ارائه خدمت رایگان ۳۸۴ مرکز درمانی تامین اجتماعی در سه ماهه نخست سال

تهران - ایرنا - بر اساس بررسی‌های دفتر فناوری اطلاعات، آمار و محاسبات در سه ماهه نخست سال ۱۴۰۰، ۳۸۴ مرکز درمانی ملکی به مراجعین ارائه خدمات کرده که ۷۵ مرکز آن بستری و ۳۰۹ مرکز نیز سرپایی بوده است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، بر اساس بررسی های دفتر فناوری اطلاعات، آمار و محاسبات این سازمان، ‌در سه ماهه نخست سال ۱۴۰۰، ۲۵ میلیون و ۴۲۸ هزار و ۵۳۸ مراجعه برای دریافت خدمات سرپایی شامل: ویزیت و خدمات تشخیصی ‌- درمانی به مراکز درمانی ملکی سازمان صورت گرفته که نسبت به مدت زمان مشابه در سه ماهه اول سال ۹۹، ۴۴.۰ درصد افزایش داشته است.

از تعداد کل مراجعات سرپایی ۹۸.۵ درصد مشمول بیمه تامین اجتماعی، ۰.۱ درصد بیمه سلامت و ۱.۳ درصد مشمول سایر بیمه ها و بیماران آزاد بوده اند. نسبت ویزیت سرپایی پزشکان متخصص به تعداد بیمار بستری مربوط به سه ماهه اول سال ۱۴۰۰ نیز برابر با ۲۰ بوده و نشان می دهد به ازای ۲۰ بیمار ویزیت شده توسط پزشکان متخصص، یک بیمار در مرکز درمانی بستری و تحت درمان قرار می گیرد.

بر اساس این آمار، تعداد تخت فعال مراکز بستری (اعم از بیمارستان و مراکز جراحی محدود) از ۹۱۱۶ تخت در سه ماهه اول سال ۹۹، به ۸۹۱۷ تخت فعال در سه ماهه اول سال ۱۴۰۰ رسیده است که ۲.۲ درصد کاهش را نشان می دهد.

گفتنی است، با توجه به جمعیت ۴۳ میلیون و ۶۵۵ هزار و ۳۱۳ نفری بیمه شدگان تحت پوشش درمان سازمان تامین اجتماعی، ۰.۲ تخت فعال بستری به ازای هر ۱۰۰۰ بیمه شده تا پایان خرداد ۱۴۰۰ اختصاص یافته است.

همچنین درصد اشغال تخت بیمارستان های ملکی در سه ماهه اول سال ۱۴۰۰ نسبت به مدت زمان مشابه در سه ماهه اول سال ۹۹، با افزایش ۲۰.۶ درصدی از ۴۳.۰۸ درصد به ۶۳.۷۰ درصد رسیده است.

تعداد کل موارد اعمال جراحی بستری در مراکز درمانی ملکی در سه ماهه اول سال ۱۴۰۰ نسبت به مدت زمان مشابه در سه ماهه اول سال ۹۹ نیز، افزایش ۲۷.۸ درصدی را نشان داده است که این افزایش بیشتر مربوط به موارد اعمال جراحی بزرگ بوده است.

همچنین در بخش بستری مراکز ملکی سه ماهه اول سال ۱۴۰۰، تعداد ۱۷۴ هزار و ۷۸۰ بیمار بستری و تحت درمان قرار گرفته اند که نسبت به سه ماهه اول سال ۹۹، افزایشی در حدود ۳۴.۸ درصدی را نشان می دهد.

مجموع زایمان ها درسه ماهه اول سال ۱۴۰۰، برابر با ۲۵ هزار و ۶۲۲ مورد بوده است که نسبت به مدت زمان مشابه در سه ماهه اول سال ۹۹ کاهش ۱۰.۷ درصدی را نشان می دهد، همچنین درصد زایمان سزارین نیز در سه ماهه اول سال ۱۴۰۰ نیز به ۴۳.۶ درصد رسیده است که نسبت به مدت زمان مشابه در سه ماهه اول سال ۹۹، افزایشی در حدود ۰.۴ درصدی را نشان می دهد.

به گزارش ایرنا، سازمان تامین اجتماعی به عنوان بزرگترین صندوق بازنشستگی کشور بیش از ۵۰ درصد جمعیت کشور را تحت پوشش مقررات حمایتی از جمله درمان قرار داده است.

بر اساس آخرین آمارها، بالغ بر ۱۴ میلیون نفر از جمعیت کشور به عنوان بیمه‌شده اصلی و بیش از چهار میلیون نفر به عنوان مستمری‌بگیر بازنشستگی، ازکارافتادگی و بازماندگان از تعهدات بلندمدت وکوتاه‌مدت بیمه‌ای و درمان بهره‌مند می‌شوند. با احتساب اشخاص تبعی تحت تکفل این گروه‌ها، در مجموع بیش از ۴۴ میلیون نفر از جمعیت کشور عضو خانواده تامین اجتماعی به شمار می‌روند.

۱۳۵۲

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha