سفیر آمریکا دخالت واشنگتن در انتخابات روسیه است.  
در همین حال سفارت آمریکا در روسیه در بیانیه‌ای علت حضور سالیوان در وزارت خارجه روسیه را دیدار با سرگی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه این کشور و بحث در خصوص رویکرد جو بایدن رییس جمهوری آمریکا برای عادی‌سازی روابط مسکو و واشنگتن اعلام کرد.  

زاخارووا سپس گفت که سازمان نظارت بر ارتباطات جمعی روسیه (روس کوم نادزور) به این واقعیت پی برده است که شماری از کاربران با آدرس IP ثبت شده در آمریکا در سیستم «رای گیری هوشمند» در روسیه شرکت می کردند.

سیستم رای گیری هوشمند را طرفداران الکسی ناوالنی رهبر زندانی مخالفان دولت روسیه راه اندازی کرده بودند تا رای گیری به موازات انتخابات آتی دومای روسیه صورت گیرد و سازمان روس کوم نادزور دسترسی اینترنتی به این سیستم را به دلیل ارتباط آن با بنیاد مبارزه با فساد مالی متعلق به ناوالنی قطع کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha