تداوم تردیدها از افشای نقش سعودی در حملات ۱۱ سپتامبر

تهران- ایرنا- وزیر دفاع پیشین آمریکا انتشار اسناد طبقه‌بندی شده مربوط به حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر را مهم دانست اما گفت که شک دارد خانواده قربانیان این حادثه، پاسخ رضایت بخشی از نقش سعودی دریافت کنند.

به گزارش یکشنبه ایرنا از شبکه خبری سی ان ان، لئون پانتا وزیر دفاع سابق و مدیر آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا) گفت از تصمیم جو بایدن برای دستور بازنگری در طبقه‌بندی اسناد مربوط به تحقیقات پلیس فدرال(اف بی آی) در مورد حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر "خشنود" است، اما او شک دارد که خانواده قربانیان از پاسخ‌های مربوط به نقش عربستان سعودی سود ببرند.

وی اظهار کرد: من فکر می کنم که خانواده های قربانیان حق دارند از تمام حقیقت آنچه که در جریان حادثه ۱۱ سپتامبر بوده و چه کسانی در آن دخیل بوده اند مطلع شوند اما گمان می‌کنم که آنها پاسخ‌های رضایت بخشی در مورد نقش سعودی دریافت نخواهند کرد.

وزیر دفاع پیشین آمریکا که در بیستمین سالگرد حملات تروریستی به برج‌های دو قلوی سازمان تجارت جهانی در نیویورک و پنتاگون سخن می‌گفت، با این حال افزود: من فکر می‌کنم انتشار این اطلاعات بسیار مهم است تا بتوانیم درک بهتری از این داشته باشیم که چه کسی در مورد فاجعه ۱۱ سپتامبر چه نقشی داشته است.

بایدن در اوایل این ماه فرمان اجرایی را امضا کرد که وزارت دادگستری و سایر نهادهای فدرال را به انجام بازنگری طبقه‌بندی اسناد مربوط به این حادثه ملزم می‌کند. این اقدام حدود یک ماه پس از آن صورت گرفت که بیش از یکهزار و ۶۰۰ نفر از افرادی که در حملات ۱۱ سپتامبر آسیب دیده بودند با انتشار نامه‌ای از بایدن خواستند تا به مناسبت سالگرد این رویداد از رفتن به  منطقه صفر در شهر نیویورک خودداری کند، مگر اینکه اسناد و اطلاعات اضافی دولت را که پیشتر مسدود شده بود، منتشر کند.

بایدن در بیانی‌ای نوشت: دستور اجرایی از دادستان کل می‌خواهد اسناد محرمانه را در ۶ ماه آینده به صورت عمومی منتشر کند. قلب من همچنان در کنار خانواده‌های ۱۱ سپتامبر است که رنج می‌برند و دولت من همچنان به احترام با اعضای این جامعه ادامه خواهد داد. من از صداها و بینش آنها استقبال می‌کنم و راهی را برای پیشرفت ترسیم خواهیم کرد.

نامه خانواده‌های ۱۱ سپتامبر تا حدی نقش عربستان در آن روز سرنوشت ساز را زیر سوال برد و نشان می‌دهد که اعضای دولت عربستان سعودی در "حمایت از حملات" مشارکت داشته‌اند.

کمی بعد از این نامه، وزارت دادگستری اعلام کرد که اطلاعات یا اسناد مربوط به حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ که پیش از این مخفی شده بود، می‌تواند برای عموم افشا شود.

به دنبال این نامه‌نگاری‌ها و دستور بایدن برای انتشار اسناد و تحقیقات اف بی آی که به تازگی مختومه شده است، جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا به همراه دو رئیس جمهوری دموکرات پیشین یعنی باراک اوباما و بیل کلینتون در محل حادثه ۱۱ سپتامبر در نیویورک، پنسیلوانیا و پنتاگون حضور یافت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha