تولد۹ نوزاد درآمبولانس طی ۵ ماه درداراب و هشدار مسئول اورژانس شهرستان

شیراز- ایرنا- تولد ۹ نوزاد طی پنج ماه در آمبولانس‌های اورژانس داراب فارس از دیدگاه مسئول مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی این شهرستان نوعی ناهنجاری و نشانگر آن است که حضور در بیمارستان در وقت معین نبوده و خانواده‌ها باید برنامه‌ریزی بهتری داشته باشند تا جان مادر و فرزند به خطر نیفتد.

هادی کشاورز دوشنبه در مصاحبه با ایرنا افزود: در شرایطی که وضعیت زایمان بحرانی تشخیص داده شود به نزدیکترین پایگاه اورژانس ۱۱۵ به آدرس مورد نظر اطلاع داده می شود و اعزام آمبولانس صورت می‌گیرد که این اتفاق ۲۱ شهریور در داراب رخ داد.

وی ادامه داد:‌با توجه به شرایط خاص و بحرانی مادرباردار، او به داخل آمبولانس منتقل و در حین اعزام  به مرکز درمانی، نوزاد در آمبولانس متولد شد.
مسئول فوریت های پزشکی داراب گفت:پس از انجام اقدامات درمانی و مراقبتی لازم توسط کارشناسان اورژانس ۱۱۵، هر دو نفر(مادر و نوزاد) برای دریافت اقدامات درمانی بیشتر به بیمارستان امام حسن مجتبی (ع) داراب منتقل و با حال عمومی مناسب به بخش زایشگاه تحویل داده شدند.

تولد نوزادهای عجول 

سید حسین هاشمی متخصص زنان و زایمان به ایرنا گفت: تولد نوزادهای عجول در آمبولانس ها و مسیر بیمارستان امری طبیعی است و در همه جای دنیا اتفاق می افتد.

وی افزود: معمولا به چند علت این اتفاق رخ می دهد که یکی از آنها تعداد زایمان بالای مادر و دیگری بازشدن دهانه رحم مادر زودتر از زمان مقرر است.

هاشمی گفت: بر اساس مطالعات درصدی از نوزادان به جای تولد در زمان طبیعی، قبل از موعد طبیعی متولد می شوند که این نوزادان در گروه نوزادان نارس قرار می گیرند.

این متخصص زنان و زایمان ادامه داد: تولد زودرس در سه‌ چهارم موارد مرگ‌ و میر نوزادان و نیمی از موارد اختلالات نورولوژیک کودکان نقش دارد.

 وی افزود: با وجود پیشرفت‌های اخیر در مراقبت‌های مامایی و نوزادی، شیوع تولدهای زودرس رو به افزایش است که بیشتر این موارد بین هفته‌های ۳۴ تا ۳۶ بارداری اتفاق می افتد و معمولا علل زایمان و تولد زودرس هنوز دقیقا مشخص نیستند ولی احتمالا ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی مطرح هستند. 

 این متخصص زنان و زایمان گفت: بیماری‌هایی نظیر واژینوز باکتریایی، عفونت‌های داخل رحمی، عفونت‌های غیرزنانه، جراحی شکمی در مادر، اختلالات اندوکرین مادر، چندقلویی، طول سرویکس کوتاه‌تر از ۳ سانتی متر، سیگار، ناهنجاری‌های رحمی و جفت سرراهی در شروع زایمان در تولد زودرس مقصر شناخته شده‌اند.

اگرچه تولد نوزادهای عجول را این متخصص،طبیعی می داند ولی در ضرب المثل رایج بین ایرانیان، به کسی که عجله دارد می گویند مگر هفت ماهه به دنیا آمده‌ای؟

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha