هفت موکب از استان همدان در اربعین حسینی به کربلا اعزام می‌شود

همدان-ایرنا- رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان همدان از اعزام هفت موکب در ایام اربعین به کربلا خبر داد و گفت: این موکب ها با ۲۶۰ خادم از ۲۸ شهریور تا هفتم مهر با استقرار در شهر کربلا به زائران حسینی(ع) خدمت رسانی می کنند.

«محمدعلی بادامی» روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه شرایط اضطراری شیوع ویروس کرونا برای دومین سال پیاپی مانع از برگزاری باشکوه و گسترده پیاده روی اربعین شده است، اظهار داشت: با توجه به شعار امسال ستاد بازسازی عتبات عالیات با عنوان «اِنَّ الْحُسین مِصباحُ الْهُدی وَ سَفینَهُ الْنِّجاة»، مردم همچون سال‌های گذشته مشتاقانه آماده حضور در پیاده‌روی بزرگ اربعین هستند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اعلام دولت عراق مبنی بر صدور روادید برای ۳۰ هزار ایرانی و ۱۰ هزار نفر از کشورهای همجوار، محدودیت های برای حضور مردم و موکب های به واسطه همه گیری ویروس کرونا در کربلای معلی ایجاد شده است.

رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان همدان افزود: ستاد اربعین استان از مدت‌ها قبل پیگیر اخذ و تمدید پروانه‌ها برای فعالیت موکب‌ها بود و در این زمینه موفق به فعال‌سازی ۲۰ موکب در سطح شهرستان های تابعه استان همدان نیز شدیم که همگی دارای پروانه موکب داری در کشور عراق هستند.

بادامی با اشاره به اینکه پروانه فعالیت موکب‌ها در ایام اربعین دو منظوره است، ادامه داد: این موکب ها در کشور عراق برای اراِِِِِِِِئه «خدمات رفاهی به زائران در کمیته مشارکت‌های مردمی و اسکان» و در داخل ایران نیز در صورت «بروز بحران و حوادث طبیعی همچون سیل و زلزله» مجاز به فعالیت هستند.

وی با بیان اینکه به علت محدودیت های ناشی از شیوع کرونا امکان سفر زمینی در ایام اربعین به عراق وجود ندارد، گفت: بر اساس تصمیمات اتخاذ شده، موکب ها و زائران باید از طریق سفرهای هوایی در عراق حضور پیدا کنند.

رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان همدان با بیان اینکه موکب‌ها در چهار محور خدماتی کربلا مستقر خواهند شد، اظهار کرد: هفت موکب استان شامل «نظافتی، بهداشت و درمان و فرهنگی» و چهار موکب هم در قالب «خدمات و تسهیلاتی رفاهی اعم از اسکان، خواب و  غذا» برای خدمت رسانی به زایران اربعین حسینی به کربلا اعزام می شوند.

به گفته بادامی، این موکب‌ها به صورت تمام وقت در کنار موکب‌های عراقی به زائرین سید و سالار شهیدان خدمات ارائه می‌دهند و نیروهای نظافتی این موکب ها همگی از افراد دارای مسئولیت در مدیریت شهری هستند.

رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان همدان با تأکید بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی، اظهار داشت: زائران اربعین باید در ۱۶ و حداکثر ۷۰ سال داشته و ۲ دز واکسن کرونا را نیز دریافت کرده باشند ضمن اینکه در مسیر رفت و برگشت نیز تست کرونا انجام دهند.

بادامی با بیان اینکه در حال حاضر اجازه برپایی هیچ موکبی در سطح استان همدان داده نشده است، خاطرنشان کرد: ستاد اربعین پیگیر برپایی موکب‌هایی برای جاماندگان از اربعین با رعایت پروتکل‌های بهداشتی است و در صورت کسب مجوز اقدام به برپایی آن‌ها در سطح شهرها خواهد کرد.

پیاده‌روی اربعین بزرگترین گردهمایی عمومی سالانه و از قدرتمندترین نمادهای همبستگی میان جهان تشیع است، این مراسم شامل حرکت شمار زیادی از مسلمانان شیعه به سمت شهر کربلا، در جنوب بغداد، به منظور جمع شدن آن‌ها در چهلمین روز پس‌ از کشته شدن امام حسین(ع) در واقعه عاشورا می‌شود.

همه ساله در مسیر راهپیمایی مکان‌هایی اغلب به صورت چادرهایی بزرگ با نام موکب (هیات عزاداری) به صورت مردمی و خودجوش برپا و در آنها خدمات و امکانات بهداشتی و رفاهی به صورت رایگان به زائران ارائه می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha