وزیر خارجه سوریه خواستار خروج نیروهای آمریکایی و ترکیه از کشورش شد

تهران - ایرنا - وزیر امور خارجه و مهاجران سوریه در دیدار با نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور این کشور، خواستار خروج نیروهای نظامی آمریکا و ترکیه از کشورش شد.

به گزارش شنبه شب  ایرنا به نقل از خبرگزاری سوریه (سانا) ،  «فیصل مقداد» امروز در دیدار با «گیر پدرسون» نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه که در دمشق برگزار شد،  بر لزوم احترام به حاکمیت سوریه و رد دخالت خارجی در امور داخلی این کشور تاکید کرد و خواستار پایان اشغالگری آمریکا و ترکیه در سرزمین‌های سوریه و نقض حاکمیت این کشور و قطع حمایت آن‌ها از تروریسم شد.  

وی با اشاره به اقدام غیرانسانی ترکیه برای قطع مکرر آب بیش از یک میلیون شهروند در «حسکه» و حومه آن از سازمان ملل متحد خواست تا با اعتراض به همه این تخلف ها اقدام لازم را انجام دهد و در مقابل آن‌ها (تخلف های  ترکیه)  موضع شفاف اتخاذ و مسئولیت‌های خود را مطابق با اصول و اهداف منشور سازمان ملل انجام دهد.  

در این دیدار که دو طرف درباره تحولات در عرصه بین المللی و بازتاب آن در مورد وضعیت خاورمیانه بحث و تبادل نظر کردند، وزیر امور خارجه سوریه بر لزوم رعایت قوانین بین المللی و پایبندی به منشور سازمان ملل متحد درباره روابط بین الملل به ویژه در مورد عدم دخالت در امور داخلی سایر کشورها  تاکید کرد. 

مقداد ادامه داد که  تجارب گذشته، شکست رویکرد تلاش خارجی برای تحمیل دستورکارهایش بر خلاف منافع و اراده مردم و تاثیرات فاجعه بار آن بر کشورها را ثابت کرده است. 

وزیر خارجه سوریه همچنین به تاثیر اقدام های ظالمانه اقتصادی یکجانبه آمریکا و کشورهای غربی علیه مردم سوریه به ویژه در بخش بهداشت و درمان در شرایطی که بیماری کرونا شیوع دارد،  اشاره کرد و افزود : این اقدام های  ظالمانه شرایط را دشوارتر می‌کند.  

بر اساس این گزارش ، دو طرف بر اهمیت اطمینان از عدم دخالت خارجی در کار کمیته بررسی قانون اساسی سوریه که تحت رهبری و مالکیت دولت دمشق  انجام شود،  تاکید کردند.   

مقداد توضیح داد که این کمیته از زمان تشکیل و آغاز کار، مستقل عمل کرده است و توصیه‌هایی که ارائه می‌شود را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد و در عین حال تاکید می‌کند که حق مسلم مردم سوریه است که برای آینده کشور خود تصمیم بگیرند. 

وی واقعیت تحولات اخیر در «درعا» و رضایت دولت سوریه از راه حل‌های حاصل شده و آغاز بازگشت زندگی عادی در «درعا البلد»  را تشریح کرد و گفت که دولت دمشق  مایل است از طریق گفت و گوی انعطاف پذیر به وضعیت موجود بپردازد و از درگیری‌هایی که  به ضرر هموطنان و ضربه زدن به زیرساخت‌ها است، دوری کند.  

وزیر خارجه سوریه ادامه داد که دولت دمشق به رغم تلاش برخی کشورها و حامیان تروریست‌ها برای جلوگیری از دستیابی به توافق صلح آمیز [ در درعا البد ]، موفق به این امر شد. 

 وزیر خارجه سوریه باتوجه به وضعیت این کشور با نماینده ویژه سازمان ملل درباره تلاش‌های بین المللی و منطقه‌ای انجام شده توسط این سازمان تبادل نظر کرد.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha